Máte rádi historické romány o nezávislých ženách, které dokážou změnit svět? Chcete prožít emotivní příběh plný zvratů? Alva Vanderbiltová je tomu rozhodně příkladem. Pojďte se se mnou vrátit do 19. století a užijte si nádherný příběh o lásce nenaplněné i naplněné, o těžkém životním postavení žen a nejen o tom.
Alva Vanderbiltová je úžasná bojovnice za lidská práva, skvělá, ambiciózní žena, která se vdá z rozumu za Williama, bohatého a mocného muže. Její srdce ale touží po jiném muži. Alva se díky jeho postavení a financím zasazuje o výstavbu několika důležitých budov, na kterých se sama podílí, zakládá Metropolitní operu, vede úžasný společenský život, pořádá mnoho večírků, je všude oblíbená. Její rodinný život není vůbec tak růžový, jako ten společenský. Záhy se dozvídá, že její manžel jí je nevěrný s její nejlepší přítelkyní. Jak se Alva zachová? Dokáže si udržet svou důstojnost? K jakému odváženému kroku se vlastně odhodlá? To už se nechte překvapit a pusťte se do čtení tohoto nádherného románu, z něhož budete mít při čtení „husí kůži“.
Román jsem přečetla jedním dechem a vůbec jsem se od něj nemohla odtrhnout. I když měl 448 stran, přečetla jsem ho opravdu rychle. Román se čte velice dobře. Líbil se mě způsob vyprávění autorky, jak dokázala vylíčit jednotlivé kapitoly. Vstřebávala jsem jednotlivé kroky i myšlenky hlavní postavy Alvy. Nesmírně jsem si jí vážila a musím říci, že jsem jí moc obdivovala za to, jak se vždy zachovala s klidnou hlavou, s dobrým úsudkem zvládla vše s nadhledem. Je to pro mě nezapomenutelná kniha a rozhodně nad ní budu hodně dlouho přemýšlet.
Alva byla velká bojovnice za práva všech žen, snažila se zlepšit život pracujících žen, prosadila přijetí dodatku o volebním právu pro ženy.
Tento životopisný román pojednává o životě Alvy Vanderbiltové - ženy v rukavičkách, která změnila život žen a nejen jich. Stala se významnou členkou sufražetek, popisuje život jedné vyjímečné ženy, která se jen tak nedala vždy jednala podle sebe a dokázala v životě ledasco změnit.
Tento román se odehrává v Paříži a New Yorku na přelomu 19. a 20. století v době tzv. Pozlaceného věku.
Ukázka z knihy:
Konstelace
Jak fénix, krásná nevěsto, leť výš,
až slunce zastíníš,
vždyť tebe hřeje cit a sám tvůj zrak
je zdroj, z nějž čerpá radost každý pták.
V té výši vyjmout dej
své hvězdy ze šperkovnic rozličných,
rubíny, perly, démanty, a z nich
souhvězdí na svém těle udělej,
jehož třpyt značí jediné:
princezna padá, avšak nehyne.
Buď tedy novou hvězdou, zvěstuj nám
úžasný osud, buď ten osud sám.
„John Donne“
Epithalamion neboli svatební píseň věnovaná Alžbětě a vévodovi falckému sezdaným v den sv. Valentýna, překlad Zdeněk Beran.
Therese Anne Fowlerová (1967) je americká spisovatelka, autorka bestselleru New York Times Z jako Zelda, který byl přeložen do více než dvaceti světových jazyků. Na jeho základě vznikl stejnojmenný televizní seriál.
Vdala se velmi mladá a později už jako rozvedená matka dvou dětí vystudovala sociologii, kulturní antropologii a tvůrčí psaní na Univerzitě v Severní Karolíně. Dáma z dobré rodiny je zatím její poslední román.
Je podruhé vdaná a se svým mužem, spisovatelem Johnem Kesselem žije v Severní Karolíně.
Autor: Therese Anne Fowlerová
Přeložila: Věra Kotábová
Žánr: beletrie
Vydáno: 2019, Vydala Grada pod značkou METAFORA, Praha
Počet stran: 448
Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem
ISBN 978-80-7359-929-4
Nejnovější komentáře