John Wick je zabiják na odpočinku, který by se nejraději zavřel ve svém domě a vzpomínal na mrtvou ženu. Přesto musel oprášit své zbraně a dát za vyučenou jedné partě lumpů. John to udělal nerad, ale musel. Má takovou zvláštní povahu. Ve světě zla chce hrát fér, ale to je těžké. A vytoužený klid se taky nedostavuje, protože přijíždí bývalý parťák a žádá o pomoc. Žádá tak důrazně, že se John rozhodne jako správný zabiják. Bude muset někoho zabít. Není to nic nového, taková rutina. Opráší jen staré známosti a dá se do práce. Ale hraje se o život a nikdo nemá slitování ani s Johnem Wickem. Drsný to svět!
V roce 2014 natočil režisér Chad Stahelski první film se zabijákem Johnem Wickem a film u diváků zabodoval. Scénář k filmu napsal Derek Kolstad, který se tedy pustil do pokračování. Postava Johna Wicka působí jako hrdina, který se musí přemlouvat, aby se do něčeho pustil, ale když se do něčeho dá, pak to dotáhne do konce. Se vším si umí poradit a dosáhne svého, i když má proti sobě množství nepřátel. Užívá zbraně, auta, i své bojové dovednosti. Moc toho nenamluví a diplomatické projednávání není doménou ani pro jeho protihráče. Ve světě zabijáků se chová jako ryba ve vodě a ze soubojů vychází jako vítěz. Přesto touží po samotě.
Režisér filmu Chad Stahelski si vyzkoušel několik filmových profesí a hodně zkušeností získal jako kaskadér i koordinátor kaskadérů (300: Bitva u Thermopyl, Sherlock Holmes: Hra stínů). Tuto svou profesi patrně miluje, protože filmy o Johnu Wickovi jsou plné kaskadérských kousků. Příběh je jen rámec, do kterého se vtěsnají střílečky, automobilové honičky i bojové souboje. O co méně postavy mluví, o to více bojují. To je pravidlo, které platí v obou filmech. Hlavní postava však nepůsobí jako zlý člověk, protože se do konfliktů dostává proti své vůli nebo z donucení. Proti němu stojí buď anonymní padouši nebo oškliví „zlouni“.
Kameraman Dan Laustsen si dal práci se záběry osvětlených i tmavých interiérů, ale je jasné, že cílem byly akce a prostředí hrálo až další roli. Střih Elísabet Ronaldsdóttir ještě podtrh akční zaměření filmu a tím je vše dáno. Přes dobře nasnímané scény a provedené souboje působí délka akčních scén kontraproduktivně. Děj se posouvá jen velmi zvolna a nepřinese žádné nové zvraty. Proti prvnímu filmu se snížilo napětí a přibylo „umělecké prostředí“. Postavy se potkávají v umělecké galerii, kdy kulisu vytváří antické sochy nebo zrcadlové bludiště. Děj se také přesouvá do podzemních chodeb v Římě, ale historická atmosféra vezme za své, když se za každým rohem objevují jen potemnělé postavy střelců
Pro toho, kdo má duši bojovníka a je schopen docenit bojovného ducha všech herců, kaskadérů a patrně i režiséra, může být film dobrou zábavou. Já jsem postrádala složitější zápletku i větší propracovanost hlavních postav. Napětí a strach o Johna jsem v sobě marně dolovala. Přesto se mi postava Johna Wicka v podání Keana Reevese líbila, je zahrána poctivě, jak jen to chabý scénář dovolil.
Film je stylovým pokračováním předchozího akčního příběhu, kde hlavní hrdina zůstává neustále na scéně.
Části seriálu: John Wick
- John Wick - 101 minut nenáročné filmové podívané
- John Wick 2 - stylové pokračováním předchozího akčního příběhu
- John Wick 3 - Recenze - 85 %
- John Wick: Kapitola 4
- John Wick: Kapitola 4 (John Wick: Chapter 4) – Recenze – 90 %
Nejnovější komentáře