Volba mateřské školy pro své dítě je důležitý krok v životě každého rodiče. Chtějí pro své dítě to nejlepší. Jak se orientovat v nepřeberném množství mateřských škol a jejich programech? Často si neseme ze svého dětství řadu výchovných zkušeností, zavedenou výchovnou praxi v rodině. Mnohdy si říkáme, že my to rozhodně tak dělat nebudeme, jak nás vychovávaly naše rodiče, ale opak je pravdou. Výchova je ten nejnáročnější úkol lidstva, záměrná činnost, nekončící proces s nejistým výsledkem. Vzděláváním současně vychováváme.
Kniha obsahuje specifika předškolní výchovy, vzdělávací programy jako je program dle Marie Montessoriové, Waldorfská pedagogika, Reggio pedagogika, Zdravá mateřská škola, Program Začít spolu i lesní mateřské školy. Dále osobnostní přístup, individualizaci, podstatu hry, historie hraček, klasifikace, podle čeho vybírat, dělení her, učení, tvořivé činnosti, pedagogická diagnostika, problematiku přípravných tříd, povinné školní docházky, vstupu do 1. třídy, cíle, obsah a podmínky předškolního vzdělávání. Součástí publikace je seznam použitých zkratek, seznam literatury, věcný, jmenný rejstřík a přílohy, které obsahují různé diagnostiky, záznamy hodnocení, škály aj.
Publikace vás uvede do studia předškolní pedagogiky jako vědní disciplíny, která zkoumá zákonitosti výchovné činnosti, jež se zaměřuje na předškolní dítě. Je určena pro studenty předškolní pedagogiky, pro pedagogy, ale i laiky, kteří se touto problematikou zabývají.
Součástí knihy vždy na konci kapitoly jsou náměty k zamyšlení, což je myslím velice dobře. Říci si, jak to děláme my, jaké máme stanovisko k dané problematice.
Dítě bylo v dějinách bráno jako nedokonalý tvor, nebyla mu přikládána velká váha, až v době baroka, kdy bylo ztvárňováno jako baculatý andělíček. Dítě poslouchalo otce, matka jej chránila.
Myslím si, že toto téma je zajímavé a mnoho diskutované v široké veřejnosti, kdy se rodiče snaží pro své dítě vybrat tu nejlepší mateřskou školu, aby bylo šťastné a spokojené. Jen tak z nich mohou vyrůst zdravě fungující dospělé osobnosti. Předpokladem je především harmonicky prožité dětství, ale i fungující rodinná výchova plná lásky, respektu a pozitivní výchovy.
Tato kniha mě velice zaujala. Líbí se mě její zpracování, náměty pro zamyšlení i obsahové zaměření. Pracuji v mateřské škole a předškolní děti jsou pro mě cílová skupina. Myslím si, že je třeba se o vzdělávání našich dětí zajímat a rozšiřovat si své obzory. Doporučila bych ji jak studentům, pedagogům, tak i rodičům předškolních dětí.
Ukázka z knihy:
„Děti“
Stulí se pěkně do klubíčka
usnou jak párek štěňátek
svět zatmí blankou blankytného víčka
a rozběhnou se nocí nazpátek.
Daleko někam, kde už nejsou s námi
a mluví ze snu
tajnou řečí, již rozumějí jen andělé a mámy -
v tu chvíli, kdy jim marně chceš být blíž. ( Jiří Žáček, Tři roky prázdnin, 1987)
„Dětství je stav, který má vysokou pozitivní hodnotu a z hlediska intenzity a hloubky prožívání představuje nejdůležitější životní období.“
Autor: Eva Opravilová
Žánr: příručka pro pedagogy
Vydáno: 2016, Grada, Praha
Počet stran: 224
Vazba knihy: brožovaná
ISBN 978-80-247-5107-8
Nejnovější komentáře