Kroje, obřady, masky – fenomény lidových tradic, dědictví, předávané po staletí z generace na generaci. Výjimečné kulturní odkazy české tradiční společnosti, které jsou mnohde raritní, ale přesto stále živé. I proto se obřady a kroje dostávaly a dostávají do popředí badatelského zájmu, a to jak etnologů, dokumentaristů ale i sběratelů.
„Lidové tradice tak znamenají patrně hlubší součást našeho kulturního povědomí, než si běžně uvědomujeme. Stojí za tím těsná provázanost vnějších hmotných atributů lidové kultury s tradicemi a obřady, které odrážejí klíčové cykly a fáze života člověka, stejně jako vliv prostředí, ve kterém žije. Lidové kroje, tradiční obřady a zvykoslovné masky představují jednotný celek, který dlouhodobě formuje kulturní tradice regionů. Bez jejich vzájemné provázanosti by tyto prvky lidové kultury jako samostatné elementy ze scény života pravděpodobně zmizely podstatně dříve.“
Publikace Jiřiny a Jakuba Langmammerových předkládá fenomény lidových tradsic v odlišném pojetí, než tomu bylo dosud – výběrově si všímá lidových krojů v souvislosti se zvyky, a to při rodinné, ale i výroční obřadnosti. Polovina knihy je věnována fotodokumentaci. A právě ta činí knihu výjimečnou nad jiné stejného či obdobného tématu.
Etnoložka Jiřina Langhammerová, emeritní vedoucí Národopisného muzea v Praze je interpretkou a přední znalkyní lidového folklóru. Její syn, Jakub Langhammer během tří dekád pořídil na území Čech, Moravy i Slezska množství fotografií, dokumentující fenomény lidové kultury.
V knize se dozvíte nejen jak vypadal a při jakých příležitostech se nosil kroj v různých koutech naší země, ale také z čeho se skládal. Kromě výkladu jsou všechny fotografie opatřené bohatým popisem, interpretující daný kroj v návaznosti na příležitost, ke které ho jeho nositel oblékl.
Pokud se o kroje nezajímáte, určitě nalistujte kapitolu, věnovanou zvykloslovné tradici a obřadním maskám. Dozvíte se, jaké rituály provázely člověka při narození, úmrtí a svatbě, co bylo potřeba při těchto významných událostech obstarat a jak probíhaly, případně jaké byly odlišnosti mezi jednotlivými regiony. Velmi pěkně a podrobně je zpracovaná výroční obřadnost. Dozvíte se, jak se slavily masopust, Velikonoce, máje, letnice, poutě, posvícení nebo Vánoce. Přečtete si, jaké zvyky se k těmto výročním „slavnostem“ vázaly nebo jaké zvyky mají pohanský podtext.
Kniha Fenomény lidových tradic je bezesporu přínosnou publikací. Zvláště pro svoji dokumentující hodnotu, protože dnes jsou tradice, zvyky a obyčeje živé, zítra tomu však tak však již být nemusí.
4. září 2024 She Could Fly:Potenciál zmařen nevydařeným provedením Hra, která měla nabídnout jedinečný pohled na život s OCD, trpí zásadním nedostatkem – nepříjemným vypravěčem, který výrazně narušuje atmosféru a hráčský zážitek. I přes dobré úmysly a […] Posted in Recenze her
4. září 2024 Phantoms:Napětí a nostalgie v pixelové grafice Tato hra vás vtáhne svou temnou atmosférou a napětím, které připomíná klasiky hororového žánru. Fanoušci pixelové grafiky a her jako Silent Hill nebo Slender si přijdou na své. Připravte […] Posted in Recenze her
Nejnovější komentáře