Návrat mušketýrů je filmová adaptace z roku 1989 volně založená na románu Dvacet let poté (1845) od Alexandra Dumase. Po Třech mušketýrech z roku 1973 a Čtyřech mušketýrech z roku 1974 se jedná o třetí film o mušketýrech, který režíroval Richard Lester. Stejně jako u ostatních dvou filmů napsal scénář George MacDonald Fraser.
Postavu Mordaunta, syna Milady de Winter v původním románu, nahradila Miladyina dcera, která se jmenuje Justine de Winter.
Někteří herci z prvních dvou filmů si v tomto filmu zopakovali své role. Jean-Pierre Cassel, který v původních filmech hrál Ludvíka XIII., se objevil v epizodní roli Cyrana de Bergerac.
Při natáčení v září 1988 zemřel představitel hlavní role Roy Kinnear po nehodě, při níž spadl z koně. Jeho role byla doplněna použitím dubléra, natáčeného zezadu, a dabovanými replikami hlasového umělce.
Děj
Dvacet let po událostech ve Čtyřech mušketýrech uvěznil kardinál Mazarin vévodu z Beaufortu. Mazarin najme d’Artagnana, aby dal dohromady Athose, Porthose a Aramise a pracovali pro něj. Porthos přijímá, ale Athos a Aramis odmítají. V té době už má Athos syna jménem Raoul.
Dcera milostpaní de Winter, Justina, zajme a vyslýchá kata, kterého mušketýři najali, aby zabil její matku. Poté, co zjistí, že ho najal „hrabě de la Fere“, ho zabije. Raoul náhodou narazí na následky této události a pronásleduje Justinu, která je převlečená za kněze. Po souboji na meče, kdy zjistí, kdo ve skutečnosti je a jaký má plán, Raoul odchází a sděluje d’Artagnanovi, Porthosovi a Athosovi, že je Justina chce zabít.
Hrabě de Rochefort není schopen zabránit Beaufortovi v útěku z vězení a následně je Mazarinem zatčen. Mazarin pošle d’Artagnana a Porthose za Beaufortem, ale Beaufort jim unikne kvůli zásahu Athose a Aramise, kteří pracují pro Beauforta. To odstartuje rvačku mezi mušketýry, při níž d’Artagnan usekne Aramisovi ruku. Aramis zlomí meč a ujíždí pryč. d’Artagnan a Porthos jsou Mazarinem vyhozeni, protože nechytili Beauforta.
Rochefort, který přežil svůj téměř smrtelný střet s d’Artagnanem v předchozím filmu a ukryl se, vyhledá Justinu a řekne jí jména d’Artagnana, Porthose a Aramise a prozradí jí, že hrabě de la Fere je Athos. Anglický král Karel I. má být popraven, a tak královna Anna Rakouská pošle d’Artagnana, Athose, Porthose a Raoula, aby ho zachránili. Pokusí se o záchranu tak, že omráčí kata, ale Justýna zaujme jeho místo a Karlovi setne hlavu.
Mušketýři se s Justýnou setkají několikrát: při jednom z nich jí odhalí Raoulovu skutečnou věrnost, při dalším se Justýna a Rochefort pokusí mušketýry zabít tím, že vyhodí jejich loď do povětří. Mušketýři si jejich pasti všimnou, nastraží vlastní bombu a uniknou. Rochefort je při výbuchu lodi zabit, ale Justýně se podaří uniknout.
Justýna se pokusí zabít krále Ludvíka XIV, ale mušketýři ji zastaví a jejich bitva končí Justýniným skokem z okna do vody. Aramis se znovu připojí k mušketýrům a donutí Mazarina podepsat několik formulářů v jejich prospěch, včetně toho, že Porthos se stane baronem, Aramis biskupem a Raoul bude povýšen do gardy. Film končí tím, že mušketýři opět jedou společně.
Obsazení
- -Michael York jako d’Artagnan
- -Oliver Reed jako Athos
- -Frank Finlay jako Porthos
- -Richard Chamberlain jako Aramis
- -C. Thomas Howell jako Raoul
- -Geraldine Chaplin jako Anna Rakouská
- -Kim Cattrall jako Justina de Winter
- -Philippe Noiret jako kardinál Mazarin
- -Christopher Lee jako hrabě de Rochefort
- -Roy Kinnear jako Planchet
- -Eusebio Lázaro jako vévoda z Beaufortu
- -Jean-Pierre Cassel jako Cyrano de Bergerac
- -Alan Howard jako Oliver Cromwell
- -David Birkin jako Ludvík XIV
- -Bill Paterson jako Karel I.
- -Billy Connolly jako Caddie
Produkce
Film byl prvním filmem Richarda Lestera po čtyřech letech. Znovu se setkal s hlavními herci prvních dvou filmů.
Autor George MacDonald Fraser řekl, že ve filmu „Karel I. je vidět, jak hraje golf, což je mimochodem pravda. Hrál golf těsně předtím, než byl zajat.“
Lester uvedl, že dvěma hlavními problémy při natáčení filmu byl nedostatek peněz a odmítnutí Salkindových povolit mu použít záběry z prvních dvou filmů. „Celá koncepce natáčení Dumasova filmu Dvacet let poté byla zničena,“ řekl Lester. „Byla to díra pod čarou ponoru.“ Lester však připustil, že ani to nemuselo fungovat, protože cílové publikum pravděpodobně neznalo původní filmy.
Film se natáčel ve Španělsku.
Charlton Heston doufal, že bude požádán, aby si zopakoval roli kardinála Richelieu z původních filmů, ale kardinál zemřel několik let před událostmi nového filmu. Heston dal filmařům svolení k použití obrazu Richelieu, na kterém byla jeho podobizna - za předpokladu, že mu obraz bude předán po skončení natáčení. „Je to dobrý portrét,“ napsal Heston. „Mám ho velmi rád. Je to velmi v dobovém stylu.“
Smrt Roye Kinneara
Roy Kinnear byl nešťastnou náhodou zabit během natáčení ve španělském Toledu. Španělský štáb špatně pochopil pokyny režiséra Lestera a před natáčením spláchl dlážděnou ulici, takže kameny byly mokré. Kinnear a další členové štábu museli cestovat na koních přes most Alcántara nad řekou Tagus. Kinnear dostal před záběrem jednu patnáctiminutovou cvičnou jízdu.
Když Kinnear a ostatní členové štábu vjeli na koních do záběru a zastavili, Kinnearův kůň uklouzl a Kinnear (který si nebyl jistým jezdcem) spadl a zlomil si pánev. Byl ošetřen v nemocnici Ruber Internacional v Madridu a 20. září převezen na nedalekou kliniku, ale brzy poté zemřel na infarkt způsobený zraněním.
Po šestiletém soudním sporu získala vdova po Kinnearovi od produkční společnosti Falconfilms, kterou tvořili producent Pierre Spengler a režisér Richard Lester, odškodné ve výši 650 000 liber. Soud později rozhodl, že nemocnice nese 60% odpovědnost za jeho smrt, a nařídil jí vyplatit 60 % z vyplacené částky.
Vydání
V roce 1988 dokončený film Návrat mušketýrů byl uveden do kin na evropském trhu v dubnu 1989, a přestože kritika jej hodnotila kladně, v pokladnách kin se mu příliš nedařilo. Na jaře 1990 byl vydán na videu. Film byl zakoupen společností Universal pro uvedení v amerických kinech, ale vzhledem k jeho nevýrazným evropským tržbám se studio rozhodlo raději pro americký debut na kabelové televizi USA Network (kterou studio částečně vlastnilo) o dva roky později, 3. dubna 1991.
O mnoho let později v rozhovoru o své kariéře Lester řekl: „O Návratu mušketýrů opravdu nebudu mluvit... Nikdy jsem nemluvil a nebudu ani teď. Ale myslím, že závěry si můžete udělat sami.“
Recepce
Návrat mušketýrů se setkal se smíšenými recenzemi: internetový agregátor recenzí Rotten Tomatoes jej v současnosti hodnotí na základě 5 recenzí na 60 %.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Části seriálu: Tři mušketýři
- Tři mušketýři
- Tři mušketýři 2 (Čtyři mušketýři)
- Návrat tří mušketýrů
- Tři mušketýři: D’Artagnan
- Tři mušketýři: Milady
Nejnovější komentáře