Kniha Ňouma z áčka od Ivony Březinové patří jako jedna z knih do řady „Má to háček“ a jejím hlavním cílem je prostřednictvím příběhu pomáhat dětem a rodičům s řešením životních problémů a složitých situací.
Všechny knížky, které doposud vyšly v této edici, můžou být nejen inspirací, ale i povzbuzením všem čtenářům, kteří se s nějakým „háčkem“ musejí vyrovnat, jako například v této knížce Toník s dětskou šikanou.
Hlavním hrdinou příběhu je Toník, a jak už samotný název napovídá, je všemi v okolí považován za takového typického ňoumu. A i když je Toník velmi hodný, snaživý, milý kluk, a ke všem se chová velmi přátelsky, přec se mu - co se týče vztahů mezi ním a jeho spolužáky - moc nedaří. Svým vrstevníkům je pro smích a moc ho mezi sebe neberou.
Není proto divu, že se ve třídě stane jakýmsi otloukánkem, na kterého se vždy, když se něco provede a ve vzduchu visí pořádný průšvih, na něho postě a jednoduše hodí. Vždy je totiž potřeba rychle nalézt někoho, na koho se všechny ty lumpárny svedou, a kdo si je sám za ostatní vyžere.
Bohužel většinou první na řadě vždy bývá Toník! Nikdy neprotestuje, mlčí a trest za čin, co nikdy neprovedl, bere mlčky a bez jakéhokoliv protestu na svá bedra.
Pro Toníka, jakožto třídního ňoumu, je velmi těžké prosadit se mezi svými vrstevníky a kamarády, získat si jejich respekt. Ne vždycky je tato cesta jednoduchá, a leckdy si jí musí člověk těžce vybojovat. Podaří se to i Toníkovi? Může se z typického outsidera stát hrdina? Dokáže to anebo bude dál za toho ňoumu, za kterého ho mají všichni?
Co udělá ňouma při jedné z výprav do starého sklepení, kde dojde k nehodě, ve které půjde skutečně o život. Kdo nakonec bude za toho hrdinu, a kdo za outsidera? Může jedna náhoda obrátit život jednoho obyčejného kluka vzhůru nohama?
Osobně jsem byla touto knížkou malinko otřesena jakožto z pohledu matky, které by tímto způsobem mohly ostatní děti odstrkovat, či šikanovat vlastní dítě. Ale na druhou stranu si myslím, že skvělým způsobem donutí děti přemýšlet o případných důsledcích jednotlivých činů, i o tom, jak bychom se měli nebo naopak neměli chovat k ostatním.
Navíc v závěru knihy, ale i na jednotlivých postavičkách hrdinů, je popsán a rozepsán celý kolektiv, celá parta přátel a jejich samotná hierarchie, jednotlivá postavení i to, jak se navzájem vůči sobě projevují. Většinou jsou v kolektivu outsideři a ti druzí.
„Být outsiderem není diagnóza. Je to „jen“ nevýhodná pozice v kolektivu. V každé třídě, v každé partě dětí nebo sportovním oddíle existuje nějaká hierarchie: někteří jsou „nahoře“ - mají vliv na ostatní, mohou poroučet, jsou oblíbení a respektovaní. Jiné děti nemají potřebu velet a jejím dobře ve střední části této pomyslné pyramidy. Existují ale i děti, které v kolektivu dobrou pozici nemají - jsou ostatními opomíjené, odstrkované, leccos se na ně svede. Bývají využívány, ale když něco od kamarádů potřebují ony samy, nikdo jim nechce vyhovět. Takovým klukem je i Toník - hrdina této knížky.“
Jako rodič dvou malých dětí jsem v závěru knihy uvítala pár slov pro rodiče, příbuzné, přátelé a pedagogy, kde naleznou nejen rodiče, ale i jejich ratolesti drobné rady např. jak nemít doma ňoumu, jak posilovat u takto „šikanovaného“ dítěte sociální dovednosti, schopnosti poroučet či podřizovat se, jak mít sebevědomí, a v neposlední řadě i naučit se v některých situacích být sám sebou, SÁM ZA SEBE!
Zároveň podrobně rozebírá i to, z jakých dětí se většinou stávají ňoumové, anebo alespoň z pohledu dětí, čím mohou být tyto děti nejvíce ohrožené vyloučením z kolektivu. Příkladem autorka uvádí fyzickou neobratnost, zázemí v sociálně slabé rodině, odlišným pohledem na věc, to že jsou například často nemocné anebo trpící zdravotními potížemi, nebo naopak nadměrně opečovávané a nesamostatné.
Těch důvodů je hodně, ale hlavně umět otevřít oči a umět se dívat, a v neposlední řadě se naučit i naslouchat svému dítěti, co nám chce říci a co nám říká.
Autorka radí, čeho všeho si všímat, abyste na svém dítěti poznali, že dítě trpí nepřijetím do skupiny. Nabízí i řešení, jak můžete svému dítěti pomoci s jeho snadnějším začleněním mezi své vrstevníky, a to v devíti velmi jednoduchých krocích.
A aby toho nebylo málo, můžete si zároveň stáhnout připravené tematické pracovní listy k této problematice a společně se svými dětmi se na ně vrhnout.
Ilustrace ke knize namalovala Anna Mastníková, které se skvělým způsobem podařilo vystihnout „typického“ ňoumu, ulíznuté vlasy na pěšinku, velké berličky a ramena vystrčená stále dopředu, jež dokonale symbolizují chybějící sebevědomí hlavního hrdiny. Kresbičky jsou krásně barevné, poutavé a zaujmou každého začínajícího čtenáře.
Ňouma z áčka
Napsala: Ivona Březinová
Ilustrovala: Anna Mastníková
Vydali: Albatros, 2018 a Pasparta Publishing, 2018
ISBN 978-80-00-08517-3 (Albatros)
ISBN 978-80-88290-05-6 (Pasparta Publishing)
Nejnovější komentáře