Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Cizinci: Kapitola 1: Remake natočený v Bratislavě se zabývá nelítostným terorem

Cizinci: Kapitola 1: Remake natočený v Bratislavě se zabývá nelítostným terorem

Photo © Lionsgate
Photo © Lionsgate
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Trojice maskovaných zabijáků terorizuje manželský pár v zapadlé chatě ve filmu Cizinci: Kapitola 1 první ze tří nových filmů o Cizincích, které režisér Renny Harlin natočil v roce 2022 v Bratislavě a které tento víkend začínají v Praze a kinech po celém světě. Navzdory minimu krveprolití je tento film neúprosně ponurý a po celou dobu naprosto děsivý, i když ve vyprávění je citelný nedostatek originality.

Cizinci: Kapitola 1 je v podstatě remakem Cizinců z roku 2008 v režii Bryana Bertina a drží se událostí z originálu natolik věrně, že to místy působí jako opakování záběrů. Je to zvláštní vzhledem k minimalistickému zasazení předchozího filmu, ale nezapomenutelné lekačky a dokonce i dialogy jsou zde převzaty ve velkém.

V Cizincích: V první kapitole se mladí manželé Maya (Madelaine Petschová z Riverdale) a Ryan (Froy Gutierrez z Krutého léta) ocitnou v zapadlém Venusu v Oregonu (pěkně zahraném na slovenském venkově), když se jim před místním bistrem porouchá auto. Jediný hotel ve městě je kvůli opravám zavřený, ale kdo by to byl řekl, přes Airbnb je k dispozici izolovaná stará lovecká chata v lesích.

Samotné místo je dostatečně strašidelné, ale věci se začnou zvrhávat, když se u vchodových dveří zčistajasna objeví mladá dívka a zeptá se, jestli je Tamara doma. Navzdory znepokojivým vibracím Ryan odjede na motorce do města pro večeři a nechá Mayu, aby ji ve sprše pronásledovala impozantní postava v masce strašáka v pytli na brambory.

Příběhově jsou Cizinci vlastně všechno: Po celou druhou polovinu filmu jsou Ryan a Maya v chatě a jejím okolí jednoduše terorizováni Scarecrowem a jeho dvěma kumpány v maskách panenek. Stejně jako film z roku 2008 se jedná o grindhouseovou verzi Funny Games Michaela Hanekeho a diváci, kteří očekávají multiplexový horor ve stylu Noční plavby nebo Imaginária, z něj pravděpodobně odejdou s pocitem nevolnosti a znepokojení. Jinými slovy, funguje to.

Protože však tento snímek tolik vybízí ke srovnání, Cizinci: Kapitola 1 si nemůže pomoct, ale za laťkou nastavenou originálem přece jen trochu zaostává. Ten měl téměř tísnivý pocit beznaděje; tady, zejména během vrcholných scén, jako by si postavy samy přivolávaly svůj osud sérií špatných rozhodnutí. Gutierrez a Petsch jsou v ústředních rolích, jejichž úkolem je nést film, dobří, ale Scott Speedman a (zejména) Liv Tylerová vnesli do postav trochu více důvěryhodnosti.

Hrozí tu i kulisy, v počáteční scéně v bistru se představí řada vedlejších postav včetně šerifa v podání Richarda Brakea. Ale Cizinci: V těchto filmech to funguje právě proto, že o vrazích víme tak málo: slouží jako náhražky diváků, anonymní postavy, které sledují utrpení svých obětí jako formu zvrácené zábavy.

S druhou a třetí kapitolou, jejichž premiéra je naplánována již na konec tohoto roku (oficiální data zatím nejsou známa), se však zdá, že tento pocit anonymity je ohrožen a tito Cizinci nás nenechávají zrovna v očekávání dalších dílů série. Sekvence v polovině titulků přináší poslední leknutí, ale nenaznačuje, jakým směrem se budou ubírat další dva filmy.

Finský režisér Harlin, který kdysi patřil k áčkovým hollywoodským akčním režisérům a stál za filmy jako Smrtonosná past 2 nebo Cliffhanger, upadl počátkem roku 2000 v nemilost a už se z ní nikdy nevzpamatoval a v posledních letech přináší vlastní značku anonymního obsahu, jako jsou Mizerové s Piercem Brosnanem v hlavní roli. Cizinci: Kapitola 1 je jeho nejlepším filmem za posledních více než deset let a dokazuje, že po předchozích dílech ze sérií Vymítač ďábla a Noční můra v Elm Street a po zklamání v podobě found footage snímku Ďáblův průsmyk má v hororovém žánru stále co nabídnout.

Cizinci: Kapitola 1 nepřináší nic víc než film z roku 2008 (to přijde v pokračováních), ale může si získat nové zájemce o tuto sérii a je dostatečně zdatná, aby uspokojila nenáročné diváky, kteří nehledají nic víc než opakování. Ale styloví a nedocenění Cizinci: Kořist v noci zůstává nejlepším filmem série.

Zajímavosti: Cizinci: V roce 2008 byl film natočen v sousedním Slovensku, ale má i českou stopu: natočil ho v Praze narozený kameraman Peter Sova, který pro režiséra Barryho Levinsona natočil i filmy Diner a Good Morning, Vietnam.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Podívejte se na hodnocení Cizinci: Kapitola 1 na Kinoboxu.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,13135 s | počet dotazů: 247 | paměť: 57397 KB. | 06.10.2024 - 08:15:58