Zachránit život šesti pracovníků velvyslanectví USA z prostředí bouřlivého Teheránu je úkol jen pro nejlepší profesionály a tím je Tony Mendeze. Je agent CIA s odborným zaměřením na exfiltraci, Je to on, kdo musí vymyslet způsob, jak dostat lidi do bezpečí. V roce 1979 se vztahy mezi USA a Iránem zhoršily. Jednoho dne bylo americké velvyslanectví v Teheránu obsazeno skupinou radikálů, kteří zajali 52 zaměstnanců ambasády a zadrželo je jako rukojmí. Je otázkou času, kdy se rozhodnou zajatce zlikvidovat. Ještě před obsazením ambasády se však podaří šesti lidem uniknout z budovy a azyl nachází na kanadském velvyslanectví. Není to bezpečný úkryt. Každým dnem se zvyšuje riziko, že povstalci uprchlíky najdou a zlikvidují je i ty, kdo jim pomáhal. Jedinou záchranou pro uprchlíky je rychlý únik za hranice země. Právě tady začíná práce agenta Tonyho Mendeze. Jeho nápad zachránit uprchlíky tak, že se budou vydávat za filmaře nového filmu ARGO, je šílený. Mendez však dokáže získat podporu pro tento projekt nejen u pracovníků CIA, ale nadchne pro něj i spolupracovníky z Hollywoodu. Proběhnou přípravné práce pro natáčení filmu, a pak následuje záchranná akce v Teheránu. Americká totožnost je jako vstupenka na popraviště. Proto se filmový štáb musí vydávat za Kanaďany. Bouřlivá situace v ulicích města se nezklidnila a natáčet film v takovém prostředí se jeví jako naprosto nereálné. V úspěšnost celé akce přestává věřit CIA i samotní uprchlíci. I přes velké riziko se akce ARGO realizuje.
Dramatický thriller Argo vychází ze skutečného příběhu. Popisuje tajnou operaci na záchranu šesti Američanů, která se odehrála na pozadí krize s rukojmími v Íránu v roce 1979. Samotný příběh je natolik neuvěřitelný, že může vzbudit u diváků vážné pochybnosti a podezírat filmaře z bujné fantazie. Ben Affleck režíroval film ARGO podle scénáře Chrise Terria, který se inspiroval knihou skutečného agenta CIA Antonia Mendeze. Svolení k odtajnění materiálů týkající se akce v Teheránu dala CIA před několika lety. Mendezova kniha byla před vydáním prověřena CIA, aby se předešlo úniku utajovaných skutečností. Je proto jasné, že ani filmový scénář nemohl obsahovat hlubší pohled do řidícího systému CIA. Soustředil se hlavně na zachycení nepřehledné a dramatické atmosféry v Teheránu, situaci při obsazení americké ambasády a na průběh celé operace ARGO. V úvodní sekvenci filmu se diváci také dozví základní informace o politické situaci v Iránu, i proč se politická situace mezi USA a Iránem zhoršila. Následná scéna už zachycuje napjaté okamžiky při obsazení americké ambasády rozvášněným davem. Napětí a strach z davových scén jsou součástí většiny scén, které zobrazují situaci v ulicích Teheránu. Nevypočítatelnost chování lidí na ulici i při jednání úředníků jsou největším rizikovým faktorem celé operace, a to se snažili autoři filmu divákovi v maximální míře zprostředkovat. Zcela jiná atmosféra vládne při přípravě záchranné akce a především při fiktivní přípravě filmu Argo. Možná až příliš lehce a s humorem působí scény, kde se Mendéz setkává s hollywoodským maskérem Johnem Chambersem a režisérem Lesterem Siegelem. Přehnaně efektně působí čtení scénáře před novináři, ale kdo ví, třeba to nijak nevybočuje z běžné hollywoodské filmové praxe. Scény z Hollywodu dají filmu jiné tempo i náladu. Naopak nejistota a nervozita vládne mezi uprchlíky na kanadské ambasádě. Tady je třeba ocenit i práci kameramana, který kombinuje záběry statické kamery s dokumentárními záběr.
Samotný námět filmu je zajímavý a přitažlivý. Scénárista Chris Terria dokázal připravit napínavé scény i reálné dialogy. Postavy nejsou zbytečně upovídané ani sentimentální a neuslyšíme americké slogany typu “ty to dokážeš“ nebo „miluji tě“. Na působivosti scén se podílí dokumentární záběry kamery, která zachycuje prostory kanadské ambasády i napínavé okamžiky na tržišti. Za kamerou byl Rodrigo Prieto, který natáčel, mimo jiné, kritiky i diváky uznávaný film Zkrocená hora.
Z herců mě zaujal John Goodman v roli maskéra Johna Chambersa a Alan Arkin v roli režiséra Lestera Siegela. Oba herci dodali příběhu patřičnou hollywoodskou šťávu a v jejich přítomnosti působil Ben Affleck v roli Antonia Mendeze jako pracovitá šedá myška. Ben Affleck se totiž před natáčením osobně setkal se skutečným Mendezem. Do filmového Mendeze pak se následně snažil zobrazit Mendezův profesionální přístup k práci a lidskou skromnost.
Filmovým divákům, kteří se na film ARGO půjdou podívat a i dalším zájemcům o práci agenta CIA, doporučuji knihu ARGO (Master in Disguise) nakladatelství Mladá fronta. Je napsána čtivě a obsahuje postřehy Mendeze ze své práce, která souvisela s uvedenou akcí. Čtenář se také dozví, že spolupráce s pracovníky Hollywoodu nebyla v tomto případě ničím neobvyklým.
Film je profesionálně zpracován a působí především tím, že zobrazuje skutečnou událost a zprostředkovává poměrně civilní pohled na práci agenta CIA a chování lidí v ohrožení života.
Hodnocení: 80 %
Recenze napsána: 27. 11. 2012
Nejnovější komentáře