Četník z Saint-Tropez, oblíbená francouzská komedie, která nastartovala filmovou kariéru Louise de Funèse, s radostnou energií lechtá smysly diváků již mnoho let. Louis de Funès, temperamentní muž s unikátním humorem, zůstává nejoblíbenějším komikem ve Francii i po své smrti. Ve svém osobním životě byl náladový a náročný, slavu si však získal až ve středním věku, kdy se proslavil i jako jazzový pianista. Narodil se 31. července 1914 a před 41 lety, ve věku 68 let, nás opustil 27. ledna 1983.
V České republice výrazně přispěl k popularitě Louise de Funèse herec a dabér František Filipovský, který mu vytvořil legendární český hlas. Samotný komik se dokonce chtěl s Filipovským setkat, ale bývalý režim mu to nepovolil.
Kdo by neznal výbušného, tvrdohlavého a stále reptajícího strážmistra Ludovica Cruchota? A jistě si každý vzpomene na přátelského, trochu zmateného velitele Gerbera, vyčerpaně vypadajícího Fougasse, veselého, bojovného a stále připraveného Merlota či poslušného Tricarda s Berlicotem.
Z těchto herců se doslova přes noc stali hvězdy.
Bylo natočeno celkem šest filmů o četnících, a nyní vám přinášíme několik zajímavostí o jednom z nich.
Věděli jste, že v budově legendární četnické stanice byla od roku 1879 do roku 2003 skutečná policejní stanice? Nyní se zde nachází Muzeum četnictva a filmu s názvem Musée de la Gendarmerie et du Cinéma. V přízemí najdete výstavu věnovanou francouzské herečce Brigitte Bardot a celé poschodí patří četníkům – zde jsou k vidění uniformy, auta, motorky, plakáty, makety domácností jednotlivých členů policejní komunity a také symbol muzea, socha strážmistra Cruchota (Louis de Funès) v životní velikosti. V 60. letech se stanice stala díky popularitě filmů turisty nejčastěji fotografovaným objektem v Saint-Tropez.
Ve filmu se jako statisté objevili skuteční četníci a obyvatelé letoviska Saint-Tropez.
Písničku z filmu Douliou Douliou Saint-Tropez skutečně zpívá Geneviève Grad, která hrála postavu Nicole. Téhož roku ji přezpívala québecká zpěvačka Jenny Rock a v roce 2011 ji remixoval francouzsko-švýcarský DJ Quentin Mosimann.
Scenárista Richard Balducci se rozhodl napsat příběh o roztržitém strážmistru Cruchotovi poté, co mu na dovolené v Saint-Tropez ukradli kameru a zažil komické setkání s pravými četníky.
Film Četník ze Saint-Tropez si ve Francii oblíbilo téměř 8 milionů diváků, což ho řadí na třetí místo v žebříčku úspěšnosti po Velkém flámu a Smolařích.
Sekvenci v autě s jeptiškou natočil tehdejší kaskadér Gil Delamare.
Interiéry četnické stanice byly postaveny architektem Sydney Bettem ve filmových studiích La Victorine v Nice, ale většina scén se natáčela přímo v Saint-Tropez.
Natáčení odstartovala scéna honu na nudisty.
Celá série byla natáčena na Azurovém pobřeží.
Michel Galabru rychle nahradil původně obsazeného Pierra Mondyho, který se na poslední chvíli odřekl role. I když se Galabru nechtěl do natáčení příliš zapojit, nakonec přijal roli Jérôma Gerbera kvůli Louisi de Funèsovi, se kterým si chtěl zahrát.
Když Louis de Funès slyšel hlas svého českého dabéra Františka Filipovského, prohlásil, že by takový hlas chtěl mít.
Role strážmistra Lucovica Cruchota byla původně nabídnuta komikům Darrymu Cowlovi a Francisu Blanchovi, kteří však odmítli. Režisér Jean Girault tak mohl obsadit svého přítele, tehdy ještě málo známého Louise de Funèse.
Za první díl dostal De Funès honorář ve výši 90 000 franků, zatímco za čtvrtý už to bylo 2,5 milionu franků.
Zdroj: Střípky z minulosti - X
Četník ze Saint Tropéz, Oblíbená francouzská komedie, která rozběhla filmovou kariéru Louise de Funèse.
S živelností sobě vlastní lechtá bránice nejen francouzských diváků už hezkou řádku let. Louis de Funes, cholerický mužík se svérázným humorem, je ve Francii nejpopulárnějším… pic.twitter.com/73bkG9JIaP
— Střípky z minulosti ????️ (@MocnyPetr62670) January 28, 2024
Nejnovější komentáře