Quentin Tarantino přichází po šestileté odmlce se svým čtvrtým celovečerním filmem. Ve velkolepé podívané se Nevěsta (Uma Thurmann) vydává na cestu pomsty a běda tomu, kdo jí zkříží cestu!
Těžko odhadovat, co přesně Nevěsta komu udělala (možná v tom bylo jenom to, že přestala chtít být členem zabijáckého komanda), ale jisté je, že byla při své svatbě zavražděna i se svým manželem, dítětem v sobě, svědky, reverendem a dalšími svatebčany. Když se po čtyřech letech v kómatu probudí v nemocnici, ví, že se chce pomstít a připraví si seznam pěti lidí, které chce zabít. Během prvního dílu zvládne první dva z nich. Billa, šéfa gangu, si zařadí na páté místo jako zlatý hřeb programu.
Kill Bill je vyprávěn v kapitolách. Kapitoly na sebe chronologicky nenavazují, ale jsou poskládány s citem. Například na začátku zabije Nevěsta dvojku ze svého seznamu, ale teprve potom se dozvíme, co se vůbec stalo na začátku. Ve chvíli, kdy se seznámíme s O-Ren, jednou ze členek komanda, můžeme v kapitole následující sledovat animovaný příběh z jejího dětství.
V Kill Bill se setkáte s klasickými Tarantinovským humorem. Protože se jedná o akční film, nalezneme jich v celém filmu méně než třeba v Gaunerech. Přesto bych scény jako úvodní souboj Nevěsty s Vernitou Green, události z nemocničního pokoje nebo nešťastný proslov pana Tanaky označil za brilantní.
Tarantino si také hraje s barvami. Působivé jsou scény, kdy se šermují jen siluety na modrém pozadí nebo kdy, v době největších jatek, přejde obraz barevný do černobílého. Nejefektnější scénou pro mě byla závěrečná bitva v japonské zahradě pokryté sněhem. O-Ren nastupuje k souboji v bílém hábitu a Nevěsta proti ní ve žluté kombinéze pokryté krví. A abych dokončil výčet plusů: kamera je skvělá, choreografie bojových scén výborná a hudba? Vždy přesně dokresluje to, co se děje na plátně.
Můžete možná namítnout, že ve filmu krev stříká proudem a že useknuté končetiny a hlavy lítají vzduchem na všechny strany. Ano, to je fakt. A taky asi stěží uvěříte, že někdo bude žít i když z něho vystříkne asi tak 20 litrů krve a že hlavní hrdinku pustí na palubu letadla se svým samurajským mečem, že ano. Ale (jestli teda opravdu neomdlíváte při pohledu na krev) zkuste se na to všechno podívat s nadhledem. Tolik násilí je už spíše k smíchu a když se k tomu přičtou ještě výše uvedené plusy, je film skvělou podívanou. Koneckonců, místo krve stejně Tarantino použil ředěný kečup a hercům taky nebyl zkřiven ani vlásek.
Kill Bill měl být podle vyjádření samotného Quentina Tarantina nejlepším filmem všech dob. To je samozřejmě velkohubé prohlášení. Počkejme si do 4. března na to, co režisér vymyslel pro druhou polovinu. Když zhodnotím první díl, jsem přesvědčen, že pro některé filmové diváky může být Kill Bill 1 vrcholem letošního roku. Pro mě je to minimálně příjemné osvěžení letošního podzimu a pravděpodobně i nejlepší Tarantinův film.
Recenze napsána: 10. 11. 2003
Části seriálu: Kill Bill
- Kill Bill - Co pak se může stát, když se nevěsta vdává?
- Kill Bill 2 - Uma Thurmanová se vrací aneb „Prosím vás, neviděl někdo moje oko“?
Nejnovější komentáře