Ve Čtvrtek 21. Dubna skončil letošní 29.ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Výběr filmů v programu byl velmi pestrý a do soutěže bylo vybráno to nejlepší z nových Českých a Slovenských filmů, které jsou svým obsahem zajímavé.
Letošní hlavní cenu za celovečerní film získal mladý Slovinský režisér Olmo Omerzu, který studoval na pražské Famu a z českých tvůrců se mu líbí nejvíce krátké filmy Jana Švankmajera. Skromný a stále zadumaný režisér získal v roce 2012 cenu Objev roku na Cenách české filmové kritiky za drama Příliš mladá noc. Jeho vítězný snímek Rodinný film natočený v české koprodukci je také dramatický a jak už z názvu vyplívá je o rodině, která zažije nečekaný zvrat poklidného soužití, když se rodiče v podání Karla Rodena a Vandy Hybnerové vydají na dovolenou a děti zůstanou doma. Zatímco co si tam užívají exotiku a děti svobodu bez dozoru, tak původně naplánovaná pohoda končí. Příběh o tom, co se může stát, zvláště poté co se po nečekané události odkryje rodinné tajemství, popisuje režisér takto : „Rodinný film je podle mě existenciální dobrodružný příběh. To pravé dobrodružství přitom paradoxně nezažívají rodiče při plavbě po moři, ale jejich děti mezi čtyřmi stěnami pražského bytu. Myslím si, že k tomu abyste zažili něco výjimečného nebo vyřešili své problémy, není potřeba cestovat nikam daleko,“ říká o svém filmu režisér Omerzu.
Předseda hlavní poroty a scénárista seriálu Simpsonovi, Mike Reiss na filmu ocenil jeho originální příběh, výborné herecké výkony i vizuální zajímavost a také přiznal, že o tom příběhu dlouho přemýšlel. Film, který měl první premiéru na letošním Berlinale je od 18. Února v českých kinech. Cenu za Nejlepší dokument získal ruský režisér Vitalij Manskiji, za dokument V paprscích slunce, za kterého cenu převzali producenti, protože je režisér momentálně ve Švýcarsku. Snímek který rok natáčel v Severní Koreji je hodně silný a vypovídá o životě jedné severokorejské rodiny, se kterou dokumentarista během natáčení nepromluvil ani slovo. Nebylo mu to dovoleno.
Celé natáčení provázeli různé bizarnosti, kdy mu natáčení skutečných reálií komplikovala přísná cenzura ještě přísnějšího komunistického režimu, který chtěl dokument pojmout jako komunistickou propagandu. Naštěstí Severokorejcům neznalým ve filmařské technologii se nepodařilo odhalit natáčené záběry, které neměl nikdo vidět. A i přes problémy režiséra s necenzurovanými záběry byli harddisky s dokumentem nějaký čas dokonce v trezoru České televize, aby se mohl tento dokument dostat k divákům. Vedle režiséra vzali hold i odvážné kameramance Alexandře Ivanové, která se nebála skrytě natáčet.Televizní pohádka režiséra Jiřího Stracha, Svatojánský věneček, který je o princezně Verunce, která zachrání království jedině tím, že se vdá za vhodného nápadníka, má jeden háček...., lásce se nedá poroučet. Za své vtipné pojetí získala cenu za nejlepší televizní tvorbu.
Pro cenu si šel Jiří Strach ještě jednou a to za televizní seriál Labyrint, který je z prostředí kriminálních vyšetřovatelů jenž pátrají po vrahovi krajského politika Karase. V sekci internetových projektů zvítězil 5 díl seriál Mamon, režiséra Vladimíra Michálka, který pojednává o novináři, jenž se snaží rozplést kauzu jednoho státního podniku, ve kterém se dějí podivné věci. Vedle těchto snímků uspěl i loutkový film Malý pán v režii Radka Berana.
Svým příběhem o Malým pánovi, který bydlí v Duté hoře a rozhodne se vydat na cestu za štěstím, během které potká zajímavé postavy získal Cenu studentů, ale také zajímavý dokument Nebezpečný svět Rajka Dolečka, kdy mladá režisérka Kristýna Bartošová, která má předky v Srbsku se rozhodne navštívit dříve známého dietologa Rajko Dolečka, ohledně jeho přá
telské náklonosti pro zločince Ratka Mladiče, který se dopustil zločinu proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Slovenské dokumentární, animované drama True Štúr, režisérů Michala Baláže a Nora Držiaka, vypráví příběh o panu Hronským, který se vypraví jedné lednové noci na pohřeb svého kamaráda, který zemřel za podivných okolností. Poslední cenou byla cena Film Friendly Region za podporu a vznik kinematografie v daném kraji, kterou získala Filmová kancelář Karlovarského kraje. Na úplný závěr slavnostního večera se vyjádřila nová ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová, která letošní ročník označila za velmi zdařilý, včetně vítězných snímků a také spokojenost nad zájmem návštěvníků který letos koupili o 3000 lístků více než loni. A také pozvala na 30.ročník Finále Plzeň, který se bude konat 21 - 26. Dubna 2017.
VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2015 :
Statutární ceny – Mezinárodní porota
Celovečerní porota: Mike Reiss, Mariola Wiktor, Juan Torres, Bill Guentzler, Martin Hradecký
Televizní porota: Jeffrey Bowers, Alessandro De Rosa, Eliška Křenková
Dokumentární porota: Mohammadreza Farzad, Teodora Mihai, Kamila Zlatušková
Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film:
Rodinný film – Olmo Omerzu
Rodinné drama plné vizuální magie, šťastných konců s hlubokou melancholií a nejlepším hereckým výkonem desetiletí... v podání psa.
Nejlepší dokumentární film
V paprscích slunce – Vitalij Manskij
Dokument odvážně ukazuje, co se skrývá pod povrchem, a také odhaluje zadní vrátka do reality, která je přísně střežena generacemi cenzorů. Filmaři dokázali obrátit překážky ve svůj prospěch a to s citlivostí, elegancí a špetkou humoru i navzdory srdcervoucímu závěru.
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Mamon – 5. díl – Vladimír Michálek
Mysteriózní thriller na vysoké úrovni, povýšený ještě o hladinu české politické scény. Příběh nás polapil od první scény. Ostře řezaný scénář přinesl nebezpečný příběh finanční korupce.
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „necyklická tvorba“
Svatojánský věneček – Jiří Strach
V žánru pohádek se velmi těžko hledá způsob, jak sdělit něco nového, avšak tento film nabízí překvapivě svěží pohled na tradiční postavy, což je rozhodně nečekané. Směs klasických vtípků, grotesky a ironie v každé roli dovolila zasmát se i temné stránce. Všechny prvky dohromady vytvářejí kontrast k tomu, co se v tomto žánru stalo standardem.
Nestatutární ceny – studentská porota
Celovečerní porota: Kateřina Benešová, Simona Egriová, Petra Krajčovičová, Albert Hrubý, Michal Drhovský
Televizní porota: Adam Koloušek, Kristýna Vozková, Adéla Kovačiková
Dokumentární porota: Vladimír Váchal, Nikol Hejlíčková, Kamila Hovorková
Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film:
Malý pán – Radek Beran
Film si zasloužil cenu za celkovou koherenci snímku – od výpravy, až po výtvarné schéma a hudební podkres a vydařenou interpretaci příběhu.
Nejlepší dokumentární film
Nebezpečný svět Rajka Dolečka – Kristýna Bartošová
Film nenutí diváka do vyhraněné názorové pozice, je velmi poutavě zpracován.
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Labyrint – 3. díl – Jiří Strach
Dílo je nekompromisním a syrovým obrazem mysteriózního kriminálního příběhu.
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „necyklická tvorba“
True Štúr – Michal Baláž, Noro Držiak
Film inovativně a poutavě zpracovává jednu z významných etap slovenské historie a neopomíná ani edukativní úhel pohledu.
Cena Film Friendly Region
Filmová kancelář Karlovarského kraje
Kancelář vznikla roku 2013 a je součástí oddělení cestovního ruchu na krajském úřadu. Filmařům poskytuje asistenci při natáčení v regionu a zároveň s audiovizuálními projekty pracuje i v oblasti marketingu kraje jako turistické destinace.
Fotografie : Hlavní foto autor: ALZE, ostatní Finále Plzeň
Nejnovější komentáře