Čtyřicátníci Skippy, Jeff a Tom jsou kamarádi již od studentských let na gymnáziu. Tehdy to byli mladí a energičtí mladíci, kteří kromě studia prožívali i své první lásky, zklamání, naděje a samozřejmě i překvapení. Teď má ale každý za sebou nejen životní výhry, ale také životní prohry. Jeff si vzal nejkrásnější holku ze třídy a byl úspěšný v práci, ale to už je minulost. Skippy byl na škole bavič třídy a nyní je úspěšný gynekolog v nejmenované porodnici. Tom se stal učitelem na gymnáziu, kde sám dříve studoval. Všechny teď spojuje kromě přátelství společné bydlení, které má ale svá pro a proti. Všichni tři se nyní chystají na sraz 25 let po maturitě a každý z nich začíná vzpomínat na studentská léta v 80.letech.
Snímek natočil režisér Petr Nikolaev a předlohou k filmu byl bestseller Michala Viewegha Vybíjená. Nikolaev natočil i další filmy podle předlohy Viewegha - Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu, Román pro ženy či Román pro muže. Tyto snímky byly divácky úspěšné a také u nového filmu rozhodnou o úspěšnosti samotní diváci.
Scénář k filmu napsal Miroslav Oščatka (Příběh kmotra), pro kterého to je druhý scénář k celovečernímu filmu. Vzhledem k tomu, že jsem nečetla knihu, nemohu posoudit, do jaké míry se film od původního knižního zpracování liší. Ale i bez přečtení knihy mohu říci, že jsem se při filmu bavila a zavzpomínala na dobu před sametovou revolucí.
Za kamerou stál David Ployhar (Čertova nevěsta, Kameňák 1,2,3). Díky malému barevnému odlišení se mu podařilo rozlišit, ale také propojit obě časové linky, i když si na to musel divák zvyknout.
Nedílnou součástí filmu jsou i kostýmy, které měla na starosti Simona Rybáková (Lidice, Tři bratři). Ta točila i další film z 80.let, Fair Play, a proto pro ni jistě nebyl problém se sháněním kostýmů, ale také dekorací na tuto dobu. Kromě běžného oblečené si pamětníci jistě vzpomenou i na převlečení na tělocvik – modré tepláky, trenýrky a bílá trička.
Do hlavní trojice mužských hrdinů byli obsazeni Ondřej Sokol (Jeff), Richard Genzer (Skippy) a Michal Suchánek (Tom). To, že spolu v současnosti pracovně spolupracují, jim jistě ulehčilo jejich vzájemnou komunikaci a práci při natáčení. A ani jejich mladší protějšky (Václav Matějovský, Michal Šašinka, Jakub Burýšek) se nemají za co stydět, protože zvládli zahrát náctileté studenty se všemi jejich sny. Z ženských představitelek mě nejvíce zaujala postava studentky Hujerové v podání Johany Vaškové, posléze Simony Babčákové. Její komentář, který provádí diváka filmem, je reálný, ale zároveň jsou v něm vidět prvky komičny. Třídní krásku Evu pak hrají Linda Bartošová, v dospělosti Simona Krainová. Jejich fyzická podobnost je pro roli Evy důležitá, ale v tomto případě je až překvapující. Do role třídního učitele byl obsazen dívčí idol 80.tých let Lukáš Vaculík, kterému role středoškolského učitele padla jako ulitá.
Film je mládeži přístupný, je označen jako komedie. Osobně bych ale označila jako tragikomedie, protože se dotýká i závažných témat. Sledovat vývoj jednotlivých postav nutí člověka nejen k zamyšlení, ale hlavně se může divák podívat na to, jak zvládali problémy náctiletí studenti a jak se se životem perou jako dospělí. Někomu to stejně jako v reálném životě jde skvěle, jinému se to ale nedaří. Ne každý má totiž štěstí mít kolem sebe přátele či rodinu, kteří mu mohou s problémy pomoci. Ti, kteří jsou na to ale sami, si musí se vším poradit sami, což mohou, ale nemusí zvládnout.
Nejnovější komentáře