Události roku 1989 zásadně proměnily celou československou společnost a s ni i domácí komiks. Mladá autorská vlna dostala poprvé po mnoha letech příležitost svobodně vyprávět a kreslit příběhy, jejichž otištění bylo dříve nemyslitelné.
Komiksová kniha plná příběhů z různých žánrů, sci - fi, krimi či politické z doby minulé od editora Tomáše Prokůpka, je souhrn komiksových příběhů, které s onou připomínkou oslav 30 let svobody, má hlavně připomenout talentované tvůrce, který měli smůlu že žili v Československu, kde jim doba nepřála.
Editor čtenářům popisuje vznik komiksu, jeho slávu i rozmach, ale také cenzuru a následný útlum svobodné tvorby, kdy se komiks žánrově soustředil jen na neutrální téma, či s odkazem na komunistickou propagandu, a světlejší zítřky. A tak začala období komiksů tématicky blízkého tehdejšímu režimu, kdy byla odměna za propagaci totality velmi dobře placená. A tak je často dělali tvůrci, který k tomu neměli krom vidiny rychlého zisku, hlubší vztah, což bylo na některých dílech i vidět.
Sci - fi jsou mimo jiné vyobrazené i v téhle knížce, která obsahuje celkem čtrnáct komiksových příběhů, českých a slovenských autorů z období osmdesátých a devadesátých let.
Příběh z roku 1990 s názvem Konec staré struktury, kdy se autor Jan Patrik Krásný prezentuje s příběhem komunisty jenž končí v propadlišti dějin, poprvé až v této knize, vnímám to jako takovou oslavu demokracie a svobodné tvorby.
Premiéra je i u komiksu Sheila, hrdince která bojuje s podsvětím. První díl byl vydán ve Čtyřlístku a další už nevyšel, až v této knize jsou další dva publikovány. Komiksovým časopisům moc doba nepřála, vyjma těch dětských jako čtyřlístek, mateřídouška a tak těch premiér je v knize více, kdy komiksové časopisy měli jepičí život a tak jen pár příběhů vyšli později v tištěných médiích a jiné až ted“.
V knize publikují kreslíři Jozef Gertli Danglár, Jan Patrik Krásný, Bohumil Fencl, Richard Broschardt, Karel Zeman, Jiří Grbavčic, Vladimír Tučapský, Jana Komárková, Libor Páv, Fero Mráz, Pavol Bratský, Lubomír Hlavsa, Miroslav Schonberg a Vladimír Hanuš. Většina těchto kreslířů je známa z tištěných médií jako je časopis ABC, Mateřídouška, Čtyřlístek, Obražovka, Tramp, Kometa či Makropolus.
Náš nejznámější kreslíř Kája Saudek sice v této knize jako autor publikován není, ale inspiroval právě Generaci 89, což je v knize dost vidět. Kresby jsou tak přesvědčivé, že jsem si musela podívat na jméno autora, že je nekreslil on sám.
Nyní se znovu obliba komiksu vrací, ale bude to ještě chvíli trvat, než znovu český komiks a naši autoři navzdory supermanům a postavičkám z Walt Disney opět zažijí svoje období slávy.
Tahle knížka je takové malé umělecké dílo, plné nápaditých obrázků a bublin. Nejvíce se mi líbil Komiks Sheila, plných barev a napětím, co bude dál, Konec staré struktury, Duryan Hyperman, Flip a Kastor.
Bylo to příjemné víkendové čtení, někdy dobrodružné čtení, s dobrou zápletkou a někdy zase více pěkných obrázků přidávali na zajímavosti příběhu a dělali z něj příjemné, nenáročné čtení, kdy pamětníci, milovníci komiksů zavzpomínají a mladá generace zase poznává naší tvůrčí historii z éry komiksu.
Datum vydání : 11.11 2019, počet stran 168, vázaná s laminovaným potiskem, rozměry : 210 - 295 mm
Knihu lze objednat zde : https://www.albatrosmedia.cz/tituly/54065835/generace-89/
Nejnovější komentáře