Kritiky.cz > Filmy > Retro filmové recenze > Vanishing Point – bible milovníků oktanu

Vanishing Point – bible milovníků oktanu

Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Filmfanatic při­zná­vá urči­tou sla­bost pro ame­ric­kou fil­ma­ři­nu 70. let. Často to není podí­va­ná pro dneš­ní­ho divá­ka, ale pokud zvo­lí­te správ­ný film pro tu správ­nou nála­du, dočká­te se neza­po­me­nu­tel­né­ho zážit­ku. A to i z tri­vi­ál­ně jed­no­du­ché lát­ky.

TAJEMSTVÍ ZA VOLANTEM
Tajemný řidič Kowalski se vsa­dí, že do 15 hodin zvlád­ne ces­tu z Denveru do San Francisca. Natankuje tedy plnou své­mu bílé­mu Dodge Challenger, sám sebe nar­ve pod­půr­ný­mi lát­ka­mi a vydá­vá se na ces­tu bez plá­no­va­ných zastá­vek.

ZASTAV MĚ, KDYŽ TO DOKÁŽEŠ
Kowalski nesta­ví ani poli­cej­ním hlíd­kám, a tak se z něj brzy stá­vá štva­ná zvěř na neko­neč­ných ame­ric­kých dál­ni­cích táh­nou­cích se pouš­tí i pré­rií. Místní sle­pý rádio DJ z něj v ten samý čas vytvá­ří lido­vé­ho hrdi­nu a vol­no­myš­len­kář­ství dozní­va­jí­cích 60. let se v oso­bě Kowalskiho sna­ží pře­žít i v nové deká­dě. Svoboda a nic víc.

ČIŠTĚNÍ MYSLI
Kdo si někdy čis­til hla­vu za volan­tem, ten doká­že Vanishing Point ucho­pit sná­ze, než někdo, kdo v živo­tě neza­žil adre­na­lin z pedá­lu na pod­la­ze. K tomu pár bizar­ních figu­rek kolem ces­ty a máme tu legen­dár­ní podí­va­nou pro rebe­ly bez pří­či­ny. Nahé hol­ky na motor­kách, inspi­ra­ce pro Tarantinův Grindhouse: Auto zabi­ják, ale i mno­ho dal­ší­ho, co si ve fil­mu najde kaž­dý sám.

Vanishing Point není podí­va­nou, kte­rá oplý­vá dějem. Místo toho pře­ky­pu­je poci­ty a neza­sta­vi­tel­nou tou­hou po svo­bo­dě. Dnes by to někdo nazval vyprá­vě­ním o “feťá­ko­vi za volan­tem”, ale já v tom vidím auto­mo­bi­lo­vou ver­zi Bezstarostné jízdy.

 

Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation


Podívejte se na hodnocení Vanishing Point na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,46785 s | počet dotazů: 265 | paměť: 71916 KB. | 20.07.2024 - 23:34:53