Nečekejte další zaručený způsob, jak natrvalo snížit svoji hmotnost. Nečekejte dietu, která neomezí vaše návyky. Nečekejte způsob, díky němuž se ze stokilového válce stane štíhlá laňka. Čekejte další knihu o hubnutí, která možná přinese pro někoho návod, jak přesvědčit váhu, aby ukázala nižší hodnotu. Ale bude to stát úsilí, vůli a nebude to bez nutnosti omezit se ve svých stravovacích návycích.
Brad Pilon nejprve budoval „kariéru v oblasti výživy doplňků pro sportovce“, ale opustil ji, aby „odkryl skutečná vědecká fakta týkající se hubnutí a výživy“. Svoji teorii ESE (z anglického Eat –Stop – Eat, tedy volně do češtiny přeloženo: Jezte – Nejezte – Jezte) odzkoušel sám na sobě, než ji v roce 2007 vydal poprvé knižně – v Americe. Autor si přál rozvířit „dietní průmysl“, bohužel, s extrémním zájmem odborníků ani veřejnosti se jeho teorie nesetkala. Pilon to omlouvá tím, „že i nejpříkřejší vědecký kritik si rychle uvědomil jednoduchost a účinnost konceptu Jezte! Nejezte! Jezte! a ocenil, že stojí na důkladných a logických vědeckých důkazech.“ Zřejmě proto jsou čtyři pětiny knihy věnovány obraně této teorie a ubezpečování o tom, že jejím vyznavačům nehrozí žádné komplikace… Poněkud nedůvěryhodně pak působí několikrát zdůrazněné doporučení autora, aby čtenáři vhodnost této teorie pro svůj organismus konzultovali s lékařem.
Základní princip teorie je přitom velice jednoduchý a vrací lidstvo v podstatě o sto padesát let zpět – do doby, kdy půst byl normální součástí ročního cyklu a života člověka. Spočíval buď v omezení některého druhu potravy (například masopust) nebo v celkovém, relativně krátkém časovém úseku, kdy člověk přijímal pouze tekutiny. Současná společnost žije v blahobytu, ve stálém stavu nasycení, beztoho, aniž by skutečně zažili pocit hladovění. Ptáme se, co jíst, abychom zhubli, a neuvědomujeme si, že nejzásadnější je prostě nejíst.
Brad Pilon tvrdí, že ESE není dieta, nýbrž způsob stravování, díky němuž je možné dosáhnout skvělých účinků na zdraví a zhubnout. Stačí dvakrát týdně držet čtyřiadvacetihodinovou hladovku. Naštěstí (prý) vůbec nezáleží, zda s ní začnete ihned po probuzení, nebo během dne. Je tedy možné, abyste potravu přijímali každý den – například začnete půstem v pondělí po obědě a konec půstu oslavíte druhý den rovněž obědem. Tímto způsobem, při frekvenci dvakrát týdně, přijmete týdně až o třicet procent kalorií méně, což by se v krátké době mělo projevit na vaší hmotnosti. Důležité však je, nedopřávat si ve dnech mimo půst a pravidelně cvičit. To jsou však v podstatě jediné rady, které autor čtenářům dá. Nedozvíte se, jak přežít poslední hodiny půstu, kdy vás bude přepadat „žravá“, čím svůj žaludek po půstu zklidnit a kde získat energii pro úkoly všedního dne. Kniha je pojatá rádoby vědecky – nechybí předmluva, úvod, logické členění kapitol, závěr a odkazy na autorem použité studie (bohužel pro české čtenáře – všechny jsou v angličtině a většina v českých podmínkách naprosto nesehnatelná). Jakoby v knize nebylo ospravedlňování teorie ESE dost, „přilepil“ Brad Pilon po závěru knihy ještě kapitolu s názvem Často kladené otázky, které bohužel vcelku nepřináší nic nového, pouze rekapitulují zásadní teze knihy. Naštěstí se v nich dozvíte i několik informací, které vám mohou zachránit zdraví: třeba, že se ESE nehodí pro těhotné, pro děti a dospívající.
Metoda krátkodobých půstů ESE rozhodně není pro každého. Stejně, jako není pro každého kniha, která se tuto metodu snaží prosazovat. Základní myšlenka je sice dobrá, její interpretace však pokulhává. Pokud jste však zcela zdraví a po hlavě se s každou hubnoucí novinkou vrháte do spárů „dietního průmyslu“, jste ochotni něco kvůli vysněné postavě obětovat, stane se kniha Jezte! Nejezte! Jezte! Brada Pilona zajímavým přírůstkem do vaší knihovny.
Jezte! Nejezte! Jezte!
Autor: Brad Pilon
Žánr: populárně naučná literatura
Nakladatelství: Grada Publishing, a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 152
Hodnocení: 25 %
Kniha ke koupi: Grada
Nejnovější komentáře