Apači
Malé městečko Porto Vecchi na Korsice je každé léto plné turistů. Ti si užívají své dovolené, na rozdíl od místní mládeže. Ta svůj čas tráví bezstarostně a s radostí svého mládí. Skupinka pěti teenagerů se jednou rozhodne strávit jeden večer v prázdné luxusní vile. Užijí si bazénu a vybouří své hormony. Na závěr je pak napadne odnést drahé věci, mezi nimi také vzácné pušky. Tak začíná postupné odhalování jejich charakterů a povah, vyústěné ve vraždu.
Pro režiséra Thierry de Perettiho je tento film režijní prvotinou. On sám je původem z Korsiky, takže zná její vlídné i nepříjemné stránky. Filmem Apači chtěl nejen ukázat skutečnou Korsiku, ale také poukázat na odlišnost lidí (Korsičané vs. turisté) a hlavně na portrét mladé generace.
Hnědomodrá
Mladá žena žije se svým otcem a má práci jako instruktorka létání balonu. Při své práci je jednou dole a jednou nahoře, zkrátka se vznáší mezi nebem a zemí. Její budoucnost se pak jednoho dne změní a ona se s ní postupně vyrovnává.
Film natočila izraelská režisérka Hila Attias a objevují se v něm autobiografické rysy.
(H.Attias vlevo)
Led
Film o depresi, přátelství a síle vůle natočila finská režisérka Sanna Liljander, která má osobní zkušenosti s depresí. Je ale hlavně o tom, že jednou musí člověk prolomit led a tím čelí temné a ledové vodě, která je pod ním.
(S.Liljander uprostřed)
Fuck for Forest
Charitativní organizace Fuck for Forest je velice zvláštní instituce. Její členové svou činnost a jednání staví na myšlence, že sex může zachránit svět. Peníze na záchranu přírody tak získávají prodejem vlastních erotických filmů a fotek na internetu. S prosbou o záchranu lesa pro místní kmen se na ně obrátí amazonský zástupce. Skupina aktivistů se tak vydává do vnitrozemí, pralesa, se snahou nabídnout lidem peníze k zakoupení lesa.
Film natočil polský režisér Michal Marczak. Dokument ukazuje myšlenky a motivace aktivistů, jejich plány a životní styl. Jejich myšlenka je sice skvělá, ale realizace jednotlivých plánů je velmi trnitá a mnohdy komická. V závěru filmu se pak ukazuje naivita, omezenost a hlavně i zbytečnost tohoto uskupení.
Gang (The Firm)
Bex pracuje jako realitní makléř, má ženu a malého syna. Potřebuje se ale také odreagovat o denní rutiny. Proto by od něj nikdo nečekal, že je to moderní fotbalový hooligens. Zpočátku netušíme, že sympatický otec rodiny vyhledává násilí a hlavně má stále potřebu si dokazovat svou chlapáckou sílu. Bohužel rvačky mezi gangy a vyřizování účtů mezi nimi končí jeho smrtí.
Film je jedním ze tří nejlepších televizních filmů o násil mladých mužů od anglického režiséra Alana Clarkea. V tomto filmu pak autor ukazuje, že fotbal a fandění jsou pouhou zástěrkou pro adrenalinový koníček (rvačky), a ani nejbližší okolí (rodina) s tímto problémem nic nezmohou.
Filmy Alana Clarkea přijela představit jeho dcera Molly Clarke. Vzpomínala na to, jak její otec točil tento film a jak si vybíral herce. Neměl rád velká herecká jména, proto zpočátku ani nechtěl, aby hlavní postavu hrál Gary Oldman. Při kamerových zkouškách ale zjistil, že role Bexe mu sedí a v nakonec skvěle zapadl mezi ostatní herce.
(M.Clarke)
Galerie fotek najdete na našem partnerském serveru 10Mpix.cz.
Nejnovější komentáře