Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Hellboy: The Crooked Man: ponurá adaptace postrádá zábavnost předchozích filmů

Hellboy: The Crooked Man: ponurá adaptace postrádá zábavnost předchozích filmů

Foto: Icon Film Distribution
Foto: Icon Film Distribution
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Polodémonický výzkum­ník para­nor­mál­ních jevů nara­zí na nad­při­ro­ze­nou bytost, kte­rá v 50. letech minu­lé­ho sto­le­tí stra­ší v Appalačských horách ve fil­mu Hellboy: The Crooked Man, kte­rý je po krát­kém uve­de­ní v zahra­nič­ních kinech nyní k dis­po­zi­ci na VOD v USA. Tato adap­ta­ce jed­no­ho z nej­ob­lí­be­něj­ších pří­bě­hů o Hellboyovi z komik­sů vyda­va­tel­ství Dark Horse vyprá­ví uce­le­něj­ší pří­běh než restart z roku 2019, ale postrá­dá třesku­tou mon­ster movie zába­vu, kte­rou fanouš­ci od série oče­ká­va­jí.

V titul­ní roli fil­mu Hellboy: The Crooked Man se před­sta­ví Jack Kesy, kte­rý nahra­dil Rona Perlmana z před­cho­zích fil­mů Guillerma del Tora a Davida Harboura z ver­ze z roku 2019. Na začát­ku fil­mu spo­lu s nováč­kem z Úřadu pro para­nor­mál­ní výzkum a obra­nu Bobbie Jo Songovou (Adeline Rudolphová) pře­vá­ží vla­kem nebez­peč­nou bytost v drs­né kra­ji­ně výcho­do­a­me­ric­ké­ho ven­ko­va (hra­je se pod­le loka­cí v Bulharsku).

Když tvor pro­puk­ne, dozví­dá­me se o jed­nom z vel­kých odklo­nů toho­to Hellboyova fil­mu. Je to pavouk, kte­rý doká­že rych­le dorůst do obřích roz­mě­rů... kte­rý vypa­dá jako špat­ně kom­po­no­va­ný her­ní asset, zejmé­na když se s ním Hellboy pus­tí do pěst­ní­ho sou­bo­je. Později uvi­dí­me mýva­la, hada a vrá­nu, kte­ří půso­bí jako nedo­kon­če­né efek­ty, nemluvě o samot­ném vla­ku v této sek­ven­ci vyko­le­je­ní.

Hellboy: The Crooked Man je film men­ší­ho roz­sa­hu a s niž­ším roz­poč­tem než před­cho­zí fil­my o Hellboyovi. Je to ale pod­stat­ně roz­počto­vě vět­ší film než Infested Sébastiena Vanička a aus­tral­ský horor Sting, kte­ré na začát­ku letoš­ní­ho roku pře­svěd­či­vě a do detai­lů oži­vi­ly téměř stej­ně vypa­da­jí­cí obří pavou­ky lezou­cí po kůži. Tady by se odflák­nu­tá prá­ce CGI nemě­la omlou­vat.

Když Hellboy a Bobby Jo nara­zí na apa­lač­ské čaro­děj­nic­tví a při­po­jí se k navrá­ti­vší­mu se oby­va­te­li Tomu Ferrellovi (Jefferson White z Yellowstonu), aby se posta­vi­li míst­ním čaro­děj­ni­cím oča­ro­va­ným titul­ním Křivopřísežníkem, film začne nabí­rat na obrát­kách. Navzdory nevý­raz­né­mu CGI se zde obje­vu­je něko­lik zne­po­ko­ji­vých prak­tic­kých efek­tů, napří­klad bez­du­chý kože­ný oblek Cory Fisherové (Hannah Margetsonová), což je efekt pou­ži­tý i v nedáv­ném Beetlejuice Beetlejuice.

Vzhledem k tomu, že se Hellboy: The Crooked Man ode­hrá­vá něko­lik dese­ti­le­tí před před­cho­zí­mi fil­my a pou­hých 16 let po jeho „zro­ze­ní“ v rukou nacis­tů během dru­hé svě­to­vé vál­ky, naskyt­la se pří­le­ži­tost před­vést novou inter­pre­ta­ci posta­vy, kte­rou v původ­ním komik­su vidí­me jako dospí­va­jí­cí­ho mla­dí­ka, kte­rý si musí plně osvo­jit svou cha­rak­te­ris­tic­kou drs­nost. Ale zatím­co Kesy je v roli Hellboye dosta­teč­ně sluš­ný a make-up je stá­le prvotříd­ní, cha­rak­te­ris­ti­ka posta­vy je do znač­né míry totož­ná s dří­věj­ší­mi ver­ze­mi, kte­ré hrá­li Perlman a Harbour.

White je tu mezi­tím výbor­ný a jeho posta­va zále­sác­ké­ho křu­pa­na doká­že ukrást film Kesyho Hellboyovi, kte­rý jako by se ztrá­cel v poza­dí a mezi tahy ciga­ret nabí­zel jen ome­ze­né postře­hy. Ve fil­mu se obje­vu­je pod­zá­plet­ka s Hellboyovou hoří­cí mat­kou (Carola Colombo), kte­rá by moh­la mít vět­ší dopad, kdy­by byla posta­va lépe defi­no­va­ná, ale slou­ží jen k zamlže­ní jeho moti­va­ce.

V lese se sice hod­ně klič­ku­je, ale Hellboy: The Crooked Man oží­vá v napí­na­vé sek­ven­ci vyta­že­né pří­mo z komik­su: když titul­ní démon (hra­je ho Martin Bassindale za mas­kér­ských efek­tů, kte­ré při­po­mí­na­jí Warwicka Davise ve fil­mech o skřít­cích) a jeho čaro­děj­ni­ce, včet­ně hro­zi­vé Effie Kolbové (Leah McNamara), obklí­čí kos­tel vede­ný sle­pým reve­ren­dem Wattsem (Joseph Marcell), Hellboy a spol. boju­jí o pře­ži­tí noci.

Hellboy: The Crooked Man reží­ro­val Brian Taylor, kte­rý se po boku Marka Neveldina podí­lel na efek­tiv­ních níz­ko­roz­počto­vých pro­duk­cích jako Crank a jeho pokra­čo­vá­ní, než se vydal na sólo­vou dráhu s horo­ro­vou kome­dií Máma a táta s Nicolasem Cagem. Ta při­po­mí­ná Ghost Ridera: Duch pomsty, dal­ší Taylorovu a Neveldineovu pro­duk­ci, kte­rá sice obsa­ho­va­la zají­ma­vé věci, ale zna­me­na­la sku­teč­ný odklon od prv­ní­ho fil­mu a mar­ve­lov­ských komik­sů.

Ve fil­mu Hellboy: The Crooked Man je sku­teč­ně uspo­ko­ji­vá adap­ta­ce původ­ní­ho pří­bě­hu Mikea Mignoly, ale trvá jen 40 minut a všech­no ostat­ní, co bylo při­dá­no, aby se vycpa­la sto­páž, jí jen ubí­rá. Pro nic netu­ší­cí divá­ky, kte­ří se na ten­to film nala­dí, to může být v halloween­ské sezó­ně dosta­teč­ně roz­pty­lu­jí­cí nad­při­ro­ze­ný pří­běh, ale fanouš­ci komik­sů i dří­věj­ších fil­mů budou nevy­hnu­tel­ně zkla­má­ni tím, co je zde k vidě­ní.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup


Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,20729 s | počet dotazů: 238 | paměť: 62440 KB. | 25.11.2024 - 02:37:22