Skála je americký akční thriller z roku 1996, který režíroval Michael Bay, produkovali Don Simpson a Jerry Bruckheimer a scénář napsali David Weisberg a Douglas S. Cook. Ve filmu hrají Sean Connery, Nicolas Cage a Ed Harris, vedlejší role ztvárnili William Forsythe a Michael Biehn. Ve filmu Pentagon pověří tým složený z chemika FBI a bývalého kapitána SAS s týmem SEALs, aby pronikli do Alcatrazu, kde se zlotřilý generál a zlotřilá skupina mariňáků zmocnili všech turistů na ostrově a pohrozili, že vypustí rakety s nervovým plynem na San Francisco, pokud U.S.A. nepomůže.Americká vláda zaplatí 100 milionů dolarů pozůstalým po 83 mužích, kteří byli zabiti na misích, jež generál vedl a které Pentagon popřel.
Skála byla věnována Simpsonovi, který zemřel pět měsíců před jejím vydáním. Film získal pozitivní recenze kritiků a byl nominován na 69. ročníku Oscarů za nejlepší zvuk. Byl také finančně úspěšný, v pokladnách kin vydělal přes 335 milionů dolarů při produkčním rozpočtu 75 milionů dolarů a stal se čtvrtým nejvýdělečnějším filmem roku 1996.
Děj
Zklamaný brigádní generál Francis Hummel a jeho zástupce major Tom Baxter vedou zběsilou skupinu amerických vojáků.US Force Recon Marines proti přísně střeženému námořnímu skladu zbraní, aby ukradli zásobu šestnácti raket M55 plněných plynem VX, a nakonec při tom ztratí jednoho z vlastních mužů. Následujícího dne se Hummel a jeho muži spolu s nově naverbovanými kapitány námořní pěchoty Fryem a Darrowem zmocní kontroly nad ostrovem Alcatraz a jako rukojmí vezmou jednaosmdesát turistů. Hummel vyhrožuje, že odpálí rakety na San Francisco, pokud mu americká vláda nevyplatí 100 milionů dolarů z vojenského fondu, které rozdělí mezi své muže a rodiny průzkumných mariňáků, kteří zahynuli na tajných misích pod jeho velením, ale jejichž smrt nebyla odškodněna.
Ministerstvo obrany a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vypracují plán na znovudobytí ostrova s využitím týmu amerického námořnictva SEAL pod vedením velitele Andersona, nejlepšího specialisty FBI na chemické zbraně, doktora Stanleyho Goodspeeda a jediného vězně, který kdy z Alcatrazu uprchl: John Mason. Ředitel FBI James Womack podplatí Masona milostí (kterou Womack následně zničí) a Mason je umístěn do hotelu. Uteče, což vyústí v automobilovou honičku s Goodspeedem ulicemi San Francisca, kde Mason hledá svou odcizenou dceru Jade. Setkají se, ale ta ho po příjezdu Goodspeeda znovu obviní z útěku; ten Masona kryje tím, že Jade řekne, že Mason pomáhá FBI.
Tým úspěšně pronikne do Alcatrazu, ale Hummelovi muži jsou na jejich přítomnost upozorněni a přepadnou je ve sprchách. Anderson a všichni členové SEAL jsou zabiti, naživu zůstávají pouze Mason a Goodspeed. Goodspeed chce misi dokončit a pokusí se Masona přesvědčit, aby mu pomohl; Mason, který vidí šanci uniknout z vazby, Goodspeeda odzbrojí. Mason si pomoc Goodspeedovi rozmyslí, když mariňáci po nalezení chybějících zbraní a vysílačky Andersonova zástupce začnou pomocí výbušných bomb vypátrávat přeživší.
Zlikvidují několik týmů mariňáků a vyřadí dvanáct z patnácti raket odstraněním jejich naváděcích čipů. Hummel jim vyhrožuje, že pokud se nevzdají a nevrátí čipy, popraví rukojmí; Mason je zničí, než se Hummelovi vzdá, aby se s ním pokusil domluvit a zdržet ho o čas. Goodspeed zneškodní další raketu, ale pak se nechá zajmout. Jelikož je invazní tým ztracen, je zahájen záložní plán: nálet letounů F/A-18 s termitovou plazmou, která zneškodní jedovatý plyn, ale také zabije všechny na ostrově.
Mason a Goodspeed utečou a Mason vysvětlí, proč byl držen v zajetí: jako bývalý kapitán britských SAS a agent MI6 byl zajat poté, co ukradl mikrofilm obsahující podrobnosti o nejpřísněji střežených tajemstvích Spojených států. Protože věděl, že by byl zabit, kdyby ho vrátil, strávil posledních třicet let ve vězení bez soudu, protože ho odmítl vydat.
Když uplyne lhůta pro výkupné, Hummel je svými muži vyzván, aby vystřelil raketu. Přestože tak učiní, náhle ji přesměruje tak, aby vybuchla na moři. Hummel, konfrontován Darrowem a Fryem, vysvětluje, že hrozba raketou byla promyšleným blafem, protože ve skutečnosti nikdy neměl v úmyslu ublížit nevinným civilistům. Prohlásí misi za ukončenou a nařídí jim, aby opustili Alcatraz s několika rukojmími a zbývající raketou, která má krýt jejich ústup, zatímco on převezme vinu. Darrow a Frye, kteří si uvědomí, že nedostanou zaplacený milion dolarů za kus, se proti němu vzbouří. Prohlásí se za žoldáky a dojde k přestřelce; Baxter je zabit a Hummel smrtelně zraněn, ale před smrtí stihne Goodspeedovi říct, kde je poslední raketa.
Darrow a Frye pokračují v plánu ostřelovat San Francisco. Goodspeed hledá raketu, zatímco Mason se vypořádává se zbývajícími mariňáky. Když se stíhačky přiblíží, Goodspeed raketu zneškodní a poté Darrowa i Frye zabije. Přestože dává najevo, že hrozba je zažehnána, jedno letadlo shodí bombu. Žádní rukojmí nejsou zraněni, ale výbuch odhodí Goodspeeda do zátoky a Mason ho zachrání.
Goodspeed řekne Masonovi, že Womack zničil milost; Mason prozradí, kde se nachází mikrofilm, když se s Goodspeedem rozcházejí. Goodspeed řekne Masonovi o hotelovém pokoji, kde nechal balík peněz; také předstírá Masonovu smrt tím, že Womackovi řekne, že zahynul při výbuchu bomby. O něco později Goodspeed a jeho novomanželka Carla narychlo odjíždějí z kostela poté, co získali mikrofilm.
Produkce
Jonathan Hensleigh se podílel na psaní scénáře, který se stal předmětem sporu se Sdružením amerických scenáristů. Speciální scénář (David Weisberg a Douglas Cook) přepracovalo několik scenáristů, ale kromě původního týmu byl oficiální zásluhy cechovní arbitráží přiznány pouze Marku Rosnerovi. Pravidlo zní, že se autorský tým musí podílet na výsledném scénáři z 50 % (což fakticky omezuje kredity na původní autory scénáře plus jeden tým, který scénář přepracoval). Navzdory jejich práci na scénáři nebyli Hensleigh ani Aaron Sorkin ve filmu připsáni. Režisér Michael Bay napsal otevřený protestní dopis, v němž kritizoval arbitrážní řízení jako „podvod“ a „parodii“. Uvedl, že Hensleigh s ním na filmu úzce spolupracoval a měl by dostat zásluhy na plátně. Quentin Tarantino byl také nepřiznaným scenáristou.
Britský scenáristický tým z Los Angeles Dick Clement a Ian La Frenais byl na Conneryho žádost přizván, aby přepsal jeho repliky, ale nakonec změnil většinu dialogů ve filmu. Byl to nápad Nicolase Cage, aby jeho postava nenadávala; mezi jeho eufemismy patří například „gee whiz“. Bay úzce spolupracoval s Edem Harrisem, aby jeho postavu co nejkonkrétněji rozvinul a později Hummelovi dodal sympatické rysy.
Během natáčení docházelo k napětí mezi režisérem Bayem a vedením studia Walt Disney, které dohlíželo na produkci. V komentáři k DVD Criterion Collection Bay vzpomíná na okamžik, kdy se chystal odejít z natáčení na schůzku s vedením, když k němu přistoupil Sean Connery v golfovém úboru. Connery, který film také produkoval, se Baye zeptal, kam jde, a když mu Bay vysvětlil, že má schůzku s vedením, Connery ho požádal, zda by ho mohl doprovodit. Bay mu vyhověl, a když dorazil do konferenční místnosti, manažerům spadla čelist, když viděli, že se za ním objevil Connery. Podle Bayových slov se pak Connery Baye zastal a trval na tom, že odvádí dobrou práci a že by ho měli nechat na pokoji.
Většina filmu se natáčela na místě ve věznici Alcatraz na ostrově Alcatraz. Protože je ve správě služby národního parku, nebylo možné Alcatraz uzavřít a většina natáčení se musela přizpůsobit zájezdům, které se kolem něj míhaly. Scéna, v níž je ředitel FBI Womack shozen z balkonu, se natáčela na místě v hotelu Fairmont v San Franciscu. Kvůli natáčení volali do hotelu četní lidé, kteří viděli muže visícího z balkonu. Závěrečná scéna filmu se natáčela před historickým kostelem Sacred Heart Mission Church v kalifornském Saticoy.
V jednu chvíli měl Arnold Schwarzenegger hrát roli doktora Stanleyho Goodspeeda. Schwarzenegger roli odmítl, protože se mu nelíbil scénář.
Spory
Cenzura
V původním britském vydání na DVD byla vystřižena scéna, v níž Connery vrazí Scarpettimu nůž do krku a řekne Cageovi „nikdy nesmíš zaváhat“, přestože scéna byla uvedena v britské televizi. V důsledku toho pozdější scéna, v níž Connery říká Cageovi: „Jsem docela rád, že jsi neváhal příliš dlouho,“ ztratila na působivosti pro diváky, kteří neviděli první scénu. Další škrty zahrnovaly redukci několikanásobného zásahu střelnou zbraní do Gamblových nohou v márnici na jediný zásah; detailní záběr na jeho křičící tvář, když na něj spadne klimatizace; zvukový střih na Masona, který zlomí mariňákovi vaz, a dvě krvavá střelná zranění (Hummela a Baxtera), obě ke konci filmu.
Irácký program chemických zbraní
Scéna z filmu se stala základem pro nesprávné a nepravdivé popisy iráckého programu chemických zbraní. Britská tajná zpravodajská služba byla podle Chilcotova vyšetřování vedena k přesvědčení, že Saddám Husajn pokračuje ve výrobě zbraní hromadného ničení, falešným agentem, který vycházel ze zpráv z filmu.
V září 2002 šéf MI6 sir Richard Dearlove uvedl, že agentura získala informace z nového zdroje, které odhalily, že Irák zvyšuje výrobu chemických a biologických bojových látek. Zdroj, který měl údajně „přímý přístup“, tvrdil, že vedoucí pracovníci pracovali sedm dní v týdnu, zatímco režim soustředil velké úsilí na výrobu antraxu. Dearlove řekl předsedovi Společného výboru pro zpravodajské služby (JIC) siru Johnu Scarlettovi, že jsou „na pokraji (významného) zpravodajského průlomu“, který by mohl být „klíčem k odemčení“ iráckého zbrojního programu.
O tvrzeních agenta však vyvstaly otázky, když se zjistilo, že jeho popis se nápadně podobá scéně z filmu. „Bylo poukázáno na to, že skleněné nádoby se v chemické munici obvykle nepoužívají a že populární film (Skála) nepřesně zobrazoval nervově paralytické látky, které byly přenášeny ve skleněných kuličkách nebo koulích,“ uvádí se v Chilcotově zprávě. V únoru 2003 - měsíc před invazí do Iráku - dospěla MI6 k závěru, že její zdroj „po určitou dobu“ lhal, ale neinformovala o tom No. 10 ani ostatní, přestože britský premiér Tony Blair byl o těchto informacích informován. Podle deníku The Independent byla lživá tvrzení o zbraních hromadného ničení důvodem pro vstup Velké Británie do války.
Spoluscenárista filmu David Weisberg řekl: „Úžasné bylo, že každý, kdo se pohybuje v komunitě lidí, kteří se zabývají jedovatými plyny, by okamžitě poznal, že je to naprostá blbost - taková zjevná blbost.“ Weisberg řekl, že ho nepřekvapuje, že se zoufalý agent mohl uchýlit k filmům, aby se inspiroval, ale je zděšen tím, že úřady „neprovedly zřejmě ani to nejzákladnější ověření faktů nebo prověření informací. Kdybyste se jen zeptali odborníka na chemické zbraně, bylo by okamžitě jasné, že je to směšné“. Weisberg uvedl, že po zveřejnění zprávy dostal několik „vtipných e-mailů“, ale má pocit, že „to není pěkný odkaz pro film“. „Je to tragédie, že jsme šli do války,“ uzavřel.
- Zdroj: Anglická Wikipedie
- Photo © Hollywood Pictures
Nejnovější komentáře