Většina z nás si pamatuje své prarodiče a jejich vyprávění o životě dávno minulém. Každá rodina má své příběhy, které se předávají z generace na generaci a postupně rostou a košatí do rozměrů těžko uvěřitelných. Málokoho z nás napadne tyto příběhy sepsat a dát jim tak jednou pro vždy finální podobu. O životě v pohraničním pohoří čtenáře spraví Lucie Oudová ve své knize Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo.
Autorka se pomocí krátkých textů snaží svým čtenářům přiblížit těžký život v lůně drsné šumavské přírody. Propátrala proto archivy, aby zaznamenala příběhy smyšlené i skutečné podávající reálný obraz života na horách.
Svoji knihu Lucie Oudová dělí do třech větších oddílů a to Bylo – nebylo, Kronika dní a Očitá svědectví. V prvním oddíle se věnuje především lidové slovesnosti a málo známým pověstem a příběhům s příchutí nadpřirozena, které vypátrala v dobových archivech a přepsala, tak jak je zaznamenali místní sběratelé folkloru.
Druhý oddíl v knize zaujímá nejvíce místa a jedná se rovněž o zápisy z dobových archivů, ale tentokrát se autorka zaměřila na skutečné události, tak jak byly publikovány v dobovém tisku. Ve většině případů se jedná o historii místního zločinu a v tehdejším tisku bychom texty hledali v rubrice černá kronika. Pozorný čtenář si udělá bleskovou analýzu a zjistí, že motivy k vraždě zůstávají po staletí stejné – peníze, láska, nevěra, žárlivost. Mění se jen kulisy, ale aktéři nikoliv.
Třetí oddíl je věnován vzpomínkám dosud žijících pamětníků, které pro své čtenáře zaznamenala sama autorka. Jedná se o příběhy vážné i úsměvné, tak jak se nyní tradují v rodinách Šumaváků.
Autorce se podařilo dát do kupy řadu textů z mnoha zdrojů o čemž svědčí soupis použitých pramenů a čtenář tak dostane velký kus šumavské historie naservírovaný na jednom podnosu a jen na něm, jestli si z něj vezme vše nebo ochutná sem tam drobek. Nejpůsobivější je pro čtenáře samozřejmě prostřední kapitola, protože ať chceme nebo ne čtení o cizím neštěstí vždy přitahovalo a přitahovat bude.
Pomocí krátkých textových útvarů se autorce povedlo vystihnout ducha Šumavy a nastínit nelehké bytí, kdy v drsné ale krásné krajině lidé denně sváděli boj s přírodou. Kniha díky své formě novinových článků naláká i nečtenáře, kteří neradi rozplétají zápletku v několika set stránkovém románu. Zde najdou rozuzlení příběhu už po pár řádcích.
Název knihy Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo
Autor Lucie Oudová
Nakladatelství Pointa
Místo vydání Praha
Rok vydání 2022
Vydání (1., 2. atd.) 1., dotisk
Počet stran 104
ISBN/EAN 978-80-7650-645-9
Nejnovější komentáře