Obrázková encyklopedie „Kosti“ je fascinující naučná kniha nejen pro děti, ale i pro dospělé, kteří by se rádi zblízka podívali na jednotlivé kosti a kostičky nejznámějších tvorů živočišné říše, ať už těch malých, tak i těch největších.
„Kostra je stavebním plánem většiny života na Zemi. Každá vteřina, každá chvíle, kdy jste naživu, je možná jen díky kostem ve vašem těle, které se starají o vaše zdraví a životní sílu. Ale kosti skrývají mnoho tajemství...“
Tato kniha se s vámi podělí o všechna doposud skrytá a neznámá tajemství, vše vám názorně ukáže na krásných a detailně rozkreslených ilustrací včetně srozumitelných popisků. Na paškál si vezme několik nejznámějších a nejpozoruhodnějších koster zvířat, která vám srozumitelně a dopodrobna rozebere a vysvětlí. „Pořád to jsou jedny a tytéž kosti, jen poskládané a protažené na stovky různých způsobů.“ Dozvíte se, proč jsou kosti pro všechny živočichy tak výjimečné a důležité.
V úvodní části se nejprve seznámíme s tím, co to vlastně kosti jsou, připomeneme si základní údaje o lidské kostře, počtu kostí, ale i o tom, jaké základní funkce jednotlivé kosti dokáží v těle zajistit.
Druhá část knihy je rozdělena do osmi oblastí, a to podle toko k čemu jsou jednotlivé kosti uzpůsobeny a k čemu skutečně slouží. Díky přehlednému rozčlenění získáme spoustu hodnotných informací týkajících se živočichů, jejichž život záleží na přežití díky jejich čelistem a kousání, hrabání, úchopu a silných drápů, plachtění, létání, běhání či plavání.
Každá z výše uvedených podsekcí má přidělenou dvoustránku, kde prostřednictvím
názorných obrázků představí danou činnost (kousání a čelisti, hrabání, skákání, plachtění a létání, , běhání, plavání), kterou lze provozovat právě díky specifickému uspořádání kostí v těle.
Pro živou představu malého čtenáře se autoři zaměřili přímo na konkrétní zajímavé živočichy, jež doslova vysvlékli z kůže. Na jednotlivých kosterních obrázcích mohou děti porovnávat jednotlivé kosti v těle živočichů, to jak do sebe hezky zapadají, a jak se díky nim můžou i určití živočichové pohybovat.
a) kousání a čelisti:
Popíše, jak taková čelist vypadá, z čeho se skládá, probere rozdíly mezi masožravci a býložravci. Nechybí ani jedna perlička ohledně náhradních zubů, a jak to vlastně v té zvířecí říši chodí
Malé čtenáře seznámí s vorvaněm obrovským, tygrem či chřestýše diamantovým.
b) hrabání
Jaké části kostry je potřeba zapojit, aby živočich mohl hrabat tak, by se všichni dostali ke své potravě? Kdo je největší kopáček? A kdo hrabe po hlavě? Kdo pro změnu plave v písku, či si doslova vyvrtává večeři a své průřezy prokousává? I takové taje lze objevit v kapitole pod názvem hrabání. Nechybí tu kostra krtka obecného, pláštníka malého a bandikuta králíkovitého.
c) úchop a drápy
Jak moc v životě jsou důležité drápy a pevný úchop? Kdo všechno může ve zvířecí říši dosáhnout manuální zručnosti? Co třeba takový šimpanz učenlivý, panda velká anebo vřešťan rezavý?
d) opora
Kdo tvoří pilíře síly, a kdo zabraňuje opotřebení kostí a jejich zhroucení? To vše napoví kapitola „Opora“ a její příklady v podobě divokého koně, slona afrického a hrocha obojživelného.
e) skákání
Ač se to nezdá, tak při skákání musí tvorové vynaložit spoustu energie a úsilí, aby dobře dopadli na zem. Jak se chystají k samotnému skoku a následnému doskoku, aby si neublížili? To předvedou zvířecí učitelé jako je tarbíček dlouhouchý, klokan rudý nebo skokan volský.
f) plachtění a létání
Někteří obratlovci dokážou dokonce i létat a plachtit tzv. ptáci a netopýři, a v dávné historii i microraptoři a ptakoještěři. Jaký je vlastně rozdíl mezi létáním a plachtěním? To už vysvětlí sova pálená, dráček létavý a kaloň malajský.
g) běhání
Někteří živočichové dokáží vyvinout obrovskou rychlost při běhání, ale jak této rychlosti docílí? Prostě musí“ Jsou naprogramováni tak, že přežije jen ten nejrychlejší.... bude to gepard štíhlý, pštros dvouprstlý a nebo vidloroh americký?
h) plavání
Pohyb ve vodě je velmi obtížný, a proto většina vodních živočichů musí mít svojí kostru k tomu uzpůsobenou k proplouvání, ale i k tomu, aby mohly pádlovat, mávat, lézt či se jejich těla jen tak vlnit. O svých dovednostech vás přesvědčí marlín indický, plejtvák obrovský či tučňák císařský.
V závěru knihy nesmí samozřejmě ani chybět slovníček vysvětlující všechny výrazy vztahující se ke kostem, kostře a vše s tím spojené. Nemusíte se tedy obávat, že byste některým slovům nerozuměli, právě naopak, všechny jsou krátce a srozumitelně ve slovníčku vysvětleny tak, že je rychle pochopí i malé dítě.
„Tato kniha je oslavou kostí. Na jejich stránkách odhalíte, jak je možné, že zvířata toho s jednoduchou kostrou obratlovců zvládnou tolik. Zjistíte, jak vlastně skáčou, běhají, plachtí a mávají křídly. Jak chytají věci, plavou, hrabou, koušou a žvýkají.“
Kosti jsou obrázkovou publikací s kosterními zajímavostmi ze světa zvířat, jsou velmi srozumitelně napsány a doplněny o krásné obrázky ilustrátorky Chervelle Fryerové, která si dala velmi záležet na tom, aby zobrazení jednotlivých koster bylo věrohodné. Její obrázky budete doslova hltat očima.
S touto knihou nahlédneme do úchvatného světa zvířat. Věřte, že se nejedná o knihu plnou nudných dat a pojmů, ale naopak v ní naleznete spoustu zajímavých informací, a navíc publikace „Kosti“ dokonale doplňuje, rozvíjí a vede děti na cestě za dalším poznáním....
Zde si můžete prolistovat tuto krásnou publikaci KOSTI. Dostaňte se zvířatům pod kůži
KOSTI. Dostaňte se zvířatům pod kůži
Napsal: Jules Howard
Ilustrovala: Chervelle Fryerová
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2019
Vydání první
Pro čtenáře od 9 let
Počet stran: 80
ISBN 978-1-7874-1349-8
Nejnovější komentáře