CATE BLANCHETT (macecha) vystudovala Národní institut dramatických umění a je držitelkou čestných doktorátů od Univerzity v Novém Jižním Walesu a Univerzity v Sydney. V letech 2008-2012 byla společně s Andrewem Uptonem uměleckou vedoucí a CEO Divadelní společnosti v Sydney (STC).
Jakožto úspěšná divadelní herečka má v poslední době na svém kontě například: roli ve hře Hedda Gabler, za kterou získala ceny Ibsen Centennial Award, Helpmann Award a MO Award v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon; roli Richarda II. ve hře The Wars of the Roses; roli Blanche Du Bois ve hře Tennesseho Williamse Tramvaj do stanice Touha, se kterou se s velkými ovacemi vydala ze Sydney do Washingtonu a New Yorku (její výkon byl magazínem The New York Times označen za herecký výkon roku) a za kterou získala cenu Helen Hayesové; role Jeleny ve hře Antona Čechova Strýček Váňa v nové Uptonově adaptaci, se kterou se v roce 2011 vypravili do Washingtonu a v roce 2012 do New Yorku za nadšených ohlasů kritiky a za kterou získala Helpmannovu cenu v kategorii Nejlepší ženský divadelní herecký výkon a cenu Helen Hayesové za výjimečný ženský herecký výkon; role Lotte ve hře Botho Strausse Gross und Klein, se kterou v roce 2012 procestovala velkou část Evropy, zúčastnila se Londýnské kulturní olympiády a za kterou získala Helpmannovu cenu za nejlepší ženský herecký výkon v divadelní hře; a Claire ve hře Jeana Geneta The Maids v režii Benedicta Andrewse, kterou Andrews společně s Uptonem adaptoval a se kterou se společně vydají letos v srpnu do New Yorku v rámci akce Lincoln Centre Festival.
Mezi její filmové role patří například role královny Alžběty ve filmech Královna Alžběta a Královna Alžběta: Zlatý věk, role Daisy ve filmu Davida Finchera Podivuhodný případ Benjamina Buttona, role Katherine Hepburnové ve snímku Martina Scorseseho Letec, role Boba Dylana ve filmu Todda Haynese Beze mě: Šest tváří Boba Dylana, Jane ve filmu Wese Andersona Život pod vodou a Sheby ve snímku Zápisky o skandálu, v němž si zahrála společně s Judy Dench. K vidění byla také v trilogiích Petera Jacksona Pán prstenů a Hobit a zatím naposledy jsme ji mohli spatřit ve filmu George Clooneyho Památkáři a ve snímku Woodyho Allena Jasmíniny slzy.
LILY JAMES (Elka) která v roce 2010 vystudovala londýnskou Guildhall School of Music and Drama, znají diváci pravděpodobně především v roli lady Rose v úspěšném televizním seriálu Panství Downton. Z celovečerních filmů má na svém kontě například snímek Regana Halla Fast Girls či film Hněv Titánů, ve kterém si zahrála společně se Samem Worthingtonem, Liamem Neesonem a Rosamund Pike. Na televizních obrazovkách byl k vidění také v seriálech Tajný deník call girl a Já William.
V roce 2011 si zahrála Desdemonu ve hře Othello v nastudování divadla Sheffield Crucible po boku Dominica Westa v roli Iaga a Clarka Peterse v roli Othella. Za svůj výkon v této roli sklidila u kritiků velké ovace. Quentin Davies v magazínu Daily Mail o ní napsal: „Je možné, že jsme svědky zrodu nové hvězdy. Jmenuje se Lily James a dramatickou školu dokončila teprve vloni, ale přesto v roli Desdemony v tomto nastudování Othella v podstatě nemá konkurenci.“ Na divadelních prknech se dále objevila například v divadle Young Vic ve hře Vernon God Little, v richmondském divadle Orange Tree Theatre ve hrách Martina Crimpa Definitely the Bahamas a Play House či v Čechovově hře Racek v divadle Southwark Playhouse.
RICHARD MADDEN (princ) je skotský herec, který se do povědomí diváků vepsal zejména svým působivým výkonem v roli Robba Starka v úspěšném seriálu stanice HBO Hra o trůny. Mezi jeho další televizní počiny patří například původní seriál stanice Discovery Channel Klondike, seriály stanice BBC Hope Springs a Birdsong a seriál stanice Channel 4 Sirens.
Na londýnských divadelních jevištích byl k vidění například v Globe Theatre ve hře Romeo a Julie v roli Romea, coby Callum McGregor ve hře Malorie Blackman Noughts and Crosses a jako Mark McNulty ve hře Be Near Me v nastudování Skotského národního divadla.
Mezi jeho chystané projekty patří televizní film společnosti BBC Milenec lady Chatterleyové, ve kterém se objevuje také Holliday Grainger, a film Bastille Day společnosti Focus Features.
STELLAN SKARSGARD (velkovévoda) je považován za jednoho z nejlepších švédských divadelních a filmových herců. Svou kariéru zahájil v Královském divadle dramatu ve Stockholmu, kde strávil celkem šestnáct let a spolupracoval s takovými režiséry, jakými jsou Alf Sjöberg či Ingmar Bergman. Jeho přelomovou rolí byla role ve švédském snímku Slabomyslný vrah z roku 1982, za kterou získal na berlínském filmovém festivalu cenu za nejlepší herecký výkon.
Kromě více než třiceti filmů, které natočil ve svém rodném švédsku, má na svém kontě také snímky jako Nesnesitelná lehkost bytí, Amistad, Hon na Rudý říjen, Dobrý Will Hunting, Býk (nominován na Oscara jako nejlepší zahraniční snímek), Prolomit vlny (film získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes v roce 1996) a norský snímek Insomnie.
Skarsgård získal ceny na berlínském filmovém festivalu, od Švédského filmového průmyslu, na filmovém festivalu v Rouen, na filmovém festivalu v Chicagu, na filmovém festivalu v San Sebastián a na filmovém festivalu Telluride.
Mezi jeho aktuální snímky patří například Avengers, Thor, film Davida Finchera Muži, kteří nenávidí ženy, Rouge Brésil a film Larse von Triera Melancholia. K vidění byl také v hitech jako Andělé a démoni, Mamma Mia! a ve druhém a třetím dílu série Piráti z Karibiku.
HOLLIDAY GRAINGER (Anastázie) se v posledních několika letech podílela na celé řadě projektů ve Velké Británii a ve Spojených státech. Zatím naposledy měli diváci možnost Grainger spatřit v titulní roli Bonnie Parkerové v seriálu Bonnie & Clyde po boku Emile Hirsche. Seriál se vysílal současně na třech amerických televizních stanicích (Lifetime, History a A&E) a sklidil velké úspěchy u kritiky, a v únoru 2014 se vysílal také ve Velké Británii.
V roce 2014 se Grainger objevila ve filmu Lone Scherfig The Riot Club na motivy londýnské divadelní hry Posh po boku Sama Claflina, Maxe Ironse a Douglase Bootha. Snímek, který měl ve Velké Británii premiéru v září, sleduje osudy studentů Oxfordské univerzity, kteří jsou členy slavného Riot klubu. Před nedávnem dokončila natáčení snímku společnosti The Weinstein Company Tulip Fever s Danem DeHaanem, Alicií Vikander a Jackem O’Connellem. Chystá také thriller The Finest Hours, ve kterém se objevuje s Chrisem Pinem a Caseym Affleckem, a v televizním filmu Milenec lady Chatterleyové s Richardem Maddenem pro stanici BBC.
SOPHIE MCSHERA (Drizela) je pozoruhodná mladá britská herečka, která se pravděpodobně do povědomí diváků zapsala nejvíce svým ohromujícím výkonem v roli Daisy Masonové v hitovém seriálu Panství Downton. McShera v současné době pracuje na americkém televizním seriálu Galavant stanice ABC. Představuje v něm služebnou královny Magdaleny, obyčejnou „vesničanku“, která se zamilovala do králova kuchaře. Galavant je pohádkovou muzikálovou komedií, kterou vytvořil Dan Fogelman ve spolupráci se slavnou tvůrčí dvojicí skladatele Alana Menkena a autora textů Glenna Slatera.
McSheru je možné vidět taky v roli Bryony ve druhé sezóně komediálního seriálu The Job Lot stanice ITV2. Seriál s Russellem Toveyem a Sarah Hadland se odehrává v pracovním centru ve West Midlands a je tvořen šesti půlhodinovými epizodami, které se zaměřují na život, lásku a dlouhodobou nezaměstnanost. Druhá sezóna se začala vysílat 25. září 2014.
DEREK JACOBI (král) je jedním z nejrespektovanějších a nejoblíbenějších divadelních a filmových herců a je jedním z pouhých dvou herců, kteří získali dvakrát rytířský titul (společně se sirem Laurencem Olivierem). Objevil se ve více než padesátce celovečerních filmů, mezi něž patří Králova řeč, Hamlet, Jindřich V., Znovu po smrti, Ironclad, Život po životě, Anonym, There be Dragons, Banda amatérů, Hippie Hippie Shake, Zlatý kompas, Kouzelná chůva Nanny McPhee, Gosford Park, Gladiátor, Morris: A Life With Bells On, Underworld: Evolution, Sbohem, černý ptáku, Joan of Arc: The Virgin Warrior, Aladdin, Enigma, Tajemství N.I.M.H., Krycí název Oděsa, Šakal a Othello.
Během své rozsáhlé televizní kariéry byl několikrát nominován na ceny Emmy a BAFTA a na Zlatý globus. Na cenu Emmy byl nominován za svůj výkon v seriálu NBC Frasier a v seriálu CBS Desátý muž, a na cenu BAFTA za seriál Last Tango in Halifax stanice BBC a za televizní film Breaking the Code.
HELENA BONHAM CARTER (víla kmotřička) se objevila v celé řadě filmových, televizních a divadelních projektů jak ve Spojených státech, tak ve své rodné Anglii. Mezi její zatím poslední snímky patří například Bídníci, Osamělý jezdec, Nadějné vyhlídky, Temné stíny, Alenka v kraji divů a Harry Potter a relikvie smrti část 2, ve kterém si znovu zopakovala roli zlé Bellatrix Lestrangeové, kterou si poprvé zahrála ve filmu Harry Potter a Phoenixův řád a následně se k ní vrátila ve filmech Harry Potter a princ dvojí krve a Harry Potter a relikvie smrti část 1. Následně bude k vidění ve filmu Alenka v kraji divů: Za zrcadlem, ve kterém si zopakuje svou roli Srdcové královny.
Bonham Carter byla nominována na Oscara, Zlatý globus a cenu BAFTA za svou roli ve filmu Králova řeč po boku Colina Firtha. V minulosti byla na Zlatý globus a cenu BAFTA nominována za svůj výkon v roli paní Lovettové ve filmové adaptaci muzikálu Stephena Sondheima Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street v režii Tima Burtona s Johnnym Deppem v hlavní roli, za kterou získala také cenu Evening Standard British Film Award. Na Oscara, Zlatý globus, cenu BAFTA a cenu SAG byla také nominována za svůj výkon v historickém dramatu z roku 1997 Křídla vášně na motivy románu Henryho Jamese. Tato role jí vynesla také řadu ocenění z řad kritiků, včetně cen od Los Angeles Film Critics, Broadcast Film Critics, National Board of Review a London Film Critics Circle.
NOSO ANOZIE (kapitán) je londýnský rodák, který si vybudoval pozoruhodnou hereckou kariéru a objevil se v kritikou velice ceněných projektech britské televize (Stolen, Occupation a Hlavní podezřelý: Poslední případ), filmech (Cass, Rock’n’rolla a Pokání) a divadelních hrách (Král Lear, Othello, Smrt a králův jezdec).
Následně se na filmových plátnech objeví po boku Rooney Mary a Hugh Jackmana ve filmu Joea Wrighta Peter Pan. Mezi jeho další filmové role patří scifi thriller Enderova hra, Boxing Day a Jack Ryan: V utajení.
Z televizních rolí je možné jmenovat například roli v seriálu stanice Channel 5 Bible. Na amerických televizních obrazovkách se v roce 2012 objevil v seriálu Hra o trůny, a v seriálu stanice NBC Drákula, v němž si zahrál roli R. M. Renfielda.
KENNETH BRANAGH (režie) je jedním z nejčastěji oceňovaných světových režisérů a herců. Jako herec a režisér je zárukou kvality, věrohodnosti a vysokého nasazení.
Zatím naposledy režíroval v lednu 2014 nejnovější díl série Toma Clancyho Jack Ryan pro společnost Paramount, ve kterém si také zahrál po boku Chrise Pinea a Keiry Knightley. Kromě toho se objevil v létě 2013 ve hře Macbeth na manchesterském mezinárodním festivalu, kterou také spolurežíroval. V červnu 2014 si Branagh tuto roli zopakoval a současně tak debutoval v newyorských divadlech hrou Macbeth v Park Avenue Armory, která sklidila u kritiky obrovské úspěchy a velice zdatně si vedla také po stránce návštěvnosti. Před nedávnem byl také za své služby divadlu a společnosti v Severním Irsku pasován Královnou Alžbětou II. na rytíře.
V roce 2011 si Branagh zahrál roli sira Laurence Oliviera ve filmu Můj týden s Marilyn po boku Michelle Williams, který režíroval Simon Curtis. Tato role Branaghovi vynesla nominaci na Oscara, Zlatý globus a cenu SAG. Bylo to jeho celkem pátá oscarová nominace, čímž se stal jedním z prvních herců, kteří byli na tuto cenu nominováni pětkrát v celkem pěti kategoriích (nejlepší herecký výkon, nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, režie, scénář a krátký film). Téhož roku Branagh režíroval také velice očekávaný akčně-dobrodružný snímek Thor s Natalie Portman, sirem Anthonym Hopkinsem a Chrisem Hemsworthem. Snímek utržil celosvětově přes 448 milionů dolarů.
Branaghův první počin v oblasti celovečerního filmu byl velkým úspěchem. Jeho filmová verze Jindřicha V. z roku 1989, adaptovaná podle divadelní hry Williama Shakespearea, v níž si sám zahrál a také ji režíroval, získala celou řadu mezinárodních ocenění včetně oscarových nominací v kategorii Nejlepší herecký výkon a Nejlepší režie. Následně byl pozván do Hollywoodu, aby zde režíroval snímek Znovu po smrti, ve kterém si taktéž zahrál a který byl obrovským mezinárodním hitem, a následně režíroval snímek Petrovi přátelé, ve kterém si opět také zahrál a který získal cenu Evening Standard Peter Sellers Award. Branaghovým dalším shakespearovským úspěchem coby herce, režiséra, scenáristy a producenta byl snímek Mnoho povyku pro nic, který byl uveden na festivalu v Cannes, a téhož roku byl nominován na Oscara také jeho krátký film podle Čechovovy hry Swan Song.
CHRIS WEITZ (scénář) se narodil v New Yorku herečce Susan Kohner a spisovateli a módnímu návrháři Johnovi Weitzovi (narozen jako Hans Werner Weitz) z Berlína. Jeho bratrem je režisér Paul Weitz. Je z matčiny strany vnukem agenta Paula Kohnera a mexické herečky Lupity Tovar. Jeho babička Lupita si v roce 1932 zahrála ve filmu Santa, prvním mexickém zvukovém filmu.
Weitz vystudoval St. Paul’s School v Londýně a poté získal titul z angličtiny na Trinitiy College v Cambridge.
Svou filmovou kariéru zahájil jako scenárista animovaného snímku Mravenec Z, jehož scénář napsal společně se svým bratrem Paulem. V roce 1999 společně napsali a režírovali snímek Prci, prci, prcičky, který se stal obrovským hitem. V roce 2002 oba bratři společně napsali a režírovali snímek Jak na věc, za který byli nominováni na Oscara v kategorii Nejlepší adaptace.
TIM LEWIS (vedoucí výroby) má na svém produkčním kontě pozoruhodnou řádku filmů, mezi něž patří například Harry Potter a relikvie smrti část 1 a část 2, Harry Potter a princ dvojí krve, Harry Potter a Fénixův řád a Na hraně zítřka.
K jeho chystaným projektům patří Peter Pan režiséra Joea Wrighta, ve kterém hrají Hugh Jackman, Rooney Mara a Garrett Hedlund.
DANTE FERRETTI (výtvarník) je považován za jednoho z vizuálně nejodvážnějších a velmi expresionistických současných filmových výtvarníků, který v sobě jedinečným způsobem spojuje to nejlepší z evropského a hollywoodského filmu. Je držitelem Oscara v kategorii Nejlepší umělecké vedení z roku 2004 za snímek Martina Scorseseho Letec, z roku 2008 za snímek Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street v režii Tima Burtona, a také z roku 2012, kdy opět spolupracoval se Scorsesem na snímku Hugo a jeho velký objev. Kromě toho byl na Oscara ještě šestkrát nominován (Dobrodružství barona Prášila, Hamlet, Věk nevinnosti, Interview s upírem, Kundun a Gangy New Yorku).
SANDY POWELL (kostýmy) získala celkem tři Oscary, a sice za svou práci na filmu Královna Viktorie Jeana-Marca Vallée, na snímku Letec Martina Scorseseho a na snímku Zamilovaný Shakespeare Johna Maddena. Kromě toho byla na tuto cenu ještě sedmkrát nominována za filmy Orlando, Křídla vášně, Sametová extáze, Gangy New Yorku, Show začíná, The Tempest a Hugo a jeho velký objev.
Dvakrát byla poctěna cenou BAFTA, a to za snímky Královna Viktorie a Sametová extáze, a devětkrát na tuto cenu byla nominována. V roce 2011 byla za své zásluhy filmovému průmyslu jmenována Důstojníkem řádu britského impéria.
Snímek Vlk z Wall Street byl jejím celkem šestým společným projektem s režisérem Martinem Scorsesem, se kterým předtím spolupracovala na filmech Prokletý ostrov, Skrytá identita, Letec, Gangy New Yorku a Hugo a jeho velký objev. Mnohokrát také spolupracovala s režisérem Neilem Jordanem (Hra na pláč, Interview s upírem, Michael Collins, Malý řezník a Hranice lásky) a s režisérem Derekem Jarmanem (Caravaggio, The Last of England, Edvard II. a Wittgenstein).
Části seriálu: Popelka
- Popelka - Obsah/O Filmu
- Popelka - O TVŮRCÍCH
Nejnovější komentáře