Když je člověk nemocný, není to nic příjemného. A to jak pro nemocného, tak i pro jeho okolí. Co když se ale objeví něco závažnějšího? V Americe se náhle objeví virus, který je nejen nebezpečný, ale hlavně smrtící. Díky němu zahyne přes 90 % dětí a ty, které přežily, mají tak trochu štěstí v neštěstí. Objeví se totiž u nich superschopnosti, díky kterým jsou ale internovány do speciálních táborů. Děti by se v nich měly převychovat, ale hlavním cílem je mít je pod kontrolou a nenechat je ovládat svoje schopnosti. Ne všechny děti se s tím ale smíří. Mladá dívka Ruby, která se do tábora dostává, má možnost se z tábora dostat, a tak toho využije. Na své cestě potkává další děti, se kterými se vydá na společnou pouť. Během ní pak prožívá různé situace, kterým musí čelit. Hlavně ale během ní poznává sama sebe a uvědomuje si, co od života chce.
Film byl natočen podle knižní předlohy Alexandry Bracken, mladé a nadějné americké spisovatelky, která píše převážně sci-fi literaturu. Temné síly jsou prvním dílem několikadílné série, která vyšla v roce 2012 na trh. Bracken byla dvakrát nominována na ceny, a to na nejlepší knihu pro mládež v žánru fantasy a sci-fi a na nejlepší románovou prvotinu. Na filmu je také vidět, že autorka knižní předlohy byla ovlivněna tím, že její otec pracoval jako korektor Star Wars, a tak ji obklopovalo vše s tím spojené.
Scénář k filmu napsal Chad Hodge. Za sebou už má dva scénáře k filmům (Láska v přímém přenosu, Pomsta je sladká), ale je i tvůrcem scénářů k televizním seriálům (Dobré mravy, Městečko Pines, ad.). Napsání scénáře podle knižní předlohy není vždy jednoduché, ale vypadá to, že se to Hodgeovi povedlo. Ponechal jasnou dějovou linku, čitelné jsou i charaktery postav, a to jak postav dětí, tak i dospělých.
Režisérkou filmu je Jennifer Yuh, pro kterou je to první hraný snímek, ale získala již zkušenosti při natáčení filmů Kung Fu Panda 2 a Kung Fu Panda 3, které lze zařadit mezi rodinné a animované filmy. Tentokrát se rozhodla natočit film pro zralé diváky s kombinací sci-fi a thrilleru. Samotné natáčení pak probíhalo v americkém státě Georgie a ve městě Atlanta. Natočila snímek, ve kterém si zahráli hlavně dětští hrdinové, které doplňují dospělí v negativních rolích. Zároveň je ale sondou do života mladých lidí, kteří prochází náročným životním období a musí se naučit řešit samostatně problémy.
Hlavní roly Ruby si zahrála mladá americká herečka Amandla Stenberg, pro kterou je to další herecká zkušenost. Dokonce si zahrála v podobném snímku, v Hunger Games. Herecký výkon podává přiměřený svému věku i postavě, kterou hraje. Mladou, naivní dívku, která se musí poprat s novým životem, není až tak velkou úlohou. Jejího kamaráda Liama si zahrál Harris Dickinson, který byl za svůj herecký výkon ve filmu Plážoví povaleči nominován na cenu Independent Spirit Awards. Společně tvoří mladou a neohroženou dvojici, kterou spojují i vzájemné city, ale zároveň hledají rodinu, kterou ztratili.
Autorka napsala i další knižní pokračování a ve filmu je to poznat, protože nechává konec otevřený.
Film je dlouhý 104 minut a promítá se anglicky s českými titulky. Je také nevhodný pro děti do 12 let, protože obsahuje drastické scény.
Námět filmu i filmové zpracování nepřináší žádnou novou zápletku, schopnosti jedinců jsou velmi podobné těm, které už byly v jiných filmech. Také herecké výkony jsou průměrné, zajímavé jsou ale speciální efekty. Na to už jsme si ale zvykli u filmů Star Wars, Hunber Games, X-Man, apod.
Nejnovější komentáře