Možná nejzajímavější vztah ve svém politickém životě měl Lincoln ke svému tajemníkovi, který byl současně jeho bývalým soupeřem. William Henry Seward prohrál v roce 1860 spornou republikánskou prezidentskou nominaci s Lincolnem, který byl na tehdy vzestupu, a nějaký čas byl jeho zavilým nepřítelem. Jakmile však přišel do nového prezidentova kabinetu, stali se z nich nerozluční spojenci v boji za záchranu Unie.
Jejich bystré mysli se občas dostali do sporu, ale jeden druhého choval v hluboké úctě. Doris Kearns Goodwinová vysvětluje: „Seward začínal jako velký Lincolnův rival a zpočátku si myslel, že on bude prezidentem a Lincoln jeho podřízeným. Ale v roce 1865 začal mít Lincolna rád a stal se jeho nejbližším poradcem a dobrým přítelem.“
Pro roli Sewarda, který věřil, že i on sám má dobré předpoklady stát se prezidentem, vybrali tvůrci Davida Strathaima, který získal nominaci na Oscara® za ztvárnění jiné věhlasné historické postavy – hlasatele zpráv Edwarda R. Murrowa ve snímku „Dobrou noc a hodně štěstí“.
Strathairna zaujalo osobní hledisko filmu. „Vytvořit okno do Lincolnovy duše je v tomto historickém čase výjimečné,“ říká. „Myslím, že Steven a Tony odkryli podstatu Lincolna, takže uvidíte střet velké osobnosti s velkým cílem. Také uvidíte, co to Lincolna stálo. Musel projít temnou nocí, netušíc, zda účel světí prostředky.“
Během studia pramenů o Lincolnovi přišel Strathaim na to, že Sewardovo vnímání Lincolna byl proces, který začal údivem a skončil náklonností skrytou za slovy. „Sewarda udivilo, jak se tento muž, o kterém si myslel, že nemá žádné sociální dovednosti, mohl stát prezidentem. Ale nakonec ho velmi respektoval,“ říká Strathain. „Jednou napsal domů své ženě: ‚On je ten nejlepší z nás.‘ Ke konci choval Lincolna ve velké úctě.“
Když začal Strathairn pracovat s Day-Lewisem, okamžitě věděl, že obsazení je osudové. „Výběr nemohl být jiný,“ trvdí. „Daniel vnesl do natáčení kouzlo a Lincoln se v jeho podání stal ladičkou, kterou se řídili všichni ostatní.“
Stejně tak obdivoval Spielbergovu režii. „Steven byl velmi velkorysý, pozorný a plný života. Zdálo se, že vytváříme něco nového,“ říká Strathairn. „Ve svém záměru vyjádřit úctu 13. dodatku byl nekompromisní, ale současně neustále hledal drobné nuance, což bylo velmi vzrušující.“
Do role Francise Prestona Blaira, mocného jižanského politika a republikánského reformátora, který byl blízkým, často až útočným Lincolnovým poradcem, vybral Spielberg zkušeného herce, na Cenu Akademie® nominovaného Hala Holbrooka, který sám několikrát ztvárnil postavu Lincolna, například v televizním seriálu ze sedmdesátých let. Jako milovník historie, který studoval 19. století ze všech možných úhlů, včetně dlouhodobé role Marka Twaina, projektu okamžitě propadl.
„Není to jen příběh Lincolnových posledních dnů, nýbrž i morálního a politického konfliktu, který má přesah do americké současnosti,“ říká Holbrook. „Film je velmi osobní, myslím, že diváci se v srdci, mysli a oděvu tohoto neobyčejného muže najdou.“
Holbrook si byl plně vědom toho, že třiasedmdesátiletý Blair nestál na straně dějin. Nesouhlasil s Lincolnovým bojem za 13. dodatek, místo toho dával přednost okamžité mírové dohodě s Konfederací. S Lincolnovým souhlasem se v lednu roku 1865 tajně sešel s prezidentem Konfederace Jeffersonem Davisem, aby zjistil, je-li možné dosáhnout rychlého konce války.
„Blair byl mocný, bohatý a zajímavý muž, který se během války stal Lincolnovým kritickým poradcem,“ vysvětluje Holbrook. „Ale byl více ovlivněn postojem Jihu, takže nebyl pro úplné zrušení otroctví. Upřednostňoval střední cestu. A když přišel čas čelit čtvrtému roku masakrování mladých mužů, byl jeho hlavní prioritou mír. Viděl, že válka by mohla skončit, a cítil, že je to důležitější než zrušení otroctví.“
Holbrook, který má sám s rolí Lincolna zkušenosti, byl Day-Lewisovým podání uchvácen: „Dívat se, jak ztvárňuje Lincolna, pro mě byl velmi osobní zážitek,“ tvrdí Holbrook. „Rád jsem ho studoval, pozoroval jeho obličej. Má pro tu roli nejlepší předpoklady a zároveň mu nechybí srdce, což je velmi důležité.“
Ještě jedna skupina postav v Lincolnově týmu měla na prosazení 13. dodatku velký podíl. Byla to Sewardova zadní vrátka, přátelští političtí vyjednavači – rané formy dnešních lobbistů. Ve filmu je ztvárňují tři herci s komickým půvabem: John Hawkes, James Spader a Tim Blake Nelson.
Podle Hawkese („The Sessions“), který hraje Roberta W. Lathama, je trojice zapletená do praktické politické špíny, do něčeho, co dnes lidé velmi dobře znají. „Tito muži pracovali v zákulisí a jejich cílem bylo přemluvit dosluhující demokraty, aby hlasovali pro 13. dodatek,“ vysvětluje. „Měl jsem ten příběh rád o to víc, že jsem viděl, s jakým zapálením ho Steven Spielberg vypráví.“
Spader, který hraje neshvillského právníka W. N. Bilboa, byl okamžitě vtažen do scénáře. „Tony Kushner zvládl zúžit Sewardovo lobby do velmi zábavné trojice,“ říká. „Vytvořil velmi zajímavou postavu Bilboa, který do svých scén vnáší úžasnou kinetickou energii.“
Tim Blake Nelson, který spolupracoval se Spielbergem na snímku „Minority Report“, viděl při natáčení „Lincolna“ ve Spielbergovi jiného režiséra. „Myslím, že Steven přizpůsobí režii příběhu, který vypráví. V případě ‚Lincolna‘ vyzdvihl organické interakce mezi postavami. Pro mě to bylo jako pracovat se dvěma různými režiséry, až na to, že Steven je dokázal ztělesnit oba.“
Části seriálu: Lincoln
- Lincoln speciál - část 1
- Lincoln speciál - část 2 - Nalezení Lincolna
- Lincoln speciál - část 3 - Tým soupeřů
- Lincoln speciál - část 4 - 500 stránkový scénář a průlom
- Lincoln speciál – část 5 - Daniel Day-Lewisovo ztvárnění
- Lincoln speciál – část 6 - Lincolnova rodina
- Lincoln speciál – část 7 - William H. Seward a Lincolnův tým
- Lincoln speciál – část 8 - Sněmovna reprezentantů
- Lincoln speciál – část 9 - Lincolnův svět
Nejnovější komentáře