Dobrodružství barona Prášila je dobrodružný fantasy film z roku 1988, jehož spoluscenáristou a režisérem je Terry Gilliam a v němž hrají John Neville, Sarah Polley, Eric Idle, Jonathan Pryce, Oliver Reed, Robin Williams a Uma Thurman. Film, který vznikl v mezinárodní koprodukci Spojeného království, Spojených států a Německa, je založen na vyprávění o německém šlechtici baronu Prášilovi z 18. století a jeho válečných činech proti Osmanské říši.
Film byl notorickou kasovní bombou, vydělal pouhých 8 milionů dolarů a společnost Columbia Pictures přišla o 38 milionů dolarů. Přesto se mu dostalo pozitivních recenzí od kritiků a byl nominován na čtyři Oscary: Nejlepší výtvarná režie, nejlepší kostýmy, nejlepší vizuální efekty a nejlepší make-up.
Zápletka
V nejmenovaném válkou zničeném evropském městě ve „věku rozumu“ se za výbuchů a střelby početné osmanské armády před branami města odehrává fantaskní zájezdové divadelní představení o životě a dobrodružstvích barona Prášila. V divadelní lóži starosta, „správný obyčejný Horatio Jackson“, posiluje oddanost města rozumu tím, že nařídí popravu vojáka, který právě vykonal téměř nadlidský statečný čin, a tvrdí, že jeho statečnost je demoralizující pro ostatní vojáky a občany.
Nedaleko od začátku hry přeruší představení starší muž, který tvrdí, že je skutečný baron, a protestuje proti mnoha nepřesnostem. Přes stížnosti diváků, divadelního souboru i Jacksona si „skutečný“ baron získá pozornost sálu a prostřednictvím retrospektivy vypráví o jednom ze svých dobrodružství, o sázce s Velkým Turkem na život a na smrt, kdy mladšímu baronovi zachrání život jen jeho úžasné štěstí plus pomoc jeho pozoruhodných společníků: Berthold, nejrychlejší běžec na světě, Adolf, střelec s nadlidským zrakem, Gustav, který má mimořádný sluch a dostatečnou sílu plic, aby výdechem srazil armádu, a fantasticky silný Albrecht.
Když střelba naruší vyprávění postaršího barona, Jackson kvůli baronovi zruší smlouvu s hereckou skupinou. Baron zabloudí do zákulisí, kde se ho Anděl smrti pokusí připravit o život, ale Sally Saltová, mladá dcera vedoucího divadelního souboru, ho zachrání a přesvědčí, aby zůstal naživu. Sally běží ke zdi a křičí, aby turecká armáda odešla, a baron se omylem vystřelí do nebe pomocí minometu a vrátí se na dělové kouli, přičemž opět jen o vlásek unikne Andělu smrti. Baron trvá na tom, že jen on sám může zachránit město, a uniká přes městské hradby v horkovzdušném balónu zkonstruovaném z dámského spodního prádla, doprovázen Sally jako černým pasažérem.
Výprava balónem pokračuje na Měsíc, kde omládlý Baron najde svého starého společníka Bertholda, ale rozzlobí Krále Měsíce, obra s oddělenou myslí v hlavě a těle, který Baronovi zazlívá jeho romantickou minulost s Královnou Měsíce. Smrt Králova těla a zpackaný útěk z Měsíce přivede trojici zpět na Zemi a do sopky římského boha Vulkana. Ten skupinu hostí jako své hosty a prozradí, že Albrecht pracuje jako jeho sluha. Baron a Vulkánova žena Venuše se pokusí o romantické intermezzo, když tančí valčík ve vzduchu, ale tím je pohostinnost přerušena a Vulkán čtveřici vyžene ze svého království do jižních moří.
Cestovatelé, které spolkne obrovský mořský tvor, najdou Gustava, Adolfa a baronova věrného koně Bucefala. Baron (který se po „vyhnání ze stavu blaženosti“ opět jeví jako stařec) se počtvrté setkává s Andělem smrti. Nakonec se jim podaří uniknout tak, že do jeskynního nitra mořského tvora vyfouknou „trochu tabáku“, což způsobí, že hrdinové vysmrkají jeho velrybě podobným výduchem ven. Baron, opět mladý, odplouvá do míst, kde se nachází turecká armáda, ale baronovi společníci jsou příliš staří a unavení na to, aby mohli bojovat.
Baron je důrazně poučí, ale bezvýsledně, a odpluje s úmyslem vzdát se Velkému Turkovi. Jeho společníci se shromáždí, aby barona zachránili, a díky řadě fantastických činů tureckou armádu odvedou pryč a osvobodí město. Během slavnostního průvodu městem je baron zastřelen Jacksonem a naposledy se objeví Anděl smrti, aby barona připravil o život. Koná se emotivní veřejný pohřeb, ale rozuzlení odhalí, že jde pouze o závěrečnou scénu dalšího příběhu, který baron vypráví stejným návštěvníkům divadla ve městě. Baron nazývá výše uvedené „jen jednou z mnoha příležitostí, při nichž jsem se setkal se smrtí“, a uzavírá svůj příběh slovy: „Každý, kdo k tomu měl talent, žil šťastně až do smrti.“
Baron vede občany k městským branám a odhaluje, že město bylo skutečně zachráněno, i když není jasné, zda se události bitvy odehrály v příběhu, nebo ve skutečnosti. Sally se zeptá: „Nebyl to jen příběh, že ne?“ „Ne,“ odpoví baron. Baron se ušklíbne, odjede na Bucefalovi a zmizí.
Výroba
Pozadí
Pohádky volně vycházející z německého dobrodruha Hieronyma Karla Friedricha Freiherra von Münchhausena neboli barona Prášila sestavil Rudolf Erich Raspe a pro anglické čtenáře vydal v roce 1785 pod názvem The Surprising Adventures of Baron Munchausen (aneb Vyprávění barona Prášila o jeho podivuhodných cestách a taženích v Rusku). Příběhy dále přikrášlil a v roce 1786 přeložil do němčiny Gottfried August Bürger. Tyto příběhy byly v průběhu 19. století často rozšiřovány a překládány, v roce 1901 byly dále beletrizovány v americkém románu Pan Prášil.
Příběhy se dočkaly různých filmových zpracování, například Sen barona Prášila (1911, Georges Méliès), Münchhausen (1943, Josef von Báky podle scénáře Ericha Kästnera), Báječný baron Prášil (1961, Karel Zeman) a právě takový Prášil (1979) v režii Marka Zacharova, který zobrazil Prášila jako tragickou postavu, bojující proti konformitě a pokrytectví okolního světa.
Rozpočet
Film překročil rozpočet; původně plánovaných 23,5 milionu dolarů se rozrostlo na údajných 46,63 milionu dolarů. Gilliam přiznal, že rozpočet překročil, ale uvedl, že konečné náklady se ani zdaleka neblížily 40 milionům dolarů.
V knize The Madness and Misadventures of Munchausen (obsažené na bonusovém DVD k 20. výroční edici Prášila) producent Thomas Schühly uvedl, že v rámci dohody s 20th Century Fox předtím, než skončil u Columbie, byl stanoven rozpočtový plán na 35 milionů dolarů, „a je to zvláštní, konečné náklady [filmu] byly 35 [milionů]. ... Vždycky jsme měli rozpočet 34 nebo 35 milionů, problém byl v tom, že když jsem o tom začal jednat s Columbií, Columbia nechtěla jít nad 25. ... Všichni od začátku věděli, že to vystřihování je jen falešné. ... Problém byl v tom, že Davida Puttnama vyhodili a všechny ty dohody byly ústní. ... Nová generální ředitelka Columbie Dawn Steelová řekla: „Cokoli David Puttnam [řekl] předtím, mě nezajímá“.“
Pokud jde o zjevnou nevraživost nového režimu vůči všem Puttnamovým projektům a Prášilovi, Gilliam ve stejném dokumentu dodal: „Velmi jsem se snažil přesvědčit Dawn Steelovou, že to není film Davida Puttnama, ale Terryho Gilliama.“ Podobně Kent Houston, šéf společnosti Peerless Camera, která dělala speciální efekty k filmu, v knize Šílenství a neštěstí uvedl, že jim byla slíbena prémie, pokud efekty dokončí včas, ale když se na dotyčného obrátili znovu, když byli hotovi, setkal se s odpovědí: „Nebudu vám platit, protože nechci, aby to vypadalo, že dělám něco, z čeho by mohl mít prospěch Terry Gilliam.“
Zkušenosti
Prášil je třetím příspěvkem do Gilliamovy „trilogie fantazie“, které předcházely filmy Lupiči času (1981) a Brazil (1985). Všechny jsou o „šílenství naší trapně uspořádané společnosti a touze uniknout jí jakýmikoliv prostředky“. Gilliam vysvětluje, že „jediným tématem, které prochází všemi třemi těmito snímky, je důsledně vážný boj mezi fantazií a tím, co lidé vnímají jako realitu“. Všechny tři filmy se zaměřují na tyto boje a pokusy uniknout jim prostřednictvím fantazie: V tomto případě se jedná o filmy: Zloději času očima dítěte, Brazil očima třicátníka a Prášil očima staršího muže.
Když se inscenace konečně zdárně uzavřela, několik herců se vyjádřilo k uspěchané sevřenosti celého projektu. Eric Idle řekl: „Až do Prášila jsem byl z filmů Terryho Gilliama vždycky velmi chytrý. Nikdy v nich [nechcete] hrát. V každém případě na ně jděte a podívejte se na ně - ale být v nich, to je kurva šílenství!!!“
Sarah Polleyová, které bylo v době natáčení devět let, ho popsala jako traumatický zážitek. „Rozhodně mi to zanechalo pár jizev... Bylo to prostě strašně nebezpečné. Bylo tam tolik výbuchů, které vybuchovaly tak blízko mě, což je pro dítě traumatizující, ať už je to nebezpečné nebo ne. Být dlouho v ledové vodě a pracovat nekonečné hodiny. Bylo to fyzicky vyčerpávající a nebezpečné.“ Své zážitky dále rozvedla ve svých pamětech z roku 2022 Run Towards the Danger, kde napsala: „Ačkoli byl (Gilliam) kouzelný a geniální a vytvořil obrazy a příběhy, které budou žít ještě dlouho, dlouho, je těžké spočítat, zda stály za cenu pekla, kterým si tolik lidí během let prošlo, aby mu je pomohli vytvořit.“
Přesto 30. října 2022 napsala na Twitter: „máte mé bezpodmínečné svolení, abyste tenhle film stále milovali“ lidem, kteří se ptali, zda se jim „tenhle film může stále líbit poté, co slyšeli o [jejích] strašných zážitcích z práce na něm v dětství“, a v druhém tweetu dodala: „Ano, bylo to pro mě traumatizující. Ano, mělo se to řešit úplně jinak. Ano, stále je to skvělý film. Radost, kterou z něj mám, je radost, kterou si dokážu odnést stejně jako ty hrozné vzpomínky. Takže se zblázněte. Užijte si to. Máte mé požehnání.“
Produkční Dante Ferretti poté přirovnal Gilliama ke svému bývalému režisérovi: „Terry je duchem velmi podobný Fellinimu. Fellini je divočejší lhář, ale to je jediný rozdíl! Terry není ani tak režisér, jako spíš autor filmů. Je otevřený každému nápadu a každé možnosti, aby konečný výsledek fungoval. Často ty nejlepší nápady vzešly z toho, že něco nefungovalo správně, a v důsledku toho přišel s novým konceptem. Je velmi pružný a to je jedna z vlastností režiséra, kterou obdivuji nejvíce.“
Vydání
Když byla Dobrodružství barona Prášila konečně dokončena, byl David Puttnam, který pro Columbia Pictures získal práva na americkou distribuci filmu, vyměněn na postu generálního ředitele společnosti Columbia; spolu s Gilliamovými předchozími spory s velkými studii kvůli Brazílii se film dočkal v USA jen velmi omezené distribuce a v amerických pokladnách vydělal 8 milionů dolarů. Ve Velké Británii dosáhl kasovní zisk 1 917 499 liber.
Robin Williams v knize Madness and Misadventures komentoval nízký počet kopií, které Columbia vyrobila, slovy: „Puttnamův režim odcházel, nový si tím procházel a oni řekli: „Tohle byl jejich film, teď budeme dělat naše filmy! Bylo to trochu jako nový lev, který přijde a zabije všechna mláďata toho předchozího.“
V rozhovoru pro IGN v roce 2000 Gilliam o dobovém vnímání filmu jako finanční katastrofy v tisku řekl: „Zdálo se mi vlastně vhodné, aby se Prášil - největší lhář na světě - stal obětí jedněch z největších lhářů na světě.“ Problémy s rozpočtem filmu přirovnal k ještě závažnějším problémům filmu Nejsme žádní andělé, které se běžně nezmiňují, a dále prohlásil, že jeho potíže jsou směsicí „odborného tisku“, který byl stále rozčilený kvůli Gilliamově bitvě s Universalem o Brazílii, nepotismu a intrik jménem Raye Starka, který se úspěšně snažil odstranit Puttnama z Columbie, spolu s tím, že studio bylo v té době prodáváno:
Negativní zprávy o natáčení, které se objevovaly v hollywoodském tisku, pocházely, jak jsme se později dozvěděli, od zdroje z Film Finances - což byla společnost, která na filmu zajišťovala dokončení dluhopisů. Jejich právník se jmenoval Steve Ransohoff, jehož otcem byl Martin Ransohoff - což byl přítel a partner Raye Starka. [...] Přišlo mi to dost zvláštní, protože ty historky dělaly dvě věci - dělaly ze mě a z celého projektu něco, jako že se to úplně vymklo kontrole a že je to všechno moje vina, a že Film Finance, ručitelé za dokončení, byli to jediné, co to drželo pohromadě - lidé, kteří se snažili dostat to pod kontrolu... skutečnost byla taková, že byli úplně k ničemu.
Konečným faktem bylo, že když byl film nakonec uveden do kin, bylo vyrobeno pouze 117 kopií pro Ameriku - takže nebyl nikdy skutečně uveden do kin. 117 kopií! ...umělecký film jich dostane 400. Nakonec jsme se stali obětí toho, že Columbia Tri-Star byla prodána Sony, protože v té době se snažili jen o to, aby knihy vypadaly co nejlépe. Nebyli jsme jediný film, který tím utrpěl, ale byli jsme nejviditelnější. A co se stalo - abychom dokončili příběh úhledně a čistě -, bylo to, že neutráceli žádné peníze na reklamu, aby propagovali jakýkoli z filmů, které zahájil předchozí režim - Putnamův režim. Pohřbívali filmy nalevo napravo a uprostřed tím, že na ně neutráceli žádné peníze - a knihy na konci toho všeho vypadaly opravdu dobře.
Vtip je v tom, že když se podíváte zpátky, měli jsme nejlepší recenze a v prvních týdnech jsme dělali nejlepší obchody ze všech filmů, které uvedli od dob Posledního císaře. Ve velkých městech jsme skutečně otevřeli dobře - otevřeli jsme opravdu dobře. Kamarád, který koupil práva na video, říkal, že nikdy neviděl nic tak divného - Columbia celou dobu hledala průzkumy veřejného mínění, aby dokázala, že film na předměstích neuspěje, a tak by bylo zbytečné dělat další kopie. „Nikdy jsem nic takového neviděl,“ řekl. A bylo to tady. Pak se z toho stala taková legenda - kterou si zaslouží být... i když je to špatná legenda.
Recepce
Dobrodružství barona Prášila má na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes 91% hodnocení na základě 57 recenzí s váženým průměrem 7,3/10. Konsenzus na této stránce zní: „Všichni diváci jsou spokojeni s tím, co se děje: „Tento příběh o pravděpodobně vyšinutém baronovi, který vypráví o svém pohnutém životě, je okázalou a vtipnou vizuální lahůdkou, která překypuje typickou imaginací Terryho Gilliama. Na serveru Metacritic získal film na základě hodnocení 15 kritiků 69 bodů ze 100, což znamená „obecně příznivé hodnocení“.
Co se týče zjevného rozporu mezi problematickou produkcí filmu a jeho konečným triumfem estetické filmové formy na plátně, napsal Jeff Swindoll ve své recenzi DVD Prášil pro monstra a kritiky z roku 2008: „Na to, jakým peklem se produkce filmu stala, na plátně opravdu není vidět žádné z těchto napětí. ... film je fantastickou, rozmarnou lahůdkou. ... Baron Prášil je plný rozmarů, fantazie, pestrých barev a báječných postav. Žádná z nich není tak fantastická jako sám baron, kterého s jiskrou v oku hraje velkolepý John Neville.“
Roger Ebert udělil filmu 3 ze 4 hvězdiček a konstatoval, že je „vyprávěn s veselostí a lehkostí, které nikdy nezradí čas a peníze, jež si jejich vytvoření vyžádalo“, a ocenil „šibalský vtip a satiru, které se tu a tam vkrádají od režiséra Terryho Gilliama a jeho spolupracovníků, kteří byli většinou kovaní ve mlýnici Monty Pythonů“. Ebert sice považuje speciální efekty filmu za „ohromující“, ale zároveň tvrdí, že „film se pomalu rozjíždí“ a „někdy selhává na základní rovině objasnění. Nejsme si vždy jisti, kdo je kdo, jak spolu souvisí nebo proč by nás to mělo zajímat“. Ale „připustíme-li nepovedené pasáže, je zde mnoho cenného“ a Ebert celkově uzavřel, že „jde o rozsáhlé a komediální dílo“, „vtip a podívaná na Barona Prášila jsou značným úspěchem“. Navíc Ebert považoval výkon Johna Nevilla v titulní roli za „rozumný a věcný, jak by to udělal každý, kdo si celý život zvyká na neuvěřitelné“.
Washington Post označil film za „podivuhodný výkon představivosti“, ačkoli „kromě Williamse nejsou herci nikdy víc než detail v Gilliamových kompozicích“.
Richard Corliss napsal:
Všechno v Prášilovi si zaslouží vykřičníky, a to nejen proto, aby se vzduch očistil od zápachu korporátního propadákového potu. Takže tady to je! Opulentní pohádka pro bystré děti všech věkových kategorií! Důkaz, že výstřední filmy mohou přežít i v dnešním Hollywoodu mimo mísu! Nejnápaditější fantasy od dob, no, Brazil Možná tomu nebudete věřit, dámy a pánové, ale je to pravda.
Vincent Canby označil film za „důsledně nápaditý“ a za „podívanou, [která] je vskutku velkolepá a stojí za vstupné a záplaty nudy“; podle něj „hlavní zásluhu na tom mají Giuseppe Rotunno, kameraman, Dante Ferretti, scénograf, Richard Conway, který dělal speciální efekty, a Peerless Camera Company Ltd., zodpovědná za optické efekty. Bez nich by Baron Prášil vypadal asi tak velký a zajímavý jako poštovní známka za 25 centů.“
Zdroj: Anglická Wikipedie
Knihy...Books... v překladu nahraďte slovy „účetní záznamy“, protože je to zavádějící.