WandaVision je seriál s dílny Marvel Studia a zároveň touto minisérií načínáme tzv. Fázi 4. Začínáme tak novou ságu hrdinů Marvelu po událostech způsobených Thanosem. Wanda (Elizabeth Olsen) žije se svým manželem Visionem (Paul Bettany) v idylickém domku v malém americkém městečku. Pozornější diváci vědí, že není něco v pořádku, jelikož je Vision mrtvý. Všichni se chovají celkem normálně a život se zdá idylický, ale to netrvá dlouho a lidé se občas zachovají podivně. Sama Wanda si začíná uvědomovat, že není vše, tak jak se zdá.
Seriál má celkově devět dílů a režíroval jej Matt Shakman. A jak už taky bývá u podobných sérií zvykem, na jejich vzniku se postupně podílelo několik méně či více známých scénáristů. Dalším stálým článkem štábu tak zůstal ještě kameraman Jess Hall a skladatel Christophe Beck. O produkci se stará samotné Disney a poskytuje seriál ke shlédnutí na své platformě Disney+.
K samotnému ději se příliš vyjadřovat nechci, protože bych prozradil příliš mnoho.
Spíš se podívejme na to, co je pro seriál unikátní a čím si ho lidé zapamatují. A tím musí být beze sporu vizuální zpracování. Díky němu se přesouváme v čase. Začínáme sérii totiž prvním dílem ve stylu 50. let, vše černobílé, načančané. Lidé jsou příjemní a zdvořilí až to příjemné není. Taková americké idylka a úžasný pohled na to, jak vypadaly seriály tehdejší doby. A ač se to třeba nezdá, ztvárnit roli a zpracovat seriál tak, aby vypadal přesně jako v „padesátkách“, to dá ohromnou porci práce. Přičtěte si k tomu několik CGI triků, které musí vypadat podivně, aby to zapadalo. V té době totiž nebylo příliš kvalitních efektů a na všem to bylo vidět. Skryté provazy, malované kulisy a podobné jsou do očí bijící. Ale to je správně, protože nejen, že je to pro seriál důležité, ale seriál si tím dělá z tehdejší doby tak trochu legraci. Rozhodně ale v dobrém smyslu a už první díl je velmi vtipnou záležitostí. Než divák společně s Wandou začne tušit, že opravdu není něco v pořádku.
Dalšími díly se přesouváme vždy o desetiletí kupředu. Tomu se přizpůsobuje hlavně úvodní znělka. Ta úžasně zapadne do dobového stylu. A nejen, že se používají novější kulisy, ale i příběh reflektuje danou dobu a témata, která byla v té době důležitá.
K tomu však máme samotnou zápletku seriálu. Wanda tuší, že není vše OK, Vision je zvláštně nervózní, co se děje a proč, protože některé chvíle jsou opravdu divné. Objevují se nám ale i další důležité postavy seriálu. Hlavně Kathryn Hahn v roli Agnes a Teyonah Parris v roli Monicy.
Jak příběh postupuje, přidávají se nám v sedmdesátkách barvy da další ujetá úvodní znělka. A zde se nám příběh začne i trochu lámat a zjišťujeme, co se vlastně děje. Náznaky, které divák měl na začátku se ukáží v pravém světle a pomalu se s dalšími díly přesouváme do současnosti. Pak už přestává mít dobové zasazení takový význam a prim hraje zápletka naší Wandy a Visiona, do které se přidávají další postavy z MCU, které by divák už mohl znát pokud sledoval alespoň část ságy MCU.
A tady pro mě přišel první trochu problém série. Nestabilita. A to hlavně kvůli na začátku zmíněnému střídání scénáristů. Režisér asi dělal, co mohl, ale je velmi často vidět, na co ten konkrétní člověk dbal ve svém zpracování více. Někdo na akci, někdo na intimitu dua Wanda-Vision. Někdo také na vedlejší postavy a na dobové zpracování a tu spoustu narážek na tehdejší nedokonalosti, díky kterým si některé seriály budeme pamatovat do smrti.
Zde to naštěstí zachraňuje odhalení skutečné záporné postavy série. Jestli někde měl ze začátku pocit, že je jí Wanda, tak společně s ní začne postupně zjišťovat, že to tak není a to se ke konci seriálu také ukáže. Za mě velmi dobře zpracovaný zvrat v příběhu a svěží vítr. Díky postupnému soustředění se na vnitřní zápletku kolem Wandy Maximoff se dozvídáme několik drobností a ucelenější náhled do její minulosti, kterou nejvíc ovlivnily tři události. Většina fanoušků a diváků Marvelu asi budou tušit, že těmi událostmi je smrt Wandiny rodičů, pak jejího bratra Pietra a nalezení nové rodiny v podobě Avengers.
Seriál WandaVision minimálně několik dílů drží pozornost svým unikátním audiovizuálním zpracováním. Je pravda, že některé scény jsou patetické až praští a je přítomno spoustu klišé, ale je víc než pravděpodobné, že to byl záměr tvůrců. Občas se ale dostavuje trochu nuda, protože člověk dnešní doby asi neviděl tolik amerických a britských seriálů 50.-70. let. Po té, co přeskočíme do aktuální doby (tedy po událostech Endgame, i když tam vlastně celou dobu jsme), tak seriál nabere podob standartní akční Marvelovky a tam to může být taky trochu nuda, protože divák nevidí nic nového. Naštěstí celou sérii drží pohromadě výkony herců, které jsou skutečně na jedničku. Celkovou atmosféru příjemně a vkusně doplňuje hudební doprovod, který bylo určitě trochu těžší vytvořit kvůli časových posunech. O to víc bych přidal díky i skladateli, protože to bylo znát.
Jako fanoušek Marvelu a divák, který viděl celou ságu a z toho některé vybrané filmy i 3-5 krát, musím uznat, že pro mě byl seriál WandaVision příjemnou změnou a zároveň uspokojivým pokračováním do nové fáze. Sice jsme se nedozvěděli úplně nic nového, co nás čeká, ale to si studio nechává na další projekty, kterých je opravdu mnoho. Takže spíš než nějaké překvapení je seriál fajn odpočinková záležitost (hlavně pro páry) a takovou ochutnávkou toho, co bude dál, aby pak člověk nedostal po dlouhé abstinenci velkou pecku 😉
Za mě určitě solidních 75%, některé díly byly na 55, ale pár taky na 85, takže jsem udělal kompromis.
Nejnovější komentáře