S těmihle slovy začíná film o dětském přátelství, které nabývá obrovských rozměrů.
Bruno je malý osmiletý chlapec. Jako každé dítě má i on své kamarády. Jeho otec je velitel koncentračního tábora – Rolf Hitler. Je významným vojákem, ale ani jeho žena si není vědoma jeho velké moci. Děti jsou na něj hrdé. Smutné je, že nemají ani nejmenší ponětí o tom, za kolik mrtvých lidí je zodpovědný.
Rodiče Brunovi i jeho dvanáctileté sestře oznámí, že se stěhují. Bruno musí opustit své kamarády a vydat se na cestu ke svému novému domovu. Je to pro něj velká rána a zpočátku to nese těžce. Stěhují se do velkého rodinného domu poblíž „farmy“, jak tomu říkal Bruno. Ani samotná matka netuší, že její chlapec bude mít z okna výhled na největší vyhlazovací tábor Auschwitz – Birkenau. Když to rodiče zjistí, zakážou Brunovi navštěvovat zadní část zahrady a na okno mu zatlučou dřevěná prkna.
Jelikož osmiletý chlapec nemá přátele, musí si najít jinou zábavu. Jednoho dne si rozhodne udělat houpačku z pneumatiky. Požádá mladého vojáka, který umývá auto jeho otci, jestli by mu ji mohl obstarat. Mladý voják místo toho zakřičí na otroka, který okopává záhonky, aby Brunovi vyhověl. Bruno je vyděšený a zdá se, že mu je tenhle život cizí. Netrvá dlouho, než se rozhodne prozkoumat zadní část zahrady. Proklouzne oknem ven, utíká lesem a najednou se ocitne u koncentračního tábora. Za ostnatými dráty sedí chlapec v pruhovaném pyžamu stejně starý jako Bruno. Po seznámení mu prozradí své jméno – Shmuel. Stávají se z nich kamarádi, ale Bruno stále netuší o co jde. Jeho sestra Gretel zanechává hraní s panenkami a po pokoji si vylepí plakáty s hákovými kříži – v západní kultuře symbol nacismu.
Otec svým dětem zařídí soukromého učitele. Zrovna on má na chování Gretel velký podíl. Nutí je číst knihy o historii Německa. Bruna to ovšem nebaví a raději čte dobrodružné knihy.
Při dalších návštěvách Shmuela u ostnatého drátu, nabitého elektrickým proudem zjišťuje, že je Žid a neměl by se s ním bavit. Matka, otec ani jeho sestra nemají o jeho kamarádství tušení.
Kam až Bruna zavede dětská naivita? To se dozvíte v průběhu filmu o touze po kamarádství za jakoukoliv cenu.
Film anglického režiséra Marka Hermana zachycuje pohled na nacismus z perspektivy osmiletého dítěte. Ještě větší dramatičnosti na filmu přispívá hudba Jamese Hornera, který mimo jiné skládal hudbu k Čisté duši (2001), oceněné čtyřmi Oscary. Mark Herman za sebou nezanechal zvláště významná díla, kromě hudebního dramatu Tichý hlas (1998).
David Thespis hrající Brunova otce – Rolfa Hitlera má za sebou poměrně dlouhou hereckou kariéru. Zahrál si například v Big Lebowskim (1998) nebo ve filmu, věnovaném všem chudým dětem v různých částech světa – Neviditelné děti (2005).
Vera Farmiga v roli matky měla možnost hrát ve filmech jako Skrytá identita (2006).
Asa Butterfield – Bruno zatím našel místo v pár seriálech, jak to u začínajících herců bývá a stejně tak mladý Jack Scanlon – Shmuel.
Foto: Miramax Films
Zelený hrášek,..autor netvrdí, že kniha je věrná rekonstrukce skutečné události, proto používá uměleckou licenci a představivost. Také, doufám, nevěříte, že všichni agenti jejího Veličenstva jsou jako James Bond,...a že Babička Boženy Němcové je podle její babičky,...