Flash Gordon je superhrdinský space opera fillm z roku 1980, který režíroval Mike Hodges podle stejnojmenného komiksu Alexe Raymonda z nakladatelství King Features. Ve filmu hrají Sam J. Jones, Melody Andersonová, Ornella Mutiová, Max von Sydow a Topol, ve vedlejších rolích Timothy Dalton, Mariangela Melato, Brian Blessed a Peter Wyngarde. Film sleduje hvězdného zadáka Flashe Gordona (Jones) a jeho spojence Dalea Ardena (Anderson) a Hanse Zarkova (Topol), kteří sjednocují válčící frakce planety Mongo proti útlaku Minga Nemilosrdného (von Sydow), který má v úmyslu zničit Zemi.
Producent Dino De Laurentiis, který již dříve dohlížel na dvě další komiksové adaptace, Danger: (oba 1968), měl zájem natočit film o Flashi Gordonovi již od 60. let. Poté, co byla odmítnuta nabídka George Lucase na režii (což vedlo ke vzniku Hvězdných válek) a verze, kterou měl režírovat Federico Fellini, se nedostala do výroby, najal De Laurentiis v roce 1977 režiséra Nicolase Roega a scenáristu filmu Enter the Dragon Michaela Allina, aby vedli vývoj filmu, ale nahradil je Hodgesem a Lorenzem Semplem Jr., který napsal scénář k De Laurentiisovu remaku King Konga, kvůli jeho nespokojenosti s Roegovou vizí filmu.
Flash Gordon se natáčel převážně v Británii, mimo jiné na několika zvukových scénách ve studiích Elstree a Shepperton, a používá campový styl podobný televiznímu seriálu Batman z 60. let (který Semple vyvinul). Kvůli sporům s De Laurentiisem Jones opustil film ještě před koncem hlavního natáčení, což vedlo k tomu, že většinu jeho dialogů daboval herec Peter Marinker; okolnosti Jonesova odchodu z projektu a jeho kariéra po uvedení filmu do kin slouží jako hlavní témata dokumentu Life After Flash. Film je pozoruhodný hudebním doprovodem rockové skupiny Queen s orchestrálními částmi Howarda Blakea.
Ačkoli byl Flash Gordon kasovně úspěšný ve Velké Británii a Itálii, na ostatních trzích se mu nedařilo. Přijetí kritiky během prvního uvedení filmu i po něm bylo obecně příznivé a film si od té doby získal značnou kultovní oblibu.
Děj
Aby si císař Ming Nemilosrdný z planety Mongo ulevil od nudy, prohlásí, že si bude hrát a ničit Zemi tím, že bude na dálku vyvolávat přírodní katastrofy. Na Zemi nastoupí fotbalová hvězda New York Jets Gregory „Flash“ Gordon do malého letadla, kde se setká s cestovním agentem Dalem Ardenem. Uprostřed letu je kokpit zasažen meteoritem a piloti jsou ztraceni. Flash převezme řízení a podaří se mu nouzově přistát ve skleníku, který vlastní doktor Hans Zarkov. Zarkov se domnívá, že katastrofy jsou způsobeny mimozemským zdrojem, který tlačí Měsíc k Zemi, a tajně sestrojil vesmírnou loď, kterou hodlá použít k vyšetřování. Zarkovův asistent odmítá odletět, a tak Zarkov vyláká Flashe a Dalea na palubu. Raketa odstartuje a odnese je na Mongu, kde jsou zajati Mingovými vojáky.
Trojice je předvedena před Minga, který nařídí, aby byl Dale připraven pro jeho potěšení. Flash se snaží vzdorovat, ale je přemožen. Ming nařídí přeprogramovat Zarkova a Flashe popravit. Mingova krásná dcera, princezna Aura, svede Mingova chirurga, aby zachránil Flashe, do kterého se na první pohled zamilovala. Při útěku Flash vidí, jak Zarkovovi vymývá mozek Klytus, šéf tajné policie s kovovou tváří. Aura a Flash prchají do Arborie, království prince Barina. Cestou Aura naučí Flashe používat telepatický komunikátor, aby se spojil s Dalem. Ten jí dá vědět, že je naživu, zatímco ho Aura začne líbat. Dale je zavřena v Mingově ložnici, ale povzbuzena Flashem se jí podaří utéct. Klytus pošle Zarkova, aby Dalea zadržel, a ten jemu i Klytusovi řekne, že Flash žije. Zarkov poté prozradí, že odolal vymývání mozku, a s Dalem uprchne z Mingo City. Rychle je zajmou jestřábi prince Vultana a odvezou je do Nebeského města.
Aura a Flash dorazí do Arborie. Aura žádá prince, aby Flashe ochránil. Nedůvěřivý Barin, zamilovaný do Aury, souhlasí, že Flashe nezabije, ale pak ho donutí provést smrtící rituál. Barin a Flash střídavě strkají ruce do dutého pařezu, v němž je obrovská dřevěná bestie podobná škorpiónovi. Když musí Flash udělat jedno kolo navíc, předstírá, že ho bodlo, aby odvedl pozornost, a unikne. Barin ho následuje, ale oba jsou zajati jestřábími muži.
Klytus informuje Minga, že Gordon je naživu, a je pověřen, aby našel viníka. Aura se vrací a je zajata a mučena Klytusem a generálem Kalou. Donutí ji k přiznání a Ming nařídí, aby byla vykázána na ledový měsíc Frigii, jakmile se uskuteční jeho svatba s Dalem. Mezitím jsou Flash a Barin odvezeni do Nebeského města, kde se Flash a Dale na krátkou dobu znovu setkají. Flash je nucen bojovat s Barinem v souboji na život a na smrt, ale Flash místo toho zachrání Barinovi život, což způsobí, že se k němu Barin přidá. Přichází Klytus a Flash s Barinem ho zabijí. Vultan ví, že to přinese odplatu, a proto nařídí jestřábům, aby se evakuovali, přičemž Barin, Flash, Dale a Zarkov zůstanou na místě. Přilétá Mingova loď a on nařizuje, aby Barina, Zarkova a Dalea vzali na palubu. Na Minga Flash udělá dojem a nabídne mu za věrnost vládu nad Zemí. Flash odmítne a Ming vydá rozkaz zničit Vultanovo království i s Flashem. Flash najde raketový cyklus a unikne před zničením Sky City.
Flash kontaktuje Vultana, který se skrývá na Arborii, a společně naplánují útok na Mingo City. Flash předstírá, že na Mingo City zaútočí sám na svém raketovém cyklu. Generál Kala vyšle válečnou raketu Ajax, aby Flashe zabil, ale jestřábi ho přepadnou a rakety se zmocní. Princezna Aura mezitím přemůže stráž a osvobodí Barina a Zarkova z popravčí komory. Flash a jestřábí muži zaútočí na Mingo City v Ajaxu a Kala aktivuje obranu, zatímco začíná svatba Minga a Dalea. Bleskové pole Mingo City lze prorazit pouze tak, že do něj Ajax vletí sebevražednou rychlostí. Flash se dobrovolně nabídne, že zůstane u řízení, aby zajistil úspěch a umožnil jestřábům napadnout město.
Barin a Zarkov vstoupí do řídicí místnosti a konfrontují se s Kalou, která odmítá spolupracovat. Pokusí se Zarkova zabít, ale Barin ji postřelí a zabije. Barin řekne Zarkovovi, aby držel pevnost, zatímco on se vydá do sektoru Alfa 9 deaktivovat bleskové pole. Zarkov se snaží, ale není schopen deaktivovat štít z Kaliny řídící místnosti.
Barin se probojuje přes Mingovy stráže, dostane se do sektoru Alfa 9 a deaktivuje bleskové pole dříve, než ho zasáhne Ajax. Blesk vletí raketovou lodí do městské svatební síně a příď lodi probodne Minga. Ten se těžce zraněný odtáhne z nosu rakety a Flash mu nabídne, že ušetří jeho život, pokud zastaví útok na Zemi. Ming odmítne a pokusí se na Flashe použít svůj prsten síly, ale jeho síla ochabne a nic se nestane. Pak namíří prsten na sebe a zdánlivě se vypaří jeho zbývající silou, vteřinu předtím, než počítadlo ke zničení Země dosáhne nuly. Následuje obrovská oslava vítězství.
Barin a Aura se stávají novými vůdci místo Minga. Barin jmenuje Vultana generálem jejich armád. Flash, Dale a Zarkov diskutují o návratu na Zemi. Zarkov říká, že neví, jak se dostanou zpět, ale že se o to pokusí. Barin jim všem řekne, že mohou zůstat, ale Dale řekne, že je newyorská holka a kolem Mongu je teď příliš velký klid.
Závěrečný záběr ukazuje Mingův prsten, který zvedá ruka neviditelné osoby. Při závěrečných titulcích se ozývá Mingův zlý smích. Po titulcích se na obrazovce objeví text „The End“ a poté je připojen otazník (?).
Produkce
Vývoj
Od šedesátých let producent De Laurentiis, který produkoval film Nebezpečí: Diabolik a Barbarella, se začal zajímat o natočení filmu na motivy Flashe Gordona. Původně chtěl De Laurentiis, aby snímek režíroval italský režisér Federico Fellini; přestože Fellini získal od De Laurentiise opční práva na Flashe Gordona, film nikdy nenatočil. George Lucas se v 70. letech pokoušel natočit film o Flashi Gordonovi; protože se mu nepodařilo získat práva od De Laurentiise, rozhodl se Lucas místo toho vytvořit Hvězdné války. De Laurentiis pak najal Nicolase Roega, aby film natočil. Roeg, obdivovatel původních komiksů Alexe Raymonda, strávil rok předprodukčními pracemi. De Laurentiis však nebyl spokojen s Roegovým zpracováním Flashe Gordona a Roeg projekt opustil. De Laurentiis také zvažoval, že k režii filmu Flash Gordon najme Sergia Leoneho; ten však odmítl, protože podle něj scénář nebyl věrný původním Raymondovým komiksům. De Laurentiis poté najal k režii Mikea Hodgese. Bohaté kulisy a kostýmy navrhl Danilo Donati.
Scénář napsal Lorenzo Semple, Jr. Později vzpomínal:
Dino chtěl, aby byl Flash Gordon humorný. Tehdy jsem si myslel, že je to možná cesta, ale zpětně si uvědomuji, že to byla strašná chyba. Pořád jsme si se scénářem pohrávali a snažili se rozhodnout, jestli má být vtipný, nebo realistický. To byla katastrofální věc, když šlo o tolik peněz... Nikdy jsem si nemyslel, že postava Flashe ve scénáři je nějak zvlášť dobrá. Ale nebyl žádný tlak na to, abychom ji vylepšili. Dino měl vizi komiksové postavy zpracované komiksovým stylem. To bylo hloupé, protože Flash Gordon nikdy neměl být vtipný. Celý film se vymkl kontrole.
Filmování
Podle rozhovoru v časopise Maxim z roku 2012 měl Sam J. Jones s De Laurentiisem jakési neshody a odešel ještě před postprodukcí, což mělo za následek, že podstatnou část jeho dialogů daboval profesionální hlasový a dramatický herec Peter Marinker; jehož identita byla dlouho považována za neznámou, a to i pro Jonese. Bylo navrženo pokračování, ale Jonesův odchod fakticky ukončil jakékoli vyhlídky na jeho natočení. Scéna na letišti na začátku filmu, ačkoli se odehrává v USA, byla natočena na letišti Broadford ve skotském Skye.
Soundtrack
Soundtrack k filmu složila a nazpívala rocková skupina Queen. Flash Gordon byl jedním z prvních vysokorozpočtových celovečerních filmů, v němž byla použita hudba složená a provedená převážně rockovou skupinou (dřívějším příkladem je Tommy od The Who, 1975). Další orchestrální skladby složil Howard Blake. Blakeovy skladby z filmu byly vydány na CD spolu s jeho hudbou k filmu Amityville 3-D.
Vydání
Film byl původně uveden v Severní Americe prostřednictvím studia Universal. Universal si ponechal práva na domácí kina a domácí video, zatímco mezinárodní práva procházela různými distributory a nakonec zůstala u StudioCanal. Distributor filmu ve Velké Británii, společnost Thorn EMI, však kontroloval americká televizní práva. Ačkoli StudioCanal v současné době tato práva drží díky vlastnictví filmotéky EMI, poskytlo je MGM v licenci pro americkou syndikaci.
Recepce
Box office
Flash Gordon měl premiéru na 825 plátnech ve Spojených státech a Kanadě a během premiérového víkendu vydělal 3 934 030 dolarů, čímž se umístil na prvním místě amerického žebříčku. Následující víkend se filmu dařilo méně, jeho tržby klesly o 50 %. O třetím víkendu jeho průměrné tržby klesly o dalších 20 ut vydělal 2 394 000 dolarů z 1 400 promítacích sálů. O čtvrtém víkendu byl film stahován z hlavních trhů a za prvních 24 dní vydělal 14,3 milionu dolarů. Ve Spojených státech a Kanadě vydělal 27 107 960 dolarů. Ve Velké Británii měl film velmi dobré výsledky a vydělal téměř 14 milionů liber. Kromě toho si film vedl dobře i v Itálii, a to díky dvěma italským hercům, kteří vystupují v titulcích.
Kritické přijetí
Film získal celkově pozitivní recenze, které si drží 83 %. příznivé hodnocení na agregátoru filmových recenzí Rotten Tomatoes, a to na základě 52 recenzí. Film se umístil na 88. místě v žebříčku Rotten Tomatoes Journey Through Sci-Fi List (100 nejlépe hodnocených sci-fi filmů).
Film našel uznání u některých filmových kritiků, například u Pauline Kael z The New Yorker. Kaelová o Flashi Gordonovi řekla, že má „něco z vědomé, příjemné závratě rychlých bondovek...“. Režisér Mike Hodges se trefil do komiksové citlivosti a tempa“. Také Roger Ebert pochválil Flash Gordona: „Flash Gordon je hrán pro smích, a to moudře...“. Tohle je space opera, žánr, který vymysleli Edgar Rice Burroughs a Hugo Gernsback a další muži s neomezenou fantazií zapřaženou do rozhodně omezených schopností. Je zábavné vidět, jak se to dělá s energií a láskou a bez pseudovýznamového aparátu Síly a trekovské Síly... Je to zábava? Ano, tak nějak je.“
Leslie Halliwell naproti tomu v roce 1981 napsal, že film je „dalším přírůstkem do rostoucího počtu podobných věcí, které jsou padesát let po své premiéře s obrovskými náklady znovu inscenovány“. Richard Combs jej v Monthly Film Bulletin označil za „nákladně nepodstatné pozlátko na svých zdrojích“. Godfrey Fitzsimmons z The Irish Times uvedl, že „Flash Gordon je slátanina... humor není příliš vtipný a většina „vážných“ prvků je k popukání, což z filmu dělá neuspokojivý film“. Von Sydow (Ming) byl za svůj výkon hodně chválen, ale Jones (Gordon) byl nominován na Zlatou malinu za nejhoršího herce. Ještě před uvedením filmu do kin se uvažovalo o pokračování a podle Briana Blesseda v komentáři na DVD Region 2 k filmu Flash Gordon - Silver Anniversary Edition se mělo pokračování odehrávat na Marsu jako možná aktualizace velmi úspěšných seriálů Universal Pictures Flash Gordon s Busterem Crabbem v hlavní roli.
Christopher John recenzoval Flash Gordona v časopise Ares č. 6 a poznamenal, že „Flash Gordon mohl být dobrý film, ale laciné záběry, nevyrovnané herecké výkony a příliš známý příběh zničily to, co mohlo být novou klasikou“.
Recenze filmu pro The Encyclopedia of Fantasy, John Grant uvedl, že film byl „poněkud těžkopádný ve svých pokusech o parodii“ a že používal „strohou křiklavost, aby kompenzoval otřesné spfx“; došel k závěru, že Flash Gordon „je křiklavé klišé, jehož kouzlo by nemělo být podceňováno“. John Clute ohodnotil Flash Gordona smíšeně: „speciální efekty jsou skvělé“ a pochválil akční sekvence, ale vyjádřil nelibost nad humorným, sebeironickým tónem Flashe Gordona a dodal, že herci „všichni jen hrají a my to víme“. Peter Nicholls v Encyklopedii science fiction vynesl nad filmem Flash Gordon negativní verdikt: „Kromě fetišistických kostýmů... není na této jazykově laděné, lživé fantasy, která se snaží udělat z dřevěného herectví komiksovou ctnost, mnoho zajímavého“. Filmová encyklopedie Aurum rovněž ohodnotila film nepříznivě, když uvedla, že u filmu nelze pozastavit nedůvěru: „Hodges do filmu vkládá vědeckost a doslovnost, která působí zcela proti smyslu pro pulpovou poetiku, tak nezbytnou, máme-li Flashovi uvěřit“. Rovněž Semplův scénář označil za „podobně nevýrazný, nehledě na jeho občasné vtipnosti“. Keith Phipps v recenzi Flashe Gordona pro webovou stránku The Dissolve uvedl: „Flash Gordon je podobně jako Batman zábavný pro děti a jiný druh zábavy pro dospělé, kteří si všimnou jeho hloupostí...“. Ale je v něm také více než cítit povýšenost, jako by bylo směšné vůbec považovat Raymondovu vizi střetu hrdinů a padouchů za něco jiného než za komediální potravu.“
Kultovní obliba
Flash Gordon se od té doby stal kultovní klasikou mezi fanoušky sci-fi a fantasy. Oblíbil si ho režisér Edgar Wright, který film použil jako jeden z vizuálních vlivů pro film Scott Pilgrim vs. the World. Uznávaný komiksový kreslíř Alex Ross film označuje za svůj nejoblíbenější film všech dob. Namaloval obálku DVD vydání filmu „Saviour of the Universe Edition“ z roku 2007 a zahrál si ve featurettu, kde obšírně hovoří o své náklonnosti k filmu. V komedii Setha MacFarlanea Ted z roku 2012 jsou postavy Teda (MacFarlane) a Johna (Mark Wahlberg) fanoušky filmu Flash Gordon a ve filmu je na něj několikrát odkazováno. Jones (hrající sám sebe) se ve filmu objeví také během sekvence maniakálního večírku a v závěru filmu. Objevuje se také v pokračování filmu Ted 2. Hororový punkový hudebník Wednesday 13 na základě filmu složil píseň „Hail Ming“ na svém albu The Dixie Dead (2013).
Blessedův výkon v roli prince Vultana zapsal divadelního a filmového hereckého veterána do kolektivního povědomí Velké Británie pro vyslovení jediné věty - „Gordon žije?“. - která i po 40 letech zůstává nejčastěji opakovaným, opakovaně používaným a recyklovaným citátem jak z filmu, tak z Blessedovy kariéry.
Komiks společnosti Dynamite Entertainment Flash Gordon: V komiksu Zeitgeist bylo použito několik prvků z filmu z roku 1980, včetně znovuobjevení padoucha Klytuse (který se v původních komiksech nevyskytuje). V této adaptaci Klytus opět slouží jako Mingův hlavní poskok. Komiks Dynamite Flash Gordon z roku 2014 také obsahoval několik narážek na film, včetně toho, že Vultan pronesl hlášku „Gordon žije?!“.
V roce 2018 měl na filmovém festivalu v Chattanooze světovou premiéru celovečerní dokumentární film Life After Flash, který režírovala Lisa Downsová a produkovala Ashley Pughová, a poté měl evropskou premiéru na 72. mezinárodním filmovém festivalu v Edinburghu. Život po Flashovi je nejen oslavou klasiky z roku 1980, která obsahuje rozhovory s herci, štábem a fanoušky včetně Melody Andersonové, Briana Blessed, Petera Wyngarda, Marka Millara, Roberta Rodrigueze, Stana Lee a Briana Maye, ale také zkoumá následky toho, když se hvězda Sam J. Jones postavil proti jednomu z nejmocnějších producentů v Hollywoodu: Dino De Laurentiis. Film byl celosvětově vydán v roce 2019.
V jiných médiích
K vydání filmu vyšla v nakladatelství Western Publishing komiksová adaptace, kterou napsal Bruce Jones a ilustroval klasik Flashe Gordona Al Williamson (sám nebyl fanouškem filmu kvůli jeho celkové komornosti, četným změnám ve scénáři a z toho vyplývajícím úpravám jeho kreseb). Byl serializován ve třech číslech komiksu Flash Gordon (#31-33) a vydán v jediném velkoformátovém vydání v měkké a pevné vazbě.
V roce 1980 vyšla novelizace filmu od Arthura Byrona Covera.
K propagaci filmu vyrobila a počátkem roku 1981 vydala společnost Bally Manufacturing pinballový automat Flash Gordon.
Videoherní adaptace pro Atari 2600 byla vyvinuta společností Sirius Software a vydána společností 20th Century Fox Games v roce 1983.
V listopadu 2020 vydalo nakladatelství Titan Books knihu o natáčení filmu s názvem Flash Gordon: The Official Story of the Film od Johna Walshe.
Domácí média
Film vyšel v roce 1981 na VHS, Betamaxu a MCA DiscoVision a v roce 1998 byl znovu vydán jak na Laserdiscu, tak na Region 1 DVD prostřednictvím společnosti Universal. V Regionu 2 vyšel v roce 2001 (Japonsko) a znovu v roce 2005 (Velká Británie/Evropa), přičemž vydání z roku 2005 obsahovalo komentář Briana Blessed, který za svůj humor a nadšení získal ocenění „Komentář roku“ od časopisu Hotdog. V listopadu 2007 vydala společnost Universal Pictures v Severní Americe DVD „Saviour of the Universe Edition“, které bylo vydáno u příležitosti uvedení nového televizního seriálu stanice The Sci Fi Channel. Tato speciální edice neobsahuje rozhovory s herci a členy štábu jako vydání pro Region 2.
V říjnu 2007 měl na kabelovém/satelitním kanálu MGM HD premiéru převod filmu ve vysokém rozlišení.
V listopadu 2007 Sam J. Jones a Melody Andersonová společně vytvořili novou komentářovou stopu pro DVD vydání filmu od StudioCanal. Flash Gordon vyšel na Blu-ray 15. června 2010.
V roce 2012 vydala společnost Universal film Flash Gordon v sadě čtyř DVD společně s filmy Battlestar Galactica: Sága hvězdného světa, Poslední hvězdná pěchota a Duna.
Ted vs. Hvězdná pěchota. Flash Gordon: The Ultimate Collection vyšla v květnu 2016 na Blu-ray plus Digital HD a obsahovala tento film a nehodnocené verze filmů Ted a Ted 2.
StudioCanal vydalo film znovu na Blu-ray a 4K Blu-ray 3. srpna 2020, a to z nové 4K restaurace původního kamerového negativu, kterou schválil režisér Mike Hodges.
Flash Gordon: The Ultimate Collection vyšla v květnu 2016 na Blu-ray plus Digital HD.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře