Robinsonovi
5.1.2007
recenze
Přečteno: 159 krát
Klidně se vám mohu přiznat, že dobrou animovanou tvorbu hltám všemi doušky. Mnozí si jistě budou říkat, že je to pouze pro malé děti, ale já svým způsobem nemohu souhlasit. Když je snímek zpracován na jedničku a ještě přijde s vynikajícím humorem, rozhodně se budou bavit i dospělí. To jsme mohli právě zažít například u mnoha filmů studia PIXAR, ten totiž vydává jeden hit za druhým. Jeho tvorba se uchytává po celém světě a jeho konečné tržby dokazují, že je opravdu o tento žánr zájem.
Hlavním rivalem PIXARU byl zástupce staronové společnosti s názvem Walt Disney Studios, i když slovo rival není zrovna vhodné. Tyto obě velmi mocná studia mezi sebou spolupracovali na mnoha projektech, ale samotné projekty Disneyho nesklidili mnoho úspěchů u kritiků, ani u diváků, a tak jednoho krásného dne přišel velký krok. „Disney“ koupil celé studio PIXAR za cca. 7,4 miliardy dolarů. Vynásobte tuto sumu kurzem dolaru a vyjde vám něco okolo 150 miliard korun. Pro srovnání státní rozpočet ČR činí 949 miliard. No, je to dosti zajímavé číslo, to už jsme ale odbočili někam úplně jinam. Disney se tedy stal majitelem studia PIXAR a pustil se do vlastního animovaného projektu – Robinsonovi.
Snímek sliboval moderní zpracování pomocí 3D animační technologie, chytlavé postavy, pestré prostředí a hlavně skvělý příběh pro malé i velké. Budu upřímný, po zhlédnutí traileru jsem tomu moc nevěřil, a tak jsem se vydal podívat na film v celé své kráse. Co nám tedy skutečně Robinsonovi přinesou? Nebudeme se u děje nudit?
Vyklopím to na vás na rovinu, já se teda opravdu nebavil. Proč? Jelikož mě film skutečně nevtáhl. Zpracování není vůbec hezké a příběh snad nestojí ani za zdržování. O tom ale až později, začneme od toho nejlepšího, co nás v tomto titulu potká.
Možná to bude zním divně, ale pro mně nejlepší věc, kterou jsem na filmu shledal, je právě český dabing. Na tom jsem nenalezl žádnou výraznou chybu, dialogy jsou zřetelné a hlasy jsou adekvátní k postavám. Ovšem je špatné, že s kladnými věcmi už jsme asi skončili. Bohužel další kladnou věc jsem nenalezl, tak pojďme alespoň na ty méně povedené „vymoženosti“.
Opravdu mě zklamalo celé zpracování. 3D animace vypadají dosti plastelínově a proti takovým AUTŮM od PIXARU to vypadá opravdu ochuzeně. To by ale ještě nebylo tak hrozné, vždyť třeba Karcoolka byla po grafické stránce také dosti zastaralá. U ní však zapracoval do detailu propracovaný děj a opravdu vtipné momenty. V Robinsonových ale nic takového nenajdete. Celou dobu vás navíc budou být do očí ty otřesné pastelové barvy. Opravdu hrozné! Nic tak ohavného už jsem dlouho neviděl, vše vypadá jak nějaké omalovánky ze školky! Kdyby to bylo alespoň trochu hezké, ale opravdu není. Nakonec se tedy ocitnete ve světě, který vypadá jako hodně přeslazený čaj a to se snad nemůže líbit ani samotným dětem.
Pokud toto nějakým zázrakem překousnete, čeká vás další hřebíček do rakve – postavy. Celá rodina Robinsonových je úplně střelená a vůbec to není roztomilé. Vše to naopak zavání až mírnou demencí. Když nasadí svůj kolektivní úsměv, jste naprosto v koncích. Zde už zkrátka nic nepomůže. Jediné, co nám zbývá je právě dějová linie, a ta také za moc nestojí. Opět do vás bude hustit, že rodina je to nejdůležitější na celém světě a samozřejmě se zde musí objevit i nějaký ten „zlý“ protivník – Bowler Hat Guyem. I zde se opakuje stejná chyba, místo abych se tohoto protivníka obával, zdá se mi až komický. To už vůbec nemluvím o výletě našeho hlavního hrdiny do té špatné budoucnosti, která ale vůbec špatně nevypadá. Možná to tam vypadá lépe, než ten přeslazený čaj u Robinsonových.
Pojďme si stručně říci něco o ději :
Snímek se točí okolo Lewise – geniálního kluka který má zálibu v šikovných technických vychytávkách a také touží najít rodinu, kterou bohužel nikdy nepoznal. Jeho hledání jej jednoho krásného dne zavede na místo, které by si nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech – do vzdálené budoucnosti, kde slovo „nemožné“ už nic neznamená. Když se Lewis setká s cizincem jménem Wilbur Robinson, čeká ho nejen fantastická cesta časoprostorem, ale také setkání s rodinou Robinsonových, která mu pomůže objevit celou řadu úžasných tajemství o jeho vlastních neomezených schopnostech. Jeho výlet ho ale také přivede do konfliktu s neschopným padouchem – Bowler Hat Guyem. Ten totiž Lewise připravil o jeho jedinou možnost, jak se vrátit domů…
Jak už zde bylo napsáno, děj nic moc. Na nějaké zvraty či překvapení můžete rovnou zapomenout, jedná se totiž o opravdu dosti jednoduchý příběh. Bohužel i zde naleznete problém, který dosti znepříjemňuje život – cestování časoprostorem. To je vyobrazeno tak zmatečně, že malí diváci ho nejspíš nepochopí a v závěru stejně nebudou vlastně vědět o co jde. Starší diváci to sice pochopí, ale pochybuji, že vydrží až do konce.
Verdikt: Debutant Stephen J. Anderson zkrátka neumí. Špatný pokus o napodobení rodiny Úžasňáků, který působí až směšně dětinsky. „Díky“ cestování v časoprostoru je děj pro malé návštěvníky až moc zmatený a nakonec tedy ani oni nebudou spokojeni. Pro všechny ostatní bych chtěl vzkázat jediné: „Raději se tomu vyhněte – velikým obloukem!!!“
Vaše hodnocení
Currently 4.00/5
1
2
3
4
5
Hodnocení: 4.0 z 5 (hodnoceno 2x)
Slávek Anlauf
Vytisknout
badge = “;
document.writeln(badge);
badge = “;
document.writeln(badge);
Související články:
Komentáře
Jméno
Zapamatovat
Email
Web
Zpráva
Formát Texy
Nejnovější komentáře