cr
Černá ruka „La Mano Nera“ je kniha věnující se italské, či lépe italsko-americké zločinecké organizaci působící na americké půdě na počátku 20. století. Tohoto tématu se bravurně zhostil Stephan Talty, jež se nebál v knize vylíčit válku mezi geniálním detektivem a nejnebezpečnějším tajným spolkem americké historie nazvaným „Černá ruka.“
Díky tomu, že Petrosinova rodina shromažďovala po celá ta léta novinové výstřižky, články, důležité rodinné dokumenty i kondolence, které obdrželi po detektivově smrti, mohlo se nám do ruky dostat unikátní dílo mapující nejen samotnou činnost Černé ruky, ale i detektivovo pátrání a rozplétání nepropustné zločinecké organizace jménem.
Prostřednictvím těchto unikátních materiálů, poznámek, výstřižků z novin či časopisů je čtenáři tak trochu umožněno zapátrat v archivu na internetu a dozvědět se o celém případu mnohem více než nabízí samotná kniha.
Detektiv Joseph Petrosino byl hlavou slavného italského oddělení. Byl ostýchavý a obezřetný při hovoru s lidmi, neúplatný, mluvil tiše, ale zároveň vysílal mimořádnou dávku odvahy, dokázal být i vznětlivý, pokud ho někdo vyprovokoval. Uměl si vyhrát s nejrůznějšími přestrojeními, takže se stávalo, že i jeho blízcí přátelé ho na ulici minuli a nepoznali.
Vychodil sice jen šest let školy, ale měl výbornou fotografickou paměť. Dokázal si vybavit, co bylo napsáno na lístku, který viděl i před lety. Neměl manželku, ani děti. Svůj život zasvětil snu zbavit americkou společnost Černé ruky, jež dle jeho mínění ohrožovala republiku, kterou miloval více než cokoliv jiného. Ač jeho kořeny sahaly do Itálie, v srdci byl Američanem.
Tak takový byl Joseph Petrosino. Když se vrhl do práce, tak s plnou vervou. Vyběhl do ulic, obešel své informátory a důležité kontakty, a to jen proto, aby získal třeba byť i jen sebemenší stopu. Jeho síť špionů byla rozsáhlá - říkalo se jí NFAMI - a je nutné říci, že se neomezovala na nějaký úzký okruh lidí. Jejími členy byli majitelé barů, lékaři, pouliční prodavači, právníci, operní pěvci, zametači ulic, bankéři, hudebníci i sicilští hrdlořezové se zjizvenými tvářemi. Vše se však mělo změnit událostmi, které odstartovaly jednoho dubnového rána roku 1903.
V té době se dozvěděl o tajemné organizaci, a v prvé řadě ho ohromil strach, který slyšel ve slovech svých informátorů i přátel. Mluvili o mrtvolách, bezhlavých tělech, dětech nacpaných do komínů, kde jejich malá tělíčka hnila až do chvíle, než je někdo objevil. Ale co nebo kdo byla Společnost? Odkud přišla? Jak operovala? Byla vůbec skutečná?
Členy gangů Černé ruky byli ve většině případů italští přistěhovalci, kteří své zločinné působení zdůvodňovali tím, že právě tímto způsobem vyjadřují svoji nespokojenost ohledně toho, jak je americká společnost přijala. Nesplněný „americký sen“ byl všeobecným problémem, jenž vedl k tomu, že se řady Černé ruky neustále rozšiřovaly.
Největší problém s Černou rukou byl ten, že byla všude, a přitom nikde. Členové Černé ruky se nechávají zaměstnávat i jako pracovníci spořitelen, kde mají přístup k informacím o uložených prostředcích malých živnostníků. Pro Společnost bylo klíčové vést si záznamy o tom, jak kdo prosperuje, aby pak ty úspěšné vydírala.
Muži z Černé ruky se často objevovali v holičstvích, restauracích, barech a dalších místech, kde se scházeli přistěhovalci, aby zde sbírali informace a drby z okolí. Bylo až nelidské, kolik shromažďovala informací, a kolik toho o každém člověku věděla. „Ví o každém člověku žijícím v italských čtvrtích.“ Černá ruka měla složku na každého prominentního obchodníka ve městě, znala jeho kontakty, jeho soukromou adresu, vzdálené členy rodiny.
Jediný, kdo Černé ruce vyhlásil válku byl právě Joseph Petrosino, který byl odhodlán tuto zločineckou organizaci úplně rozprášit. Jeho usilovný boj spolu se svými spolupracovníky popisuje právě tato kniha,. Petrosino se nikdy nezalekl ničeho, i když mu chodilo tisíce výhružných dopisů a několik stovek pokusů o jeho likvidaci.
To, co zbylo po jeho smrti, byli lidé, pro něž bojoval. Byl největším Američanem ze všech, a i přesto musel zemřít způsobem věru italským a velmi klasickým.
Kdo od knihy čeká vzrušující román nebo detektivku, tak bude určitě zklamán. Jedná se spíše o literaturu faktu, kde jsou díky Petrosinově rodině posloupně do příběhu vloženy všechny jimi uchované nejrůznější novinové výstřižky, články, tak i důležité rodinné dokumenty.
V textu se navíc autor odkazuje na cca 566 vložených poznámek, které jsou v závěru knihy jednotlivě vysvětleny. Já osobně bych tyto poznámky raději viděla vysvětlené na konci každé stránky hezky pod čarou, a ne neprakticky listovat a hledat na konci knihy. Poznámek je opravdu hodně, a při čtení to narušuje ten pravý požitek ze samotného čtení.
Chcete-li si přečíst o praktikách mafie, nejslavnější zločinecké organizace „Černá ruka“ a není vám na obtíž literatura pracující s odkazy na skutečné události, je tahle kniha určená právě vám.
ČERNÁ RUKA
Napsal: Stephan Talty
Přeložila: Blanka Chocová
Vydal DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy Omega
Rok 2018
Praha
Počet stran:303
ISBN - 978-80-7390-752-5
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější komentáře