Top Gun je americký akční film z roku 1986, který režíroval Tony Scott a produkovali Don Simpson a Jerry Bruckheimer ve spolupráci s Paramount Pictures. Scénář napsali Jim Cash a Jack Epps Jr. a byl inspirován článkem s názvem „Top Guns“, který vyšel v časopise California o tři roky dříve. Ve filmu si zahráli Tom Cruise a Kelly McGillis, ve vedlejších rolích se objevili Val Kilmer, Anthony Edwards a Tom Skerritt. Cruise hraje poručíka Peta „Mavericka“ Mitchella, mladého námořního letce na palubě letadlové lodi USS Enterprise. On a jeho důstojník pro radarové zachycení, LTJG Nick „Goose“ Bradshaw (Edwards), dostanou příležitost vycvičit se ve škole stíhacích zbraní amerického námořnictva na námořní letecké stanici Miramar v San Diegu v Kalifornii.
Top Gun byl uveden do kin 16. května 1986. Po svém uvedení do kin získal film od filmových kritiků vesměs smíšené hodnocení. Čtyři týdny po uvedení se počet kin, kde se promítal, zvýšil o 45 procent. I přes počáteční smíšené reakce kritiků se film stal obrovským komerčním hitem a při produkčním rozpočtu 15 milionů dolarů vydělal 356 milionů dolarů. Film si v průběhu let udržel svou popularitu a v roce 2013 si vysloužil opětovné uvedení ve formátu IMAX 3D. Soundtrack k filmu se navíc od té doby stal jedním z nejoblíbenějších filmových soundtracků a dosáhl 9× platinové certifikace. Film získal Oscara i Zlatý glóbus za píseň „Take My Breath Away“ v podání skupiny Berlin. V roce 2015 vybrala knihovna Kongresu Spojených států amerických film k uchování v Národním filmovém registru, protože jej shledala „kulturně, historicky nebo esteticky významným“.
Děj
Letec amerického námořnictva LT Pete „Maverick“ Mitchell a jeho radarový důstojník (RIO) LTJG Nick „Goose“ Bradshaw, umístěný v jižním Pacifiku na palubě USS Enterprise, létají na letounu F-14A Tomcat. Během zachycení dvou nepřátelských MiGů-28 (představovaných letouny USN F-5) Maverick raketově zaměří jeden z nich, zatímco druhý nepřátelský letoun zaměří Maverickova křídla, Cougara. Maverick ho zažene, ale Cougar je tak otřesen, že Maverick neuposlechne rozkazů a odvede ho zpět na letadlovou loď. Puma se vzdává svých křídel s odvoláním na své novorozené dítě, které nikdy neviděl. Maverick a Goose jsou vysláni místo Cougara CAG „Stingerem“ na TOPGUN, námořní školu stíhacích zbraní na námořní letecké základně Miramar.
Den před zahájením TOPGUNu Maverick za asistence Goose neúspěšně osloví ženu v baru. Druhý den se dozví, že je to astrofyzička a civilní instruktorka TOPGUNu Charlotte „Charlie“ Blackwoodová. Ta se později začne o Mavericka zajímat, když se dozví o jeho obráceném manévru s MiGem-28, který vyvrací informace amerických zpravodajských služeb o jeho výkonech.
Při prvním Maverickově cvičném seskoku porazí instruktora LCDR Ricka „Jestera“ Heatherlyho, poruší hlavní pravidlo nasazení bezohledným letem a hned vzápětí následuje druhý, když v maximální rychlosti „bzučí“ na řídicí věž. Maverick a Goose jsou pokáráni hlavním instruktorem CDR Mikem „Viperem“ Metcalfem.
Soukromě Jester Viperovi řekne, že obdivuje Maverickovy schopnosti, ale neví, jestli by mu důvěřoval jako spoluhráči v boji. Nejlepší student LT Tom „Iceman“ Kazansky je jeho rival, který považuje Maverickův přístup za „pošetilý“ a jeho létání za „nebezpečné“, protože často opouští svůj tým a sleduje bezohledné cíle, takže je „nebezpečné“ s ním létat. Charlie ve třídě také nesouhlasí s jeho agresivní taktikou, ale v soukromí mu řekne, že obdivuje jeho létání, a ve svých hlášeních to vynechá, aby skryla své pocity; začnou spolu mít romantický vztah.
Na výcviku Hop 19 Maverick opustí svého wingmana Hollywooda, aby pronásledoval Vipera, a ohromí Vipera svými leteckými schopnostmi. Přesto je poražen, když jím manévruje, aby ho jeho wingman Jester mohl zezadu zastřelit, čímž demonstruje hodnotu týmové práce nad individuální. Jester veřejně řekne Maverickovi, že jeho létání je vynikající, ale že by „nikdy neměl opouštět [svého] wingmana.“
Maverick a Iceman, přímí konkurenti v boji o trofej TOPGUN, pronásledují A-4 v Hop 31. Součástí bodování každého letu je čas potřebný k ukončení každého dogfightu. Když si Iceman všimne, že během pronásledování A-4 tahá čas, takže jeho celkové skóre zůstává vyšší než Maverickovo, Maverick na něj zatlačí, aby přerušil souboj s A-4 a sám ji sestřelil. Jeho F-14 však prolétne Icemanovým tryskovým oplachem, dojde k výpadku obou motorů a přejde do nenapravitelného plochého výkrutu. Maverick a Goose se katapultují, ale Goose narazí hlavou do odhozeného vrchlíku letounu a zahyne.
Vyšetřovací komise zbaví Mavericka odpovědnosti za Goosovu smrt, ale on je přemožen pocitem viny a otřesen. Charlie a ostatní se ho snaží utěšit, ale on zvažuje, že skončí. Hledá radu u Viper , která sloužila s Maverickovým otcem Dukem Mitchellem na USS Oriskany a účastnila se letecké bitvy v době vietnamské války, kde byl zabit. Na rozdíl od oficiálních zpráv, které Mitchella viní, Viper tvrdí, že zemřel hrdinsky. Říká mu, že může uspět, pokud znovu získá sebedůvěru. Maverick se rozhodne absolvovat a Iceman vyhraje trofej TOPGUN.
Viper a Jester nasadí na absolventském večírku některé z nově promovaných letců. Iceman, Hollywood a Maverick jsou okamžitě vysláni na Enterprise kvůli „krizové situaci“, kdy poskytují leteckou podporu při záchraně SS Layton, zneškodněné komunikační lodi, která se dostala do nepřátelských vod.
Maverick a Merlin (bývalý RIO Cougar) jsou zálohou pro F-14, které pilotují Iceman a Hollywood, přičemž Iceman se obává o Maverickův psychický stav. Při následném nepřátelském střetu se šesti MiGy je Hollywood sestřelen; Maverick je kvůli selhání katapultu vyškrábán sám a málem ustoupí, když narazí na okolnosti podobné těm, které způsobily smrt Goose.
Konečně se připojí k Icemanovi, Maverick ho odmítá nechat bez wingmana a sestřelí tři MiGy. Iceman také jeden sestřelí a zbylé dva prchají. Po triumfálním návratu na Enterprise k sobě piloti sdílejí nově nabytý respekt. Maverick hodí Goosovy psí známky přes palubu, protože se smířil sám se sebou i se smrtí svého přítele.
Pokud mu nabídnou jakýkoli úkol, vrátí se Maverick k TOPGUNu jako instruktor. V baru v Miramaru se znovu setkává s Charlie.
Obsazení
-Tom Cruise jako LT Pete „Maverick“ Mitchell, pilot amerického námořnictva
-Kelly McGillisová jako Charlotte „Charlie“ Blackwoodová, instruktorka Top Gunu a Maverickova láska. Postava je založena na skutečné osobě, Christine Foxové, která pracovala na letecké stanici námořní pěchoty Miramar.
-Val Kilmer jako LT Tom „Iceman“ Kazansky, jeden ze studentů Top Gunu a Maverickův rival, který se stal jeho parťákem. Kilmer původně ve filmu hrát nechtěl.
-Anthony Edwards jako LTJG Nick „Goose“ Bradshaw, Maverickův důstojník pro radarový záchyt a nejlepší přítel.
-Tom Skerritt jako CDR Mike „Viper“ Metcalf, velící důstojník a instruktor Top Gunu. Veterán vietnamské války, který sloužil s Dukem Mitchellem, Maverickovým otcem.
-Michael Ironside jako LCDR Rick „Jester“ Heatherly, námořní letec a instruktor Top Gunu
-John Stockwell jako LT Bill „Cougar“ Cortell, Maverickův bývalý parťák
-Barry Tubb jako LTJG Leonard „Wolfman“ Wolfe, hollywoodský důstojník pro zachycení radaru
-Rick Rossovich jako LTJG Ron „Slider“ Kerner, Icemanův radarový záchytný důstojník
-Tim Robbins jako LTJG Sam „Merlin“ Wells, radarový záchytný důstojník Cougara (později Maverickův během vyvrcholení)
-Clarence Gilyard jako LTJG Marcus „Sundown“ Williams, radarový záchytný důstojník Chippera (později Maverickův během konce výcviku)
-Whip Hubley jako LT Rick „Hollywood“ Neven, student z Top Gunu a Icemanův wingman během vyvrcholení výcviku
-James Tolkan jako CDR Tom „Stinger“ Jardian, velitel USS Enterprise Carrier Air Group
-Meg Ryan jako Carole Bradshaw, Gooseova manželka
-Adrian Pasdar jako LT Charles „Chipper“ Piper, námořního letce a studenta filmu Top Gun
Produkce
Vývoj
Primární inspirací pro film byl článek Ehuda Yonaye „Top Guns“ z květnového čísla časopisu California z roku 1983, který obsahoval letecké fotografie tehdejšího nadporučíka Charlese „Heatera“ Heatleyho. Článek podrobně popisoval život stíhacích pilotů na námořní letecké stanici Miramar v San Diegu, která si sama říká „Fightertown USA“. Řada scenáristů údajně projekt odmítla. Bruckheimer a Simpson si nakonec najali Jima Cashe a Jacka Eppse Jr., aby napsali první verzi. Eppsovy výzkumné metody zahrnovaly účast na několika odtajněných kurzech Topgun v Miramaru a získání zkušeností díky letu v letounu F-14. První návrh na Bruckheimera a Simpsona nezapůsobil a je považován za v mnoha ohledech velmi odlišný od konečného produktu. Tony Scott byl najat k režii na základě reklamy, kterou počátkem 80. let natočil pro švédskou automobilku Saab, kde je zobrazen Saab 900 turbo závodící se stíhačkou Saab 37 Viggen.
Herec Matthew Modine odmítl roli Petea Mitchella (tu dostal Tom Cruise), protože měl pocit, že pro-vojenský postoj filmu je v rozporu s jeho politikou. Do role Charlieho byla zvažována Julianne Phillips, která měla provést kamerové zkoušky po boku Toma Cruise.
Producenti chtěli, aby jim při výrobě filmu pomáhalo americké námořnictvo. Námořnictvo mělo vliv v souvislosti se schvalováním scénáře, což vedlo k provedení změn. Úvodní souboj byl přesunut do mezinárodních vod namísto Kuby, byl zmírněn jazyk a vyřazena byla také scéna, která zahrnovala havárii na palubě letadlové lodi. Maverickův milostný zájem byl také změněn z poddůstojnice námořnictva na civilní smluvní partnerku námořnictva, a to kvůli zákazu bratříčkování mezi důstojníky a poddůstojníky americké armády. Postava „Charlie“ také nahradila instruktorku aerobiku z první verze jako milostný zájem pro Mavericka poté, co byla producentům představena Christine „Legs“ Foxová, civilní matematička zaměstnaná v Centru pro námořní analýzy jako specialistka na námořní vzdušnou nadvládu (MAS), která vyvíjí taktiku obrany letadlových lodí.
Jako technický poradce ve filmu působil kontraadmirál Pete „Viper“ Pettigrew, bývalý letec námořnictva, veterán vietnamské války a instruktor Topgunu, který se ve filmu také objeví jako Charlieho kolega.
Filmování
F-14A Tomcaty stíhacích letek VF-51 „Screaming Eagles“ a VF-111 „Sundowners“ a F-5E/F Tiger II z Navy Fighter Weapons School
Námořnictvo dalo pro film k dispozici několik letounů ze stíhací letky F-14 VF-51 „Screaming Eagles“ (kterou Mike „Viper“ Metcalf zmiňuje ve scéně u sebe doma). Paramount platil až 7 800 dolarů za hodinu (což dnes odpovídá 19 700 dolarům) za palivo a další provozní náklady, kdykoli letadla létala mimo své běžné povinnosti. Záběry ze sekvencí na letadlové lodi byly natočeny na palubě USS Enterprise, kde se objevily letouny z letek F-14 VF-114 „Aardvarks“ a VF-213 „Black Lions“. Většina záběrů z letové paluby letadlové lodi představovala běžný provoz letadel a filmový štáb musel brát, co se dalo, s výjimkou občasných průletů, které si filmový štáb vyžádal. Během natáčení chtěl režisér Tony Scott natáčet přistávající a startující letadla, podsvícená sluncem. Během jedné konkrétní natáčecí sekvence velitel lodi změnil kurz lodi, čímž se změnilo světlo. Když se Scott zeptal, zda mohou pokračovat v předchozím kurzu a rychlosti, velitel mu oznámil, že otočení lodi a pokračování v kurzu stojí 25 000 USD (v přepočtu 63 000 Kč dnes). Scott vypsal kapitánovi letadlové lodi šek na 25 000 USD, aby mohl loď otočit a mohl pokračovat v natáčení dalších pět minut.
Natáčení a klapka Top Gunu 5. července 1985
Budoucí astronaut NASA Scott Altman pilotoval letoun F-14 při mnoha kaskadérských scénách filmu, protože v době natáčení byl nedávno umístěn na NAS Miramar. Altman byl pilotem, který ve známé úvodní sekvenci filmu „hází ptákem“, a také pilotoval letoun, který v průběhu filmu „bzučí na věži“.
Většina sekvencí manévrování letounů nad zemí byla natočena na námořní letecké stanici Fallon v Nevadě pomocí pozemních kamer. Záběry vzduch-vzduch byly natočeny pomocí letounu Learjet, který pilotoval vynálezce společnosti Astrovision a legendární pilot Clay Lacy (jeho jméno je v závěrečných titulcích chybně uvedeno jako „Clay Lacey“). Společnost Grumman, výrobce letounu F-14, byla Paramount Pictures pověřena vytvořením kamerových modulů, které měly být umístěny na letounu a které mohly být namířeny buď na přední, nebo na zadní část letounu, což umožňovalo záběry zvenčí ve velké výšce.
Fiktivní nepřátelský letoun MIG-28 byl ztvárněn letounem Northrop F-5.
Restaurace a bar Kansas City Barbeque v San Diegu sloužily jako místo natáčení dvou scén (natáčelo se v červenci 1985). V první scéně Goose a Maverick zpívají „Great Balls of Fire“, zatímco sedí u klavíru. V restauraci se natáčela i závěrečná scéna, v níž je z jukeboxu restaurace slyšet píseň „You’ve Lost That Lovin“ Feeling“. Obě scény se natáčely postupně. Po uvedení filmu se v restauraci shromáždilo značné množství památek z filmu, dokud 26. června 2008 nezničil velkou část restaurace požár kuchyně. Některé památeční předměty a rekvizity, včetně původního klavíru použitého ve filmu, požár přežily a restaurace byla znovu otevřena v listopadu 2008.
Renomovaný akrobatický pilot Art Scholl byl najat, aby pro film natáčel za letu. Původní scénář počítal s plochou otočkou, kterou měl Scholl provést a zachytit na kameru v letadle. Letadlo bylo pozorováno při otáčení v návratové výšce, v té době Scholl vysílačkou oznámil: „Mám problém...“. Mám skutečný problém.“ Z výkrutu se nedokázal dostat a 16. září 1985 se zřítil se svým dvouplošníkem Pitts Special do Tichého oceánu u pobřeží jižní Kalifornie poblíž Karlových Varů. Schollovo tělo ani jeho letoun se nenašly, takže oficiální příčina nehody zůstala neznámá. Film Top Gun byl věnován Schollově památce.
Film byl natočen ve formátu Super 35, protože anamorfní objektivy byly příliš velké na to, aby se vešly do kokpitů stíhaček, a také kamery by při manévrování stíhaček na boku vypadávaly z držáků.
Natáčení po skončení natáčení Top Gunu kolidovalo s filmem Made in Heaven, v němž hrála McGillisová s hnědými vlasy. Tvůrci Top Gunu byli nuceni její barvu vlasů skrýt, což například vedlo k tomu, že ve scéně natáčené ve výtahu byla McGillisová v baseballové čepici.
Hudba
Další informace: „V Top Gunu se natáčelo v kalifornském výtahu, kde se McGillisová objevila v baseballové čepici: Top Gun (soundtrack)
Soundtrack k filmu Top Gun je jedním z nejpopulárnějších soundtracků současnosti, který získal 9× platinovou certifikaci a v létě a na podzim roku 1986 byl pět týdnů bez přestávky na prvním místě žebříčku Billboard Hot 200 alb. Harold Faltermeyer, který předtím spolupracoval s Jerrym Bruckheimerem i Donem Simpsonem na filmu Policajt z Beverly Hills, dostal od Bruckheimera před začátkem natáčení scénář k filmu Top Gun. Giorgio Moroder a Tom Whitlock se podíleli na mnoha písních včetně oscarové „Take My Breath Away“. Kenny Loggins na soundtracku nazpíval dvě písně: „Playing with the Boys“ a „Danger Zone“. Berlin nahrál píseň „Take My Breath Away“, která později získala řadu ocenění a poslala skupinu k mezinárodnímu uznání. Po vydání Logginsova singlu „Danger Zone“ prodej alba prudce vzrostl a jen ve Spojených státech se ho prodalo 7 milionů kusů. Při opětovném vydání soundtracku v roce 2000 byly přidány dvě písně, které byly z původního alba vynechány (a byly vydány mnoho let před natočením filmu): „Great Balls of Fire“ od Jerryho Lee Lewise a „You’ve Lost That Lovin“ Feelin“ “ od The Righteous Brothers. Na soundtracku se objevily také skladby „Top Gun Anthem“ a „Memories“ od Faltermeyera, přičemž na první z nich se podílel i Steve Stevens.
O dalších umělcích se uvažovalo, ale projektu soundtracku se nezúčastnili. Bryan Adams byl zvažován jako potenciální kandidát, ale odmítl se podílet, protože měl pocit, že film oslavuje válku. Skupina Toto měla původně nahrát píseň „Danger Zone“ a pro soundtrack také napsala a nahrála píseň „Only You“. Došlo však ke sporu mezi právníky skupiny Toto a producenty filmu, což Logginsovi vydláždilo cestu k nahrání „Danger Zone“ a skladba „Only You“ byla z filmu zcela vypuštěna.
Vydání
Kino
Premiéra filmu se konala 12. května 1986 v New Yorku, další se konala 15. května v San Diegu.
Ve Spojených státech a Kanadě byl film uveden do kin v 1028 kinech 16. května 1986, týden před víkendem Memorial Day, což bylo v té době považováno za hazard.
Domácí média
Kromě kasovního úspěchu trhl Top Gun další rekordy na tehdy ještě se rozvíjejícím trhu s domácím videem. Jednalo se o první nově vydaný trhák na videokazetě, jehož cena byla pouhých 26,95 dolarů, a díky masivní marketingové kampani za 8 milionů dolarů, včetně reklamy na dietní Pepsi s tématikou Top Gunu, byla poptávka po filmu v předprodeji taková, že se film stal nejprodávanější videokazetou v historii tohoto odvětví jen na základě předobjednávek - před uvedením na trh 10. března 1987 bylo objednáno přes 1,9 milionu kusů. Nakonec se ho prodalo rekordních 2,9 milionu kusů.
Film byl poprvé vydán v USA na DVD pod hlavičkou Paramount Pictures 21. října 1998 a obsahoval film jak v širokoúhlé (neanamorfní Univisium 2,00:1), tak v celoobrazovkové (open matte) verzi. Úspěch filmu Top Gun na domácím videu se opět projevil v silném prodeji DVD, který byl ještě podpořen vydáním speciální sběratelské dvoudiskové edice na DVD 14. prosince 2004, a to jak ve verzi Widescreen (anamorfní 2,39:1), tak ve verzi Full Screen (open matte), která obsahuje nové bonusy. Speciální funkce zahrnují audiokomentář Bruckheimera, Tonyho Scotta a námořních odborníků, čtyři hudební videoklipy včetně „Top Gun Anthem“ a „Take My Breath Away“, šestidílný dokument o natáčení filmu Top Gun a historickou galerii s rozhovory, záběry ze zákulisí a výcviku přežití.
Posléze byl film poprvé vydán na speciální sběratelské edici Blu-ray 29. července 2008 se stejnými doplňkovými funkcemi jako předchozí DVD z roku 2004. Dvoudisková limitovaná 3D kopie byla vydána 19. února 2013. Remasterovaná verze filmu na disku Blu-ray a digitální kopii vyšla 19. května 2019 u společnosti Paramount Movies. Film Top Gun vyšel v USA na remasterovaném Blu-ray a 4K Ultra HD 19. května 2020 se dvěma novými speciálními bonusy s názvy The Legacy of Top Gun a On Your Six:
Top Gun se v týdnu končícím 31. května 2022 dostal na první místo oficiálního britského filmového žebříčku založeného na prodejích DVD, Blu-Ray a stahování.
Reedice v IMAX 3D
Top Gun byl 8. února 2013 na šest dní znovu uveden v IMAX 3D. Čtyřminutová ukázka z konverze, obsahující letovou sekvenci „Danger Zone“, byla promítána na Mezinárodním sjezdu televizních tvůrců v Amsterdamu v roce 2012.
Redakce v roce 2021
Top Gun byl znovu vydán v Dolby Cinema a promítán společností AMC Theatres na 153 plátnech 13. května 2021. Během prvního víkendu vydělal celkem 248 000 dolarů a umístil se na 10. místě. Za deset dní vydělal celkem 433 000 dolarů.
Recepce
Box office
Film se rychle stal úspěšným a byl nejvýdělečnějším filmem roku 1986. Trvalo šest měsíců, než počet jeho kin klesl pod úroveň premiérového týdne. O prvním víkendu se stal jedničkou s výdělkem 8,2 milionu dolarů a na domácím trhu dosáhl celkového výdělku 176,8 milionu dolarů a na mezinárodním 177 milionů dolarů, což v celosvětovém měřítku činilo 353,8 milionu dolarů. V Severní Americe se při prvním uvedení do kin prodalo odhadem 47,65 milionu vstupenek.
Při repríze v kině IMAX v roce 2013 film vydělal další 3 miliony dolarů a při repríze v roce 2021 dalších 471 982 dolarů, čímž se jeho domácí tržby vyšplhaly na 180,3 milionu dolarů a celosvětové na 357,3 milionu dolarů.
Kritické ohlasy
Na serveru Rotten Tomatoes má film na základě recenzí od 71 kritiků hodnocení 56 s průměrným hodnocením 5,9/10. Souhlas kritiků na této webové stránce uvádí: „Ačkoli obsahuje jedny z nejpamátnějších a nejelektričtějších leteckých záběrů natočených s odborným citem pro akci, Top Gun nabízí příliš málo pro nedospělé diváky, kteří by mohli překousnout, když jeho hrdinové nejsou ve vzduchu.“ (více) Na serveru Metacritic má film na základě hodnocení 15 kritiků vážený průměr 50 bodů ze 100, což znamená „smíšené nebo průměrné hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „A“ na stupnici od A do F.
Roger Ebert z deníku Chicago Sun-Times udělil filmu 2,5 hvězdičky ze 4 a uvedl: „Filmy jako Top Gun se těžko hodnotí, protože dobré části jsou tak dobré a špatné části jsou tak neúprosné. Psí souboje jsou naprosto nejlepší od dob elektrizujících leteckých scén Clinta Eastwooda ve Firefoxu. Ale pozor na scény, ve kterých spolu lidé mluví.“ Americká filmová kritička Pauline Kaelová k tomu poznamenala: „Když je McGillisová mimo plátno, je film nablýskanou homoerotickou reklamou: piloti se promenádují v šatně a ručníky jim nejistě visí od pasu. Jako by mužnost byla nově definována jako to, jak vypadá mladý muž s napůl svlečeným oblečením, a jako by narcismus byl tím, o čem je být bojovníkem.“
- Zdroj: Anglická Wikipedie
- Photo © Paramount Pictures
Nejnovější komentáře