Jaké pro tebe bylo samotné natáčení?
Film Na krátko je mým prvním filmem. Do té doby jsem s kamerou a filmováním zkušenosti vůbec neměl. Pan režisér Jakub Šmíd si mě vybral při představení Dismanova rozhlasového dětského souboru. Líbilo se mu, jak říkám text chlapce, který byl v koncentračním táboře. Pak mě pozvali na kamerové zkoušky. Z filmování samotného jsem byl nejdřív strašně nervózní. Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat, ale jak štáb, tak herci byli naprosto úžasní.
Co pro tebe bylo při natáčení nejhorší?
Nedívat se do kamery. To jsem se musel odnaučit. Kamera pro mě představovala publikum, které při filmování vlastně nemáte. Nakonec jsem se to odnaučil, ale trvalo to. Zatím jsem měl zkušenosti jenom z divadla a to je něco úplně jiného. Publikum reaguje hned, když uděláte chybu na jevišti, nemůžete ji vzít zpátky.
A co tě nejvíc překvapilo?
Určitě mě překvapilo, kolik u filmu pracuje lidí a jak detailně mají rozdělené profese. Třeba jsem netušil, že existuje pozice „ostřič kamery“. To jsem zjistil až při natáčení. Taky jsem byl překvapený, co všechno dělají rekvizitáři. Nám dokonce vařili jídlo, které jsme ve filmu jedli. Nejvíc si pamatuju na lanč. To je ta scéna, kdy mi lanč udělá otec k večeři. V normálním životě jsem lanč jedl jen párkrát, ale tu chuť lanče z téhle filmové scény asi nezapomenu.
Taky mě hodně bavilo točit scény, kde má Jakub psa. Jmenoval se Dingo, ale ve filmu měl jméno Kojot. Tak se občas někdo spletl a stejně mu řekl jeho reálným jménem Dingo. Byl to takový kříženec, moc poslušný. Jedna ze scén, na kterou nejraději vzpomínám je, když jsem vyšel ze svého pokoje a Dingo ke mně přiběhne a já si s ním hraju. Mít psa je vlastně asi jediná věc, kterou Jakubovi z jeho života závidím.
Která scéna mi naopak vůbec nešla, tak to je ta, jak utíkám před svou matkou – Petrou Špalkovou. Dohoní mě na schodech a zfackuje mě. To jsme opakovali tolikrát, že už jsem to přestal počítat. Vlastně nešlo ani o to fackování, ale nějak mi nešel ten útěk. Pořád to nebylo ono. Když jsem pak viděl výsledek, jsem rád, že pan režisér byl tak náročný, protože scéna se mi moc líbí a vypadá opravdu dobře.
Jaký jsi měl vztah ke své postavě Jakuba - chápal jsi jeho chování, jeho vzpouru proti matce?
Vžít se do role Jakuba pro mě bylo hodně těžké. Je to kluk, který vyrůstal s tím, že vůbec neví, kdo je jeho táta a kde vlastně je. To si vůbec nedokážu představit. Já mám tátu, mámu a bráchu. Všichni žijeme spolu. Abych pravdu řekl, hodně mi pomohl můj kamarád. Je v podobné situaci jako Jakub. S otcem se nestýká a žije jen s maminkou a sestrou. Já jsem se ho na hodně věcí ptal, třeba, jak vlastně nezájem otce zvládá. Pak jsem si ho v některých scénách, které jsem hrál i představoval. Pro mě to byl jenom film, ale až díky tomuhle filmu jsem si uvědomil, že pro mého kamaráda a nejen pro něj, ale pro spoustu kluků a holek je život bez jednoho z rodičů každodenní realita. Vlastně mi to přijde hodně smutné. Pro Jakuba je nejhorší situace, kdy zjistí, že mu všichni kolem něj lhali. Otec, kterého celý život touží poznat, žije pár domů od něj a za Jakubem přijde, až když ho jeho původní rodina zklame, to je mu Jakub dobrý. Další, kdo Jakuba zklamal, je maminka. Nechápe, proč mu s otcem rovnou neřekla pravdu, to zjištění, že mu nejbližší člověk takhle lhal, je strašné. A sestra? Ta sice s Jakubem občas prohodí pár vět, ale má svých starostí dost a poslední, co by chtěla řešit, jsou Jakubovy pocity. On je vlastně obklopený lidmi, ale přitom je neskutečně sám. Chtěl by ses herectví jednou věnovat? Co tě baví?
Odmalička chodím do Dismanova rozhlasového dětského souboru, tam hraju různé postavy a vlastně právě „Dismančatům“ vděčím i za tento film, protože pan režisér si mě vybral na jednom z našich představení. Jinak občas hraju dětské role v Národním divadle, to mě hodně baví. Vystupoval jsem například v představení Pán z Prasečkova nebo Strakonický dudák. Když jsou školní recitační soutěže, tak nechybím ani tam. A taky dost sportuju. Rád chodím cvičit do Sokola. Taky hraju stolní tenis. A vedle sportu je mým zájmem hudba. Hraju na kontrabas. Maminka tancovala v lidovém souboru, tak jsem určitě něco zdědil i po ní. A jestli bych se chtěl věnovat herectví, to teprve uvidíme, ale určitě by mě to lákalo. Mám v plánu někdy jít na zkoušky na DAMU a třeba to vyjde. Ale mezitím mě ještě čeká střední škola.
Části seriálu: Na krátko
- Na krátko
- JAKUB ŠMÍD (REŽIE)
- Jakub Šmíd - rozhovor
- PETRA SOUKUPOVÁ (SCÉNÁŘ)
- Petra Soukupová – rozhovor
- TOMÁŠ BALDÝNSKÝ (KREATIVNÍ PRODUCENT, DRAMATURG)
- Tomáš Baldýnský (rozhovor)
- PETRA ŠPALKOVÁ (MATKA)
- Petra Špalková (rozhovor)
- MARTIN FINGER (OTEC)
- Martin Finger (rozhovor)
- MARTA VANČUROVÁ (BABIČKA)
- Marta Vančurová (rozhovor)
- JINDŘICH SKOKAN (JAKUB)
- Jindřich Skokan (rozhovor)
- JULIE ISSA (PAVLÍNA)
- Julie Issa (rozhovor)
Nejnovější komentáře