Když bylo po všem a zvedal jsem se z křesla, napadlo mne, že ve filmu vlastně ani nikdo moc nevřískal. Všechno ječení obstaralo publikum. Pokud jste se do kina nepřišli vyspat, Vřískot je snímek, který vás přiměje k hlasitým reakcím, ať už to je vyjekávání z úleku nebo hysterický smích, uvolňující napětí. Wes Craven proměnil (alespoň v mém případě) kinosál v přetopený kotel - už dlouho jsem lidi neslyšel hlasitě radit postavám na plátně.
Už asi tušíte, líbilo se mi to. Hned ale musím taky dodat, že vměstnání horrorových scén do 120 minut padla za oběť podstatná část neřeznického děje, což se mi až zas tak nelíbilo (podrobnosti v rejpání). Film je tak bezprecedentně našlapán krvelačnými spády temného maskovaného vraha, až se nedostává na záběry inzerované v ukázkách.
O čem to tedy je: malé severokalifornské město Woodsboro si záhy připomene rok od znásilnění a zavraždění matky hlavní hrdinky Sidney (Neve Campbell). Kolotoč strachu, ve kterém je každý podezřelý, je znovu rozvířen brutálním zmasakrováním její spolužačky Casey (Drew Barrymore) a další noci pak útokem na Sidney, ke kterému se (náhodně? šťastně? nešťastně?) připlete i její kluk Billy (Skeet Ulrich). Bezradná policie, včetně sirupovitého podšerifa Dewey Rileye (David Arquette) vyhlásí zákaz nočního vycházení, ředitel gymnázia (Henry Winkler) zruší vyučování, a to je naši zlatou mládež pochopitelně důvod k ryčnému večírku u Stuarta (Matthew Lillard), který chodí s Tatum (Rose McGowan), Sidneyinou nejlepší kamarádkou. Party se soustředí kolem piva a sledování hororových videokazet za odborného komentáře Randyho (Jamie Kennedy), který si přivydělává ve videopůjčovně. Ve městě je na lovu ovšem i senzační reportérka Gale Weathers (Courteney Cox), jež se na výsluní popularity dostala publikováním podrobných detailů okolností smrti Sidneyiny matky...
A maskovaný zabiják se dále plíží tmou. Podezřelým může být kdokoliv, zrovna tak příští obětí.
Scream má v sobě mnoho osvěžujících prvků. Klišé klasických horrorových honiček jsou zde nejen vážnou součástí děje, ale i úmyslně (autory i vrahem) zvolenými umělými zápletkami. Nenajdeme tu obvyklou situaci, kdy divák zabijáka dobře vidí a zná, jenom oběti tápou ve tmě -- nene, až do poslední chvíle budete zmítání pochybnostmi!
Jediné, co vám ještě můžu prozradit, jsou pravidla přežití v horrorovém filmu, jak je vyhlašuje videoposedlík Randy: nesmíte souložit / nesmíte drogovat nebo chlastat / nesmíte říkat „hned jsem zpátky“. Nikdo ho samozřejmě nebere vážně...
Podle evropských měřítek ve filmu vlastně žádný sex není, prudérní Američani mu dali statut R (=mládeži nepřístupný) i pro jednu vesměs oblečenou scénu. Zato krve tu uvidíme jako z celého stáda prasat - vrahoun své oběti nejen podřezává, ale i kuchá, navíc má velmi působivou děsivou masku. Pro milovníky horrorů je tento film povinným představením - ti ostatní nechť zváží, zdali se nechtějí zkusit zase jednou v kině bát. Stojí to za to.
Hodnocení: VÝBORNÉ
HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
Dnes bych si dovolil rejpat na dvou různých úrovních. První je sestřih, druhá se týká přímých technických kixů, se kterými to nebylo až tak zlé.
- V ukázkách a na Internetu se klade velký důraz na přesná pravidla hry, kterou vrah se svými oběťmi hraje. Je to hra na správné znalosti a počínání si v horrorových situacích. Skutečně rozehrané psychologické peklo však uvidíme jen u první oběti - Casey. V ostatních případech už zabiják není tak důsledný -- nebo naopak nůžky střihačovy byly důsledné až moc.
- Opět v ukázkách uvidíme, jak Sidney, nemohouc se dovolat o pomoc na policii, užívá počítače (modem? jiná linka? software pro hluchoněmé?), aby zavolala na nouzový displečink 911. V ukázkách vede pomocí klávesnice dialog, ve filmu uvidíme jen navázání spojení. V souboji o promítací minuty zase jednou krev zvítězila nad napětím.
- Proč by Sidney nikdo neslyšel, když promluví do policejního interkomu? Jasně žádá o pomoc, uvádí, kde je, atd.
- Garážová vrata jsou obvykle vybavena obvody, které motor zastaví, zvýší-li se odpor v tahu nad určitou mez - otvírač neshoří v kotouči jisker, jak vidíme ve filmu. I pak by tedy nejspíš ochabnul a vrata sklesla. Nehledě na to, že by asi neutáhl vrata + další nejméně 70 kg zátěž.
- Proč by měla mít špehovací kamera půlminutovou prodlevu v signálu? Odrazem od Měsíce?! K čemu by byl v reportérském voze zpožďovač? No k čemu -- aby vrahoun měl víc času, až jej kamera zachytí...
- Sidney odkopne pistoli kdesi v domě. Gale ji pak (tu pistoli) na verandě sebere. Jakpak to?
Recenze z 5. ledna 1997
Fotky: © Dimension Films
Části seriálu: Vřískot
- Vřískot
- Vřískot 2
- Vřískot 3
- Vřískot 4
- Vřískot (2022) - 75 %
- Vřískot (Scream, 2022) – Recenze – 50 %
- Vřískot 6 (Scream VI) – Recenze – 60 %
- Vřískot - „Vřískot“ se stal úhelným kamenem moderního hororu, filmem, který znamenal i obrodu parodií, bohužel v tom nejhorším slova smyslu
- Scream VI: Ghostface si bere Manhattan v dosud nejlepším pokračování Vřískotu
Nejnovější komentáře