Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavou příručku pro cvičení pro rozvoj řeči? Máte doma dítě s logopedickou vadou? Právě vám je určena metodická příručka a názvem Fufi a jeho kamarádi, jejíž autorkou je Kateřina Šafářová. Knihu vydal Portál loni v Praze.
Hra je v životě každého dítěte nesmírně důležitá. Liška Fufi, holčička Ema a chlapec Pepa vás provedou celou knihou. Zažijete mnoho dobrodružství a ukazují dětem jejich každodenní zážitky. Největší předností této publikace je hravost, praktičnost a individuálnost. Celkem 36 pracovních listů na dvoustraně, vlevo jsou pokyny, jak s daným pracovním listem pracovat, náměty pro práci s dětmi, otázky k danému obrázku a co s tím vlastně procvičujeme. Vpravo se nachází barevný obrázek, jež nakreslila Irena Sojková. S dětmi podle něj můžete pracovat, nechat dítě samostatně vyprávět nebo se ptát na dané otázky. Pracovní listy jsou velmi variabilní a lze s nimi individuálně pracovat dle vaší potřeby. Pracovní listy jsou řazeny od jednodušších po složitější. Díky nim lze procvičovat zrakové a sluchové vnímání, samostatný slovní projev, slovní zásobu, logické myšlení, zrakovou a sluchovou paměť, fonematické rozlišování slov, tvořit věty, porozumět textu, udržet rytmus, také poznávat geometrické tvary. Dále také poznávat nadřazené pojmy, první hlásku ve slově tvořit rýmy, protiklady, či hledat nesmysly. Na konci naleznete i malované čtení, které děti moc baví.
Jaké situace můžete společně s Fufi zažít? Navštívíte lesní zvířátka, dozvíte so, co jedí, jaké je to na posedu, jak to chodí ve městě, v muzeu, na nádraží, v kavárně, v parku, či v mateřské škole. Dále také zvládnete hádat hádanky, strávíte léto u vody, poznáte, jaké je to na podzim na zahradě a vydáte se na výlet, prostě zažijete mnoho zajímavých dobrodružství. Věřte, že se rozhodně nebudete nudit a tyto pracovní listy budou vaše děti bavit od první strany. Netrpělivě budou hledat, co dalšího můžete vlastně zažít.
Tuto logopedickou příručku doporučím všem logopedům, logopedickým asistentkám, učitelkám mateřských škol, rodičům, prarodičům, kteří mají doma děti, či vnoučata s logopedickými vadami, jsou navíc předškoláci a připravují se na vstup do 1.třídy. Nenásilně, hravou formou si můžete s dětmi postupně procházet situace každodenního života, povídat si o nich, pracovat s obrázkem a rozvíjet tak slovní zásobu a mnoho dalších dovedností.
Tato příručka je naprosto skvělá. Zaujala mě už od první strany a napjatě jsem čekala, co zajímavého bude na další straně. Autorka se věnuje každodenním situacím, což si myslím, že je velmi dobře, jelikož to, co děti běžně denně zažívají je pro ně vlastně blízké a mohou si o tom s dospělými bez ostychu vyprávět. Pracovní listy jsou řazeny od jednodušších po složitější, což zajisté ocení dospělí. Jsou velmi dobře koncipované. Každý si v nich najde to své pro svou práci a jsou velmi variabilní. Můžete se k nim klidně vracet, a navázat tam, kde jste skončili. Ilustrace jsou opravdu nádherné a potěší jak dětské, tak i oko dospělého. Tato metodická příručka je velmi všestranná a lze s ní pracovat již s menšími dětmi, ale i s těmi většími. Pracovní listy jsou určeny pro děti s vývojovou dysfázií, ale i těm, co mají menší slovní zásobu a potřebují podpořit v další komunikaci. Velmi se mně líbilo, že všemi příběhy vás provází liška Fufi a její kamarádi, holčička Ema a chlapec Pepík.
Ukázka z knihy:
První slovní zásoba dítěte bývá často složena z citoslovcí, jejichž osvojení je pro dítě jednodušší. Podívejte se, co na tomto pracovním listě můžete slyšet v lese za zvuky, a rozšiřte tak slovní zásobu dítěte.
Co vidíš v lese?
Děti přišly na palouček do lesa, kde uviděly spoustu lesních zvířat. Seznamte dítě se zvířátky, která jsou na obrázku. Při pojmenování zvířátek používejte citoslovce, která jsou u nich napsaná.
Liška f ukazuje dětem své lesní kamarády.
Kdo všechno se přišel s dětmi seznámit?
Hele, tady je myš-ííííí, a podívej, támhle je další a ještě jedna. Vidíš je?
Spočítáš, kolik jich je?
Podívej, tady je medvěd. Brum brum.
Společně si ukažte na všechna zvířátka. Podívejte si o obrázku a vtáhněte dítě do děje. Dítě může pasivně poslouchat, nebo se aktivně zapojit.
Několik slov o autorce:
Kateřina Šafářová pracuje jako klinický logoped ve VFN v Praze na Foniatrické klinice, která poskytuje rehabilitační pobyty dětem s vývojovou dysfázii. Vystudovala Karlovu Univerzitu v Praze.
Dále na knize spolupracuje s Denisou Strobelovou a Michaelou Chotěborovou, která minulý rok vydala odbornou publikaci Vývojová dysfázie: Průvodce pro rodiče a další zájemce o tuto problematiky.
Několik slov o ilustrátorce:
Irena Sojková je vystudovaná výtvarnice a pedagožka. Ilustračně spolupracovala např. na knize Dveře do pohádky nebo Haakon a Luna.
Autorka: Kateřina Šafářová, Michaela Chotěborová, Denisa Strobelová
Ilustrace: Irena Sojková
Žánr: dětská literatura, logopedická příručka
Vydáno: Vydal Portál, Praha, 2023
Počet stran: 80
Vazba knihy: brožovaná vazba
ISBN: 978-80-262-2088-6
Knihu můžete koupit zde:
Fufi a její kamarádi – Nakladatelství Portál (portal.cz)
Nejnovější komentáře