Pochází z Prahy. Vystudoval pražskou FAMU (obor produkce). Je známý nejen jako herec, komik, ale i jako režisér reklam a videoklipů. Jako herec se představil ve filmech, např.: v pohádce Čert ví proč (2003), v komedii U mě dobrý (2008), v dramatu Hlídač č. 47 (2008) a v komediích Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012) a Vejška (2014), naposledy se objevil v komedii Dvojníci (2016). Pro Českou televizi zrealizoval skečové pásmo Pečený sněhulák (2014), v seriálu si zahrál nejen hlavní roli, ale je pod ním podepsán i jako režisér. Každý všední den ho posluchači můžou slyšet ve vysílání radia Evropa 2, kde hájí jejich práva jako tzv. „Bombucman“.
Role Josefa se ve Vaší filmografii vymyká, proč jste kývl na tuto dramatickou postavu syna?
Postava Pepy je nekonfliktní, jde o pohodového člověka, který bere vše s nadhledem, ale žádný bombarďák to není. Tato postava mě oslovila právě tím, že to nejsem úplně já, že tedy bude potřeba hrát, vytvořit někoho jiného. Pan režisér Bajgar měl jistě důvod, proč obsadil právě mě a třebaže byl od tohoto svého záměru zrazován, neustoupil. Jsem mu za to vděčný, plně jsem se mu oddal a vytvořil Josefa, jak nejlépe jsem uměl.
Role nerozděluji na dramatické, komické apod., ale jen na dobré a špatné. A tahle se mi opravdu líbila. Navíc hraji syna Jiřího Bartošky, takže rozumíte - hezouna!
Ústřední téma Teorie tygra pojednává o proměně tygra v králíka. Podtitul tragikomedie zní: „I ochočení muži mohou zdivočet”, co Vy na to jako muž?
Je to náš každodenní život. Nejdříve jsme plní síly a vzdoru, nespoutaní a divocí, ovšem s věkem, partnerkami, dětmi a menšícím se volným časem měkneme… Je ovšem několik solitérů, kteří si svůj mladický život drží i přes pokročilejší věk. Otázka je, zda je to správné. Já osobně jsem pro neúplné „zbačkorovatění“, občasné přetržení okovů a zazlobení.
Jak pracuje Radek Bajgar s herci ve srovnání s ostatními režiséry, jak probíhaly zkoušky a samotné natáčení?
První reakce: měli jsme čtenou zkoušku, kam přišli všichni připravení a soustředění, což mě dost překvapilo. Pan režisér svoji práci bral nesmírně zodpovědně a pečlivě, byl do díla opravdově pohroužen, přepečlivě nám vysvětloval každou motivaci našich postav, takže se nedalo sejít z cesty, i kdyby se chtělo!
Natáčení probíhalo bez problémů, nálada byla výborná, pan Bartoška vtipkoval a staral se o zábavu, herci hráli, osvětlovači svítili, maskéři maskovali…
Teorie tygra je hereckým filmem - hvězdně obsazeným včetně Vaší filmové rodiny, jak se Vám žilo a tvořilo v této rodince?
Já jsem si přišel jako takové to dítě, které je dlouho princátko a všichni mu říkají „náš Josífek“ a pak se v pubertě něco stane a vyroste takové „hovado“ - já. Nevěřícně na mě koukali, jakoby si říkali: „po kom tento muž je“? Já si myslím, že jsem po maminčině tatínkovi… Spolupráce byla ovšem báječná, všichni byli milí a příjemní.
Natáčení probíhalo v loňském tropickém létě, zavzpomínejte na atmosféru na place.
Mně se líbilo, že vosy moc neotravovaly, že mě ani jedna nepíchla, že jsem viděl několik míst, kam bych se jinak nikdy nepodíval a strávil s fajn lidmi společný čas. Nelíbilo se mi, že pan Bartoška kupoval holkám zmrzlinu a mně - filmovému synáčkovi - nikdy.
Teorie tygra pojednává s humorem o podstatných lidských věcech, jako jsou ztráta svobody, hledání smyslu života a snaha svobodně žít. Jak tato témata vnímáte Vy osobně?
Já si podobné záležitosti vůbec nepřipouštím - přemýšlet nad životem tímto způsobem je pro mě složité, svazující, zbytečně vážné a moc konkrétní. Beru náš výskyt zde jako dar, jako návštěvu na zeměkouli, která začala a také skončí. Důležité je prožít tu návštěvu se ctí, vesele a s nadhledem.
Pokud byste měl nalákat diváky do kina na Teorii tygra, co byste jim vzkázal?
V kině divák konečně uvidí, jaké děti by měli Eliška Balzerová s Jiřím Bartoškou - mě a Táňu Vilhelmovou!
Na jakých projektech právě teď pracujete?
Na podzim by měl do kin přijít film Tomáše Vorla Instalatér z Tuchlovic, kde jsem vytvořil hlavní roli. Svoji první a možná i poslední hlavní. Jinak se pilně učím hindštinu - plánuji totiž prorazit v Bollywoodu…
Nejnovější komentáře