BYLINKY ČESKÉ ZAHRÁDKY od Petry Rubášové
Nadšenci bylinek si zcela určitě nesmí nechat ujít knižní novinku „Jak pěstovat a zpracovat BYLINKY ČESKÉ ZAHRÁDKY“ tj. příručka pro pěstitele, bylinkáře i kuchaře od Petry Rubášové, které vydalo nakladatelství CPRESS.
Bylinky v dnešní době jsou velmi IN a většina z nás si některé z nich pěstuje doma, ať už venku na zahrádce nebo uvnitř interiéru v květináčích. Bylinky nejen pěstujeme, ale i sbíráme a dále používáme, ať už na léčení drobných neduhů, či využíváme v kuchyni jako náhražku koření.
Bylinky a bylinkářství mají u nás tisíciletou tradici a v dávných dobách byli bylinkáři velmi vážené a uznávané osoby. A ne nadarmo se říká, že „Není bylina, aby na něco nebyla“, jen je mít možnost poznat a něco málo o nich vědět. A právě s tímto vším vám tato kniha velmi ráda pomůže a poradí.
V úvodu vás v krátkosti všeobecně seznámí s tradicí bylinek v nejrůznějších kulturách, přes klášterní bylinkové zahrady až k významným českým osobnostem. Svůj pohled zaměřuje na bylinky v různých kulturách, a to, jak v těchto kulturách byly nejčastěji používány.
A pokud jste uvažovali o zřízení bylinkového záhonu, najdete se zde také podrobný návod, jak si jej založit, a jakými bylinkami nejlépe osadit, jak se o ně starat, pečovat a v neposlední řadě také, jaké recepty z nich připravit.
Je zde vybráno i několik bylinek, které lze pěstovat doma v kuchyni na okně v truhlících, včetně podrobného návodu na jejich využití, jak při vaření a dochucení pokrmů, tak i na léčení drobných neduhů.
Bylinky ale krom truhlíků a květináčích lze pěstovat i na zahrádce, ale když na ně není místo, nabádá kniha k postavení bylinkové spirály. Vysvětluje, jak moc místa zabere, jak ji nejlépe postavit a rozložit na zahrádce, jakými bylinkami a kam osadit, aby co nejlépe prospívali. Některé bylinky lze kromě toho využít i jako dekorace do sušených, ozdobných vazeb.
Autorka vám krom pěstování vysvětlí krok za krokem zásady sběru, čím by se měl řídit, a zároveň klade důraz na to, že bychom měli sbírat pouze ty bylinky, které bezpečně známe a vyvarovat se těm, s kterými si nejsme jistí. Z toho důvodu možná přikládá i jakýsi seznam, výčet jedovatých rostlin, jimž bychom se měli na sto kroků vyhýbat. Příručka radí, kde a jak lze bylinky sbírat, a hlavně jakým způsobem sušit a uchovávat.
Jednotlivé způsoby, jak si bylinky uchovat doma po celý rok, podrobně rozepisuje tak, že je pochopí i naprostý laik. To, jak bylinky jednoduše zmrazit, konzervovat solí, naložit do oleje, octa, medu; určitě ohromí každého čtenáře tak, že to bude chtít hned sám vyzkoušet. Ostatně recepty na jednotlivá bylinková jídla jsou uvedeny v závěru knihy.
Největší část knihy tvoří oddíl „Sběračův rok“, kde jsou jednotlivé kapitoly rozděleny podle jednotlivých měsíců v roce, od března do listopadu.
V každém měsíci je vyjmenováno několik bylinek, které lze sbírat v daném období. Autorka jednotlivé bylinky podrobně popisuje, jak vypadají, jaké účinky v sobě mají obsaženy, k čemu je lze využít, s jakými neduhy si poradí a doplňuje i případnými recepty.
V závěru knihy jsou obsaženy netradiční pokrmy. Je to výčet zajímavých a poutavých receptů, které nenechají čtenáře v klidu a upoutají jejich zvídavost a touhu vyzkoušet si je na „vlastní kůži“.
Bylinky české zahrádky jsou velmi pěknou publikací, která obsahuje spoustu báječné inspirace, jež mnoha lidem rozšíří nenásilnou formou znalosti o jednotlivých bylinkách. Navíc je přehledně uspořádána do jednotlivých měsíců, takže lze snadno a rychle vyhledat potřebné bylinky pro dané období. Knihu velmi vřele doporučuji, zcela určitě by neměla chybět v knihovničce každého z nás.
BYLINKY ČESKÉ ZAHRÁDKY
Autor: Petra Rubášová
Obálka: Pavel Ševčík
Vydalo nakladatelství CPress v Brně v roce 2017
Nejnovější komentáře