Život se pomalu vrací k normálu a je na čase vyrazit zase do kina! A to třeba na romantickou komedii Vzpomínky na Itálii. Hlavní role zde představují otec se synem. Jack (Micheál Richardson) potřebuje poměrně rychle sehnat hodně peněz. A volí snadno vypadající cestu. Se svým otcem Robertem (Liam Neeson), kterého k tomu přemluvil, prodají své staré sídlo v Itálii, kde nebyli takřka 20 let. Před tou dobou bohužel zemřela Jackova matka, žena Roberta, a stejně jako chátrala od té doby vila v Itálii, zchátral i vztah mezi otcem a synem.
Vracejí se tak po letech do Itálie a myslí si, jak snadnou práci budou s prodejem domu mít. Bohužel to tak není. Brzy zjistí, že na domu bude spousta práce. Dostávají se mezi místní komunitu svérázných italských vesničanů a dělníků. Jack v té době narazí na sympatickou Natalii (Valeria Bilello), majitelku a šéfkuchařku místní restaurace, a rekonstrukce je rázem o to příjemnější. A není to pouze dům, který se tak dává do pořádku. Vztahy otce se synem se po letech mohou konečně taky dát do kupy. Ale žádná oprava se neuskuteční bez problémů. Dají tedy vše Jack a Robert dohromady? To máte již brzy možnost zjistit v našich kinech!
Je tento film příjemnou letní jednohubkou, nebo těžkopádný pokus o klišé romanci? Nejdřív je potřeba říct pár zajímavostí, které se pojí s tímto snímkem. Režisér James D’Arcy, kterého diváci znají spíš jako herce ve filmech jako Dunkerk, Atlas Mraků a Avengers: Endgame, usedl na křeslo scénáristy a chtěl v tomto snímku hrát samotného Roberta. To samo naznačuje, že roli a samotný scénář bral velmi vážně. Poté se nicméně naskytla možnost celý film režírovat, James neodmítl a dostal tak šanci řídit celý proce tvorby podle svého úsudku.
Další zajímavostí je obsazení. Na první pohled to podle jmen divák nepozná, ale Liam Neeson a Micheál Richardson jsou otec a syn i ve skutečnosti. A další věc, která je (bohužel) spojuje se zápletkou filmu, je úmrtí manželky Liama Neesona. Micheál si své rodné jméno Neeson před poměrně krátkou dobou změnil na Richardson, což bylo jméno jeho matky.
Obě zajímavosti mají skutečný vliv na samotný film. A pokud tato fakta divák zná, tak mají i vliv na jeho vnímání některých scén, které díky tomu získávají rozměr navíc.
Scénář je očividně psaný britskou rukou. Film se natočil v Itálii, ale postrádá tu ztřeštěnou radost a pohodu, kterou italské filmy často mívají. Spousta scén má mnohem větší hloubku a na vážnosti tomu neubírá ani obsazení herce jako je Liam Neeson, kterého si poslední dobou pamatujeme spíš jen jako tajného agenta, který se mstí celému světu. Samozřejmě se ve scénáři nevyhneme klasickému romantickému klišé - jak obyčejný chlap mající potíže potká sympatickou Italku, která má své potíže a padnou si do náruče. Úplně tak doslovné to nebylo, ale scénář je v některých částech dost zkratkovitý, takže to tak na někoho může působit.
Co ale působilo velmi povedeně a přirozeně, tak to byl samotný vztah herců a jejich dialogy. Neeson je obrovský profesionál a kvalitní herec. A to, že jeho syna hrál jeho skutečný syn, situaci jen vylepšuje. Dialogy jsou tak nenucené, konverzace je plynulá a ostatní postavy jako například Kate (Lindsy Duncan), trochu svérázná realitní makléřka, vstupují do příběhu také tak nějak nenuceně a jsou jeho přirozenou součástí. Několik scén otce se synem pak diváka opravdu vezmou za srdce, protože je vidět, že oba herci prošli dost možná podobnými věcmi v reálném životě.
Film pak nabízí také několik skvostných pohledů na malebnou Itálii a životní styl tamních obyvatel. Všude slunce, spousta dobrého jídla a pití, temperamentní vesničané a mezi tím dva Britové snažící se opravit jejich dům a vzájemné vztahy. Hudebního podkresu jsem si příliš nevšímal, italská tématika my příliš „nevoní“, ale k tomuto snímku to rozhodně sedělo. Osobně mě pak trochu trklo do nosu několik nelogických věcí. Například určité zkratky v příběhu (možná ústupek délce snímku) a třeba poměrně znatelný rozdíl ve stavu trávníku u domu (trávník v poměrně solidním stavu a dům na spadnutí). Ale to jsou jen drobné vady na kráse.
Vzpomínky na Itálii je nakonec opravdu tou letní jednohubkou, na kterou se slečny a ženy nemusí bát vzít své chlapce a muže do kina. Nikam daleko příběh neodbočuje a plyne solidním tempem ke konci, který přichází cca po hodině a půl. James D’Arcy tak nakonec natočil film, který je sice strašně jednoduchý, ale zároveň svěží svými humornými prvky. Já jsem si ho užil přesně podle toho, co jsem očekával, takže spokojenost a 65%.
Nejnovější komentáře