Kritiky.cz > Recenze knih > Chcete se vypravit Za tajemstvím pohádek?

Chcete se vypravit Za tajemstvím pohádek?

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Mám ráda pohád­ky a fas­ci­nu­je mne jejich mož­ný výklad, pro­to jsem sáh­la po kni­ze s názvem Za tajem­stvím pohá­dek (The Uses of Enchantment) od psy­cho­a­na­ly­ti­ka freu­dov­ské­ho smě­ru, Bruno Bettelheima (1903 – 1990), pro kte­rou dostal dvě význam­ná lite­rár­ní oce­ně­ní. Poprvé vyšla v ang­lič­ti­ně roku 1976. Bruno Bettelheim a paní von Franz pat­ří k prů­kop­ní­kům v oblas­ti výkla­du pohád­ko­vých pří­bě­hů. Komu je tato odbor­ná pub­li­ka­ce urče­na? Předně těm, kte­ří rádi roz­ši­řu­jí své obzo­ry, obdi­vo­va­te­lům Freuda, čte­ná­řům, kte­ří se zají­ma­jí o psy­cho­lo­gii, zájem­cům o sym­bo­lic­ký výklad pohá­dek, milov­ní­kům pří­bě­hů i těm, kdo pra­cu­jí s dět­mi. Lze říci, že kni­ha neče­ka­ně pojed­ná­vá stej­nou měrou o psy­cho­lo­gii dítě­te, jako o samot­ném ana­ly­tic­kém výkla­du pohá­dek.

Na tuto kni­hu jsem se vel­mi těši­la a byla jsem zvě­da­vá, jakým způ­so­bem zde bude pojat výklad pohá­dek a čím bude jedi­neč­ný. Čím se tedy tato inter­pre­ta­ce v naší kni­ze liší od jiných ana­ly­tic­kých roz­bo­rů pohá­dek, napří­klad od výkla­du paní von Franz? Předně, Bruno Bettelheim vychá­zí z freu­dov­ské tra­di­ce, tak­že jeho ana­lý­za je sil­ně zamě­ře­na na sexu­a­li­tu a psy­chic­ké kom­plexy, zejmé­na ten oidi­pov­ský, kdež­to paní von Franz sle­du­je jun­gi­án­ský pří­stup, tedy prá­ci s arche­ty­py. Z prá­vě vyřče­né­ho vyplý­vá dal­ší roz­díl, a to ten, že jun­gi­án­ka Marie-Louise von Franz ve svých výkla­dech pohá­dek se zabý­vá pro­ce­sy v kolek­tiv­ním vědo­mí a nevě­do­mí, jejichž obsah je obec­ně plat­ný pro celé lid­stvo, kdež­to Bruno Bettelheim vyklá­dá pohád­ky z pozi­ce dět­ské indi­vi­du­a­li­ty, což je znač­ný roz­díl. Pan Bettelheim uvá­dí kon­krét­ní pří­běhy jed­not­li­vých dětí, kte­rým léči­vá síla pohá­dek pomoh­la pře­ko­nat obtí­že v urči­tých kri­zo­vých obdo­bích své­ho vývo­je. Nutno podotknout, že ani jeden ani dru­hý pohled na roz­bor není ani správ­ný, ani špat­ný, pou­ze se jed­ná o sle­do­vá­ní výkla­du pohá­dek z jiné­ho úhlu pohle­du. Proto jsem ráda, že jsem měla mož­nost pře­číst kni­hy od obou auto­rů, kte­ří byli svý­mi sou­čas­ní­ky, neboť od obou si člo­věk může vzít něco uži­teč­né­ho pro sebe či pro své děti. Je zají­ma­vé srov­nat freu­dov­ský pří­stup k ana­lý­ze pohá­dek s tím jun­gov­ským, oba se čás­teč­ně v někte­rých bodech pro­lí­na­jí, a pří­pad­ně si pak i vybrat, kte­rý se čte­ná­ři více zamlou­vá, neboť všech­ny pohád­ky dáva­jí smy­sl na mno­ha růz­ných rovi­nách vysvět­le­ní. Osobně se sna­žím neu­před­nost­ňo­vat jeden směr před dru­hým - kus prav­dy může být na obou odliš­ných stra­nách, neboť se jed­ná o dvě odliš­né strán­ky jed­né a téže sku­teč­nos­ti, ačko­liv nebu­du zastí­rat, že je mi bliž­ší jun­gov­ská psy­cho­lo­gie. Z obsa­hu kni­hy uve­du něko­lik pohá­dek, kte­ré Bettelheim ana­ly­zu­je, a to: Včelí krá­lov­na, Bratříček a sestřič­ka, Sindibád moře­pla­vec a Sindibád nosič, Tři péra, Husopaska, Jeníček a Mařenka, Červená Karlulka, Honza a fazol­ka, O Sněhurce, Zlatovláska, Šípková Růženka, Žabí král, Amor a Psyché, Modrovous. Pohádku Tři pír­ka roze­bí­ra­jí ve svých kni­hách oba auto­ři, Bettelheim v této kni­ze, i von Franz v kni­ze Psychologický výklad pohá­dek, tedy je veli­ce zají­ma­vé srov­ná­ní obou růz­ných inter­pre­ta­cí. Dále pohád­ku Modrovous roze­bí­rá jak pan Bettelheim v této kni­ze, tak paní Estés v kni­ze Ženy, kte­ré běha­ly s vlky, tedy opět se nabí­zí veli­ce zají­ma­vé srov­ná­ní dvou odliš­ných pří­stu­pů.

Co pra­ví ano­ta­ce ke kni­ze:

Významný pro­fe­sor psy­cho­lo­gie a psy­chi­atrie před­klá­dá na zákla­dě psy­cho­a­na­lý­zy výklad hlub­ší­ho význa­mu pohá­dek. V prv­ní čás­ti kni­hy se autor, tera­peut těž­ce naru­še­ných dětí, zabý­vá význa­mem dět­ské lite­ra­tu­ry, pře­de­vším pohád­ky jako jedi­neč­né­ho umě­lec­ké­ho tva­ru, jehož hlav­ním úko­lem je pomo­ci dítě­ti nalézt vlast­ní identi­tu, nalézt život­ní smy­sl. Dítě se sezna­mu­je pro­střed­nic­tvím pohád­ky s hnu­tí­mi v sobě. Autor nahlí­ží vztah dítě - rodič, z mno­ha růz­ných pohle­dů (oidip­ská kri­ze, pro­jek­ce a iden­ti­fi­ka­ce). Druhá část „V pohád­ko­vé zemi“ při­ná­ší roz­bor a výklad pohá­dek: Jeníček a Mařenka, Honza a fazol­ka, Sněhurka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Zlatovláska a tři med­vě­di, pozor­nost věnu­je také okru­hu pohá­dek se zví­ře­cím ženi­chem. Kniha obsa­hu­je roz­sáh­lý seznam lite­ra­tu­ry o pohád­kách (sou­pis cita­cí i dal­ší díla z této oblas­ti), je dopl­ně­na rejstří­kem.

Plusy a mínu­sy

Možnou nevý­ho­dou kni­hy je sku­teč­nost, že je veli­ce obsáh­lá, čítá cel­kem 391 stran, při­tom mno­hé strán­ky obsa­hu­jí sáhodlou­hé poznám­ky pod čarou vysá­ze­né titěr­ným pís­mem. S dél­kou tex­tu úzce sou­vi­sí sku­teč­nost, že pan Bettelheim se čas­to ve svých výro­cích opa­ku­je, roz­bo­ry jsou zdlou­ha­vé a roz­měl­ně­né, při­tom chy­bí jas­ný rámec, sys­te­ma­tič­nost a uni­ká hlav­ní myš­len­ka. Autor čte­ná­ři před­klá­dá své vlast­ní myš­len­ky, kte­ré neby­ly vědec­ky pod­lo­že­ny. Jako pří­nos­né cením při­po­je­ný rejstřík výra­zů na závěr a obsáh­lý seznam lite­ra­tu­ry. Dalším plu­sem může být sku­teč­nost, že Bettelheim se opí­rá o nám důvěr­ně zná­mé pohád­ky sebra­né bra­t­ry Grimmovými, na roz­díl od paní von Franz, kte­rá roze­bí­rá nám zce­la nezná­mé pohád­ky. Jako dal­ší plus se může jevit sku­teč­nost, že tato kni­ha je dokon­ce uvá­dě­na jako učeb­ni­ce psy­cho­a­na­lý­zy zábav­nou for­mou! Je zde také psá­no o růz­ných odliš­ných ver­zích pohá­dek (němec­ká, fran­couz­ská či ital­ská ver­ze téže pohád­ky) a rov­něž o úpra­vách a zušlech­ťo­vá­ní pohá­dek za doby národ­ní­ho obro­ze­ní, aby nepo­hor­šo­va­ly lech­ti­vý­mi slo­vy a líbi­ly se. Jako nepo­sled­ní plus vní­mám auto­rův pří­stup­ný jazyk, kte­rý je běž­né­mu čte­ná­ři vcel­ku lehce sro­zu­mi­tel­ný, a tudíž necí­lí pri­már­ně na aka­de­mic­kou obec, na roz­díl od těž­ce dekó­do­va­tel­ných knih paní von Franz. Nutno dodat, že s mno­ha myš­len­ka­mi a nápa­dy pana Bettelheima nesou­hla­sím. Autor popi­su­je, co malé dítě nevě­do­mě v pohád­ce vidí, avšak tato sym­bo­li­ka je uta­je­na i pro běž­né­ho dospě­lá­ka. Výklad je znač­ně mono­tón­ní, neboť v kaž­dé pohád­ce autor vidí něja­ký pro­blém s oidi­pov­ským kom­plexem v milost­ném troj­ú­hel­ní­ku matka-otec-dítě a úska­lí v nástu­pu puber­tál­ní­ho živo­ta dítě­te, tedy při­zná­vám, že jun­gov­ský výklad je pes­t­řej­ší.

Závěr

Závěrem mohu říci, že tato kni­ha pro mě byla zpr­vu vel­mi pod­nět­ná a zají­ma­vá, poslé­ze již mono­tón­ní.  Není psá­na pří­liš aka­de­mic­kým jazy­kem, což oce­ní zejmé­na běž­ný čte­nář, pro­to­že je snad­no sro­zu­mi­tel­ná. Je však dob­ré mít na pamě­ti, že kaž­dý výklad je sub­jek­tiv­ní a odrá­ží názo­ry a osob­nost své­ho auto­ra – pro­to se čte­nář může s někte­rý­mi myš­len­ka­mi zto­tož­nit, zatím­co jiné vní­mat kri­tic­ky. Tato nauč­ná pub­li­ka­ce při­bli­žu­je psy­cho­a­na­lý­zu čti­vým a sro­zu­mi­tel­ným způ­so­bem i těm, kte­ří nejsou pro­fe­si­o­nál­ní­mi psy­cho­lo­gy. Navíc mne ponouk­la, číst dětem ješ­tě více pohá­dek!

Nyní pár slov k auto­ro­vi:

Autor kni­hy se naro­dil ve Vídni roku 1903 do seku­lár­ní židov­ské rodi­ny a do stej­né vídeň­ské atmo­sfé­ry, kte­rou zaží­val Sigmund Freud, jehož pra­cí byl nad­šen.  Ačkoliv se poz­dě­ji v USA vydá­val za psy­cho­lo­ga, když tvr­dil, že dokla­dy o jeho stu­diu byly nacis­ty zni­če­ny, psy­cho­lo­gii nikdy for­mál­ně nestu­do­val. Na Vídeňské uni­ver­zi­tě totiž sice začal stu­do­vat ději­ny umě­ní a filo­zo­fii, stu­dia však pře­ru­šil, aby se mohl posta­rat o rodin­ný pod­nik po smr­ti své­ho otce. Po dese­ti letech stu­dia dokon­čil diser­ta­cí o Immanuelu Kantovi. V roce 1938 byl spo­lu s dal­ší­mi Židy depor­to­ván do kon­cen­t­rač­ních tábo­rů Dachau a pak Buchenwald, kde poznal zvrhlou pova­hu nacis­mu. Na svo­bo­du se dostal v příš­tím roce díky amne­stii u pří­le­ži­tos­ti Hitlerových naro­ze­nin. Po imi­gra­ci do USA začal půso­bit na katedře Chicagské uni­ver­zi­ty a stal se pro­fe­so­rem psy­cho­lo­gie. Působil rov­něž jako ředi­tel Ortogenické ško­ly při Chicagské uni­ver­zi­tě, což byl domov pro cito­vě depri­vo­va­né, výchov­ně zane­dba­né, autis­tic­ké nebo emoč­ně či jinak těž­ce strá­da­jí­cí děti. Je auto­rem řady knih, z nichž nej­zná­měj­ší je prá­vě tato kni­ha, dále The Informal Heart obsa­hu­je jeho vzpo­mín­ku na pobyt v kon­cen­t­rač­ních tábo­rech a The Empty Fortress má kon­tro­verz­ní pověst kvů­li názo­rům na dět­ský autis­mus. Bruno Bettelheim ode­šel ze živo­ta vlast­ní rukou roku 1990 zdr­cen násled­ky mozko­vé pří­ho­dy.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • GEORGE CLOONEY20. května 2015 GEORGE CLOONEY GEORGE CLOONEY  je za své celosvětové humanitární úsilí uznáván ve stejné míře jako za své zásluhy v oblasti zábavního průmyslu. Jeho výkony coby herce a režiséra mu vynesly dva […] Posted in Profily osob
  • Titulky k The Singapore Grip S01E01 - Singapore for Beginners31. října 2023 Titulky k The Singapore Grip S01E01 - Singapore for Beginners Pan Webb a Walter Blackett řídí v Singapuru firmu na export kaučuku. Walterova dcera Joan má obdivovatele důstojínka Ehrendorfa, ale už ho začíná mít plné zuby. Syn pana Webba, Matthew, se […] Posted in Titulky
  • 13. dubna 2017 Rozhovor s Nelly Řehořovou Jak se ti spolupracovalo s režisérem Jiřím Chlumským a s dospělými herci? Naučila ses něco, co třeba využiješ při dalším filmování? Na tohle natáčení vzpomínám moc ráda, protože to bylo […] Posted in Rozhovory
  • Deliverance (1972)13. února 2015 Deliverance (1972) Legendární dobrodružný thriller, který zanechal nesmazatelnou stopu i v hororovém žánru. Navíc se pro něj stal doslova kultovní záležitostí.     […] Posted in Horory
  • 1. dubna 2015 Rychle a zběsile 7 - Pocta našemu bratrovi: Oslava Paula Walkera Během produkce Rychle a zběsile 7 zasáhla v listopadu 2013 tragédie a naše rodina ztratila milovaného otce, syna a bratra a svět ztratil skvělého přítele a kolegu – talentovaného […] Posted in Speciály
  • 23. března 2019 26. ČESKÝ LEV – VÝSLEDKY MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII Věra Plívová-Šimková   NEJLEPŠÍ FILM Všechno bude – producent Jiří Konečný NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM King Skate – režie Šimon Šafránek – […] Posted in Články
  • Osamělý svobodný muž – 8931. října 2021 Osamělý svobodný muž – 89 Posted in Komiks
  • 14. července 2017 Hra o trůny - Nathalie Emmanuel Čtvrté video z premiéry 7. sezóny seriálu Hra o trůny. https://youtu.be/18dE72lNNus Posted in Videa
  • 6. ledna 2020 Co všechno se dá v manželství odpustit, tolerovat, kam až zajít? Viola miluje Viliama a Viliam miluje Violu. Jenže Viliam už přítelkyni má a Viola zase malého syna. Ale pak se ti dva stejně vezmou. Najednou se zdá, že je všechno jinak, než si […] Posted in Recenze knih
  • 20. listopadu 2019 Titulky k American Housewife S04E07 - Flavor of Westport Katieino podnikání zatím nic moc nevynáší. Je nucena se obrátit na nezpochybnitelný obchodní talent, Olivera. To by bylo, aby spolu ten byznys pořádně nerozpumpovali. Greg také hledá, kde […] Posted in Titulky
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,10216 s | počet dotazů: 266 | paměť: 63846 KB. | 18.04.2025 - 19:09:33