Ojedinělá debata o hip-hopové kultuře v českém dokumentárním filmu na Finále Plzeň
Čeští a slovenští filmoví tvůrci, které zajímají čtyři elementy hip-hopu, se sejdou již tento týden u jednoho mikrofonu na filmovém festivalu Finále Plzeň. V diskusi na téma hip-hopová kultura v českém a slovenském dokumentu si položí otázky jako jsou: Proč točit filmy o hip-hopové kultuře? Co tyto dokumenty vypovídají o česko-slovenské scéně? Je rapové tematice věnován dostatečný prostor filmové produkce? Diskuse se uskuteční v sobotu 16. dubna od 18:00 v plzeňském prostoru DEPO2015, povídat si zde bude teoretička hip-hopu Anna Oravcová s filmaři stojícími za dokumentárními snímky Girl Power, RYTMUS Sídliskový sen a dílu Rap z dokumentárního cyklu Kmeny.
Writerky existují! To víme i díky Sany, která kvůli novému dokumentu Girl Power procestovala Moskvu, Kapské Město, New York i nespočet evropských měst, ve kterých se jí místní writerky podařilo vypátrat. Film spolurežíroval Jan Zajíček, dlouholetý člen skupiny WWW a jeden z průkopníků graffiti v Československu po sametové revoluci jako Skarf v TCP, ABX crew. Jakému úskalí čelí žena, která si vybere téma z tak výrazně maskulinního prostředí jako je graffiti? Režisér Bohdan Bláhovec v rámci loňského dokumentárního cyklu České televize Kmeny pátral po podstatě současného rapu mezi těmi, kdo mu v Česku dávají jméno. Debata se bude týkat i slovenské tvorby – zákulisí filmu RYTMUS Sídliskový sen představí producent Michal Romeo Dvořák a režisér snímku Miro Drobný. Dozvíme se také, jak se tvůrci a protagonisté perou s novým druhem pozornosti a kritiky.
V sobotu 16. 4. v plzeňském prostoru Klempírny v DEPO2015 budou promítány tyto dokumentární filmy:
od 14:00: RYTMUS Sídliskový sen
od 16:00: Girl Power
Poté následuje ojedinělá debata s tvůrci na téma hip-hopová kultura v českém a slovenském dokumentu:
od 18:00: Diskuse s filmaři a Annou Oravcovou
Hip-hopovou sobotu na Finále Plzeň završí pořádná party:
od 21:00: djka Lu Michell s repertoárem z R’n’B a hip-hopu
od 23:00: Zuzana Fuksová z Čokovoko alias DJ Shalina
Diskutující:
Sany (námět, scénář, koproducent a režie, Girl Power, 2016): Vystudovala marketingovou komunikaci. Aktivně se podílí na pořádání kulturních akcí v Praze a v zahraničí. Produkovala několik graffiti a street art festivalů. Je jedna z mála aktivních graffiti writerek v České republice. Graffiti se věnuje 14 let. Je členkou dvou čistě ženských graffiti crew – Girl Power a PUFF
Jan Zajíček (režie dokončení a scénář, Girl Power, 2016): Absolvent FAMU (animace a hraná režie). Spoluautor tv cyklu Kmeny, držitel řady cen za videoklipy, reprezentoval ČR v zahraničí (USA, Německo, Itálie, Expo Shaghai). Dlouholetý člen rapové skupiny WWW, je jedním z průkopníků graffiti v Československu po sametové revoluci (Skarf) / TCP, ABX crew.
Zdeněk Marek (střih, Girl Power, 2016): Vystudoval střihovou skladbu a pražské FAMU. Hlavním těžištěm jeho práce je dokumentární tvorba (např. Český sen, Ničeho nelituji), ale i tvorba hraná (Silný kafe) nebo animace.
Bohdan Bláhovec (režie, Kmeny Rap, 2015): Narodil se v Plzni. Je absolventem bakalářského studia na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. Za dokument Show získal Cenu české filmové kritiky (2012) a Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Natočil Kmeny Rap. Mimo svou filmovou tvorbu patří Bláhovec k průkopníkům performativní disciplíny Poetry Slam v ČR. Je několikanásobným vítězem oblastních i národních kol. Spolupodílí se na novém pořadu České televize o literatuře ASAP.
Michal Romeo Dvořák (producent RYTMUS Sídliskový sen 2015): Je významnou osobností česko-slovenské hip-hopové scény, maloval graffiti, natočil řadu videoklipů (PSH, Kontrafakt a další). Dlouhodobě spolupracuje s Patrikem „Rytmusem“ Vrbovským. Na VŠUP v Praze vystudoval Konceptuální umění, kterému se také věnuje, hledá hranice veřejného prostoru. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Ztohoven, podílel se na vzniku centra alternativní kultury Trafačka.
Miro Drobný (režie, scénář, producent, RYTMUS Sídliskový sen 2015): Vedle dokumentu se věnuje i dětské tvorbě a cestopisným seriálům. Je autorem několika projektů a knih se zaměřením na ochranu dětí.
Moderátorka:
Anna Oravcová: Napsala disertační práci na téma „Česká hiphopová subkultura: konstrukce autenticity a genderové a rasové identity v rapové hudbě.“ Moderuje na Rádiu Spin pořad Street Cypher Radio Show.
Vstupné na filmy je za 80 Kč. Vstup na debatu a party je volný!
Nejnovější komentáře