Hráč přechází z arkádových závodů na skutečné závodní tratě ve filmu Gran Turismo, který tento víkend vstupuje do pražských kin a 25. srpna bude uveden v USA. Navzdory logu PlayStation Productions, kterým film začíná, není tato strhující jízda adaptací populární závodní hry (nebo závodního simulátoru, jak by si přál její tvůrce Kazunori Yamauchi), ale poutavým skutečným příběhem, v němž Gran Turismo hraje klíčovou roli.
Pokud příběh britského závodníka Janna Mardenborougha neznáte, máte se na co těšit: Gran Turismo je lepší film, než by se dalo od filmu, který sdílí název s videoherní sérií, rozumně očekávat, a řadí se vedle Rush a Ford vs. Ferrari k nejlepším moderním závodním filmům. Uvidíme, jestli se Michaelu Mannovi podaří udržet tempo Ferrari ještě letos.
Gran Turismo hraje Archie Madekwe jako Mardenborough, který film otevírá jako cardiffský teenager a nespokojený syn bývalého fotbalisty (Djimon Hounsou). Zatímco bratr Cody (Daniel Puig) je na hřišti, aby na něj byl táta hrdý, Jann je ve svém pokoji nebo v herně a tráví stovky hodin v Gran Turismu za simulovaným závodním volantem.
V Tokiu dostane manažer Nissanu Danny Moore (Orlando Bloom) divoký nápad. Aby přilákal mladé hráče do lukrativního automobilového průmyslu v reálném světě, osloví vedoucí pracovníky Gran Turisma (Takehiro Hira hraje Yamauchiho), aby vytvořili GT Academy: soutěž, která vyškolí nejlepší virtuální závodníky po celém světě, aby mohli soutěžit na skutečných závodních tratích.
Mardenborough je shodou okolností jedním z nejlepších hráčů Gran Turisma ve Velké Británii a dostane online pozvánku, aby se utkal v závodě ve hře o místo v nové Akademii. Po vítězství odjíždí trénovat do skutečných vozidel s hlavním mechanikem a bývalým jezdcem Jackem Salterem (David Harbour) a soutěžit s dalšími devíti jezdci o šanci podepsat smlouvu s Nissanem a stát se profesionálním závodníkem.
Salter také nevěří Moorově koncepci ani jeho mladému talentu, ale Jann se nakonec osvědčí a najde v sobě podporující otcovskou postavu, která ho vyškolí v začátcích kariéry. Pouto, které mezi oběma postavami vzniklo, pomáhá filmu projít vzestupy a pády na začátku kariéry i strhujícím vrcholným 24hodinovým závodem v Le Mans, v němž hráči Gran Turisma dostanou šanci ukázat se v reálném světě.
Režisérem Gran Turisma je (možná překvapivě) Neill Blomkamp, který je známý tím, že napíná rozpočty a vytváří strhující sci-fi snímky jako District 9, Elysium nebo Chappie; jeho předchozí film, pandemicky natočený VR experiment Demonic, měl premiéru s méně nadšeným přijetím.
Blomkamp podává Gran Turismo stejným způsobem guerillové filmařiny a využívá zdánlivě omezené prostředky na maximum. Kamera Jacquese Jouffreta (Očista) působí nezvykle ostrým digitálním dojmem a barvy jsou po celou dobu tlumené; výsledek nepřipomíná ani tak hollywoodský velkofilm, ale živý závod zachycený pro televizi, a film je díky tomu o to poutavější.
Digitální efekty (pod dohledem pražského Viktora Müllera a jeho studia UPP) jsou v celém filmu hladce zakomponovány a zahrnují děsivé havárie z reálného světa spolu s některými herními paralelami, včetně vizuální dekonstrukce auta za jízdy a ukazatelů polohy, které sledují našeho hrdinu a pomáhají nám držet krok se závodem.
Mnoho skutečných událostí z Gran Turisma bylo scénáristy Zachem Baylinem (Vrána) a Jasonem Hallem (Americký sniper) upraveno pro filmové plátno; k ničivé havárii na Nürburgring Nordschleife skutečně došlo několik let po vrcholném závodě v Le Mans a pro film bylo vymyšleno mnoho vedlejších postav (obzvláště zlotřilý je Josha Stradowski jako konkurenční jezdec Nicolas Capa).
Duch je však zřetelný a Gran Turismo se odehrává v nejlepší tradici sportovních filmů: o outsiderovi, který musí bojovat, jen aby ho někdo bral vážně, a o neúnavném odhodlání, které ho žene na každém kroku. Nenechte se odradit názvem: jde o neoblíbený žánr, ale Gran Turismo je bezpochyby nejlepší film o videohrách, jaký byl kdy natočen.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře