Rambo: First Blood Part II je americký akční film z roku 1985, který režíroval George P. Cosmatos a na scénáři se podílel Sylvester Stallone, který si zde také zopakoval svou roli veterána vietnamské války Johna Ramba. Jedná se o pokračování filmu První krev (1982) a je druhým dílem série Rambo, po němž následuje Rambo III. V hlavních rolích se objevují Richard Crenna, který si zopakoval svou roli plukovníka Sama Trautmana, dále Charles Napier, Julia Nickson a Steven Berkoff.
Děj filmu je inspirován problematikou válečných zajatců a přeživších ve Vietnamu. Ve filmu se Rambo dostane z vězení na základě dohody s americkou vládou, aby zdokumentoval možnou existenci pohřešovaných válečných zajatců ve Vietnamu, ale s přísným rozkazem nezachraňovat je. Když se Rambo rozkazům vzepře, je opuštěn a při záchraně válečných zajatců se musí opět spolehnout na své vlastní brutální bojové schopnosti.
Navzdory smíšeným recenzím se film Rambo: První krev - část II stal celosvětovým kasovním trhákem, na který se v USA prodalo odhadem 42 milionů vstupenek. Stal se jedním z nejuznávanějších a nejpamátnějších dílů série, který inspiroval nespočet rip-offů, parodií, videoher a napodobenin. Časopis Entertainment Weekly zařadil film na 23. místo svého žebříčku „Nejlepších rockových filmů posledních 25 let“.
Obsah filmu
Tři roky po událostech v Hope ve Washingtonu navštíví bývalého zeleného bareta americké armády Johna Ramba ve venkovském pracovním vězení jeho bývalý velitel mise a starý přítel plukovník Sam Trautman. Válka ve Vietnamu již oficiálně skončila, veřejnost však stále více znepokojují zprávy o tom, že ve Vietnamu zůstala v nepřátelském zajetí malá skupina amerických válečných zajatců. Aby uklidnila své požadavky na akci, schválila americká vláda samostatnou infiltrační misi, která má tyto zprávy potvrdit. Rambo souhlasí s podniknutím operace výměnou za milost. V Thajsku je odvezen na setkání s maršálem Murdockem, byrokratem, který na operaci dohlíží. Rambo je dočasně přijat zpět do americké armády a je instruován, aby pouze fotografoval podezřelý zajatecký tábor a nezachraňoval žádné zajatce ani nezasahoval proti nepřátelskému personálu, protože je po návratu získá lépe vybavený extrakční tým.
Během výsadku se Rambovi zamotá padák a přetrhne se, v důsledku čehož přijde o zbraně a většinu vybavení a zůstane mu jen nůž, luk a šípy. Setkává se s přiděleným kontaktem, mladým vietnamským zpravodajským agentem jménem Co Bao, který zařídí, aby je místní skupina říčních pirátů odvezla proti proudu řeky. Když dorazí do tábora, Rambo spatří jednoho ze zajatců přivázaného ke kůlu ve tvaru kříže a ponechaného napospas osudu, a proti rozkazu ho zachrání. Během útěku je objeví vietnamské jednotky a napadne je obrněný dělový člun; to způsobí, že se piráti obrátí proti nim a odhalí, že vyměnili věrnost Vietnamcům a hodlají je za odměnu vydat. Rambo zabije piráty a zničí dělový člun pomocí RPG, zatímco válečný zajatec a Co Bao doplavou do bezpečí. Krátce předtím, než dorazí na místo vyzvednutí, Rambo požádá Co, aby zůstal. Murdock nařídí záchrannému vrtulníku, aby záchrannou akci přerušil s tím, že Rambo porušil jeho rozkazy.
Co Bao sleduje, jak jsou Rambo a válečný zajatec zajati a vráceni do tábora. Když ho Trautman konfrontuje, Murdock mu prozradí, že nikdy neměl v úmyslu válečné zajatce zachránit, a vysvětlí mu, že Kongres očekával, že Rambo nic nenajde, a že i kdyby našel, Murdock by ho prostě nechal zemřít, aby se nemusel touto záležitostí dále zabývat. Trautmanovi pak řekne, že bude z mise odvolán, aby se nepokoušel Rambovi pomoci na vlastní pěst.
Rambo se dozvídá, že sovětské jednotky spolupracují s vietnamskou armádou. Je vyslýchán místní spojkou, podplukovníkem Podovským, a jeho pravou rukou, seržantem Jušinem. Poté, co se Podovskij ze zachycených depeší dozví o Rambově misi, požaduje, aby Rambo odvysílal Murdockovi zprávu, v níž ho varuje před dalšími záchrannými misemi pro zajatce. Mezitím Co pronikne do tábora v přestrojení za prostitutku a ukryje se pod chatrčí, kde je Rambo mučen elektrickými šoky. Rambo odmítá spolupracovat, ale ustoupí, když je vězeň, kterého se snažil zachránit, ohrožen. Rambo přímo vyhrožuje Murdockovi, přemůže Sověty a s pomocí Co uteče z tábora. Rambo souhlasí, že Co odveze do Spojených států, a políbí se. Když se opět dají do pohybu, zaútočí na dvojici malá vietnamská jednotka a Co je při útoku zabita. Rozzuřený Rambo vojáky postřílí a pohřbí Co v bahně.
Rambo se zlomí a pomocí nože a luku systematicky likviduje početné sovětské a vietnamské vojáky, které na něj posílá jednoho po druhém - vietnamského důstojníka, který Co zabil, dokonce vyhodí do vzduchu výbušným šípem. Poté, co přežije nálet barelové bomby svržené na Jušina z vrtulníku, Rambo vyleze na palubu a vyhodí Jušina z kabiny ven, kde ho zabije. Pilot je pod pohrůžkou střelné zbraně donucen vystoupit a Rambo přebírá řízení. Zpustoší zajatecký tábor a zlikviduje zbytek nepřátelských sil, načež osvobodí zajatce a zamíří na přátelské území v Thajsku. Podovsky, který je pronásleduje ve vrtulníku, zdánlivě sestřelí vrtulník a jde na věc. Rambo předstírá havárii a pomocí raketometu letadlo zničí; Podovského zabije.
Když se Rambo vrací se zajatci na základnu, (poté, co pomocí kulometu z vrtulníku zničí Murdockovu kancelář) konfrontuje vyděšeného maršála s nožem v ruce; požaduje, aby Murdock zachránil zbývající zajatce. Trautman se snaží Ramba přesvědčit, aby se vrátil domů, když byl omilostněn. Když Rambo odmítne, Trautman se ho zeptá, co chce. Rozzlobený Rambo odpoví, že chce jen to, aby jeho země milovala své vojáky stejně jako vojáci ji. Trautman se Ramba zeptá, jak teď bude žít, na což Rambo stručně odpoví: „Ze dne na den“. Na to se spustí titulky filmu a Rambo odchází do dálky.
Výroba
Vývoj a psaní
Vývoj pokračování filmu První krev začal v roce 1983, kdy společnost Carolco Pictures prodala zahraniční distribuční práva distributorům v Evropě a Japonsku a původně naplánovala uvedení filmu na prosinec 1984. Později byl termín přesunut na 1. srpna 1985. Producenti zvažovali, že Rambo bude mít partnera v záchranné misi válečných zajatců. Producenti údajně chtěli, aby Rambova partnera hrál John Travolta, ale Stallone tento nápad vetoval. Lee Marvinovi (který byl zvažován do role plukovníka Trautmana v prvním filmu) byla nabídnuta role maršála Murdocka, ale odmítl ji, což vedlo k tomu, že roli ztvárnil Charles Napier.
James Cameron napsal první verzi pod názvem První krev II: Mise. (Camerona mu doporučil David Giler, který se bez nároku na honorář podílel na scénáři k prvnímu filmu). Cameronův scénář měl stejnou základní strukturu jako první film, ale měl postavu Rambova pomocníka.
Stallone později vzpomínal:
Myslím, že James Cameron je vynikající talent, ale podle mě byla důležitá politika, například pravicový postoj Trautmana a jeho nemesis Murdocka, v kontrastu s Rambovou zjevnou neutralitou, která je podle mě vysvětlena v Rambově závěrečné řeči. Uvědomuji si, že jeho proslov na konci mohl způsobit milionům diváků praskání žilek v očních bulvách jejich nadměrným protáčením, ale uvedené pocity mi sdělilo mnoho veteránů. ... [Také] v původní předloze trvalo téměř 30-40 stran, než byla zahájena jakákoli akce, a Rambovi byl partnerem technický pomocník. Do scénáře se tedy nevkládala jen politika. Byla tam také jednodušší dějová linie. Pokud James Cameron řekne něco víc, pak si uvědomí, že teď špatně plave pozpátku v bazénu lží.
Před začátkem natáčení Stallone absolvoval mučivé tréninky, aby si vybudoval dokonalou muskulaturu. Scénárista David J. Moore v dokumentárním filmu In Search of the Last Action Heroes z roku 2019 řekl: „Tady je chlap, který šel proti proudu ve všem, co kdy dělal. Tady je chlap, který se sám proměnil, doslova vyrýsoval své vlastní tělo do tohoto sošného, svalnatého exempláře.“
Natáčení
Film se natáčel od června do srpna 1984 a natáčel se na lokacích ve státě Guerrero v Mexiku a v Thajsku. Během natáčení byl při jedné z filmových explozí nešťastnou náhodou zabit pracovník pro speciální efekty Clifford P. Wenger, Jr.
- Zdroj: Anglická wikipedie
- Photo © Carolco Entertainment
Nejnovější komentáře