„Blade 2“ není až tak špatným pokračováním, i když to říkám hlavně proto, že jej natočil můj oblíbenec Guillermo del Toro. Když se však člověk na film podívá kritickým okem, je to přece jen tak trochu vykrádání původního filmu a kopírování scén. Ne, nechci tvrdit, že filmy jsou totožné, to vůbec ne, ale podstata zůstává stejná a některé scény vám opravdu přijdou jak přes kopírák. Přesto si „Blade 2“ stojí docela dobře, alespoň v rámci daného subžánru akčních hororů. V rámci upířího hororu se zase o takový převrat nejedná.
Blade dva roky pátrá po svém parťákovi Whistlerovi, který byl upíry unesen, mučen a znovu oživován, aby si všechno utrpení mohl zopakovat. Bladovi se nakonec s pomocí nového specialisty na zbraně, který si říká Scud, podaří Whistlera zachránit. Ale tím příběh teprve začíná. Scud s Whistlerem si na sebe musí zvyknout, ale navíc se do jejich základny dostávají i upíři. Nejprve jsme svědky pořádného souboje, ale nakonec zjistíme, že všechno má vést jen k tomu, aby upíři předali Bladovi zprávu. A tak se zabiják upírů, Denní tvor, dostává rovnou do upíří centrály k jednomu z prastarých upírů Damaskinovi, který by se s Bladem rád spojil proti společnému nepříteli – superupírovi. Ano, člověka hned napadne, kde asi „Underworld“ bral inspiraci.
Na snímku je poznat, že jej točil del Toro, hlavně proto, že si hodně vyhrál s vizuální stránkou. Všechno vypadá dobře – vyjma digitálních efektů, které jsou příšerné, a to hlavně v akčních sekvencích. Jinak zde ale najdeme přesně to, co máme na del Torovi rádi. Tmu, různé vychytávky, postavy vytržené z našich nočních můr a humor, který se filmem prolíná. Ale „Blade 2“ je hlavně akční. Akčních scén je zde skutečně velké množství a hlavně potěší jejich rozsah. Jsou opravdu dlouhé, hlavně finální souboj ve stokách a konečné rozuzlení trvá zhruba půl hodiny. I proto se v „Bladovi 2“ moc nemluví.
Pokud se týká příběhu, je poměrně předvídatelný a hodně rychle vám dojde, kdo tu hraje divadýlko a kdo to všechno myslí vážně. Neskutečně ohrané jsou pak scény, kdy se upíři zachraňují pitím rovnou ze žíly, tentokrát nastavil ruku sám Blade, i když i on znovu potřeboval další infuzi. A to pořádnou. Nepříliš propracovaná mi přišla scéna na diskotéce, která je v prvním díle rozhodně lepší. A nejvíce mě zklamala scéna, kdy byl Blade znovu uvězněn, ta se scéně v prvním dílu podobala nejvíce.
„Blade 2“ není úplně špatný film. I když má poměrně dlouhou stopáž (téměř dvě hodiny), má pořádný drive a akce žene děj kupředu, i když to všechno je propojeno poměrně jednoduchým příběhem. Herecké výkony jsou dobré, Wesley Snipes je s rolí sžitý, stejně jako Kris Kristofferson, jenž se pro podobnou roli drsného staříka-mentora hodí dokonale. Body dávám i Ronu Perlmanovi, který prostě hrál přesně to, co se po něm chtělo – drsného macho upíra, který je tak drsný, až je to prostě k smíchu. Svojí roli splnil a nakonec i pošel, jak si zasloužil. Del Toro nenatočil geniální snímek, ale právě „Bladem 2“ se dostal do vyšší ligy. Zjistilo se totiž, že umí vydělat peníze.
Hodnocení: 60%
Nejnovější komentáře