Kritiky.cz > Speciály > Královna

Královna

Photo © Miramax Films
Photo © Miramax Films
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Královna je britský životopisný film z roku 2006, který zachycuje události po smrti Diany, princezny z Walesu, v roce 1997. Královská rodina zpočátku považuje Dianinu smrt za soukromou záležitost, a proto ji nelze považovat za oficiální královské úmrtí, což je v rozporu s názory premiéra Tonyho Blaira a Dianina bývalého manžela, prince Charlese, kteří upřednostňují přání široké veřejnosti po oficiálním vyjádření smutku. Záležitosti dále komplikují média, královský protokol týkající se Dianina oficiálního statusu a širší otázky týkající se republikánství.

Scénář filmu napsal Peter Morgan, režíroval Stephen Frears a v titulní roli královny Alžběty II. se představila Helen Mirren. Produkce a uvedení filmu se časově shodovaly s oživením příznivých nálad veřejnosti vůči monarchii, poklesem Blairových úspěchů a britským vyšetřováním Dianiny smrti, operací Paget. Herec Michael Sheen si v roce 2003 zopakoval roli Blaira z filmu Dohoda a v roce 2010 si ji zopakoval ve filmu Zvláštní vztah.

Královna získala všeobecné uznání kritiky i diváků za ztvárnění titulní role, které Mirrenové vyneslo řadu ocenění, konkrétně Oscara, Volpiho pohár pro nejlepší herečku, cenu BAFTA a Zlatý glóbus. Mirrenovou ocenila sama královna a pozvala ji na večeři do Buckinghamského paláce. Mirrenová se však nemohla zúčastnit kvůli natáčecím povinnostem v Hollywoodu.

Děj

V parlamentních volbách v roce 1997 byl Tony Blair a Labouristická strana zvoleni do vlády na základě manifestu reforem a modernizace. O necelé čtyři měsíce později zahyne Diana, princezna z Walesu, při autonehodě v pařížském tunelu u mostu Alma.

Její smrt okamžitě představuje pro jejího bývalého manžela, prince Charlese, a premiéra Tonyho Blaira problém, jak vyhovět matce budoucího krále, která již není členkou královské rodiny. Královna Alžběta II. se ptá, zda Blair obrátí svůj slib modernizace na královskou rodinu, protože se ji pokouší přimět, aby přehodnotila svůj názor na pohřební plány. Dianina rodina, Spencerovi, požaduje, aby pohřeb byl soukromý.

V tisku je Diana nazvána „princeznou lidu“; tím začíná příval smutku široké veřejnosti ve vysílání a projevy květinové úcty, které jsou v Buckinghamském a Kensingtonském paláci tak četné, že hlavní vchody do těchto komplexů musí být přesměrovány. Vysocí členové královské rodiny se nesnaží uznat Dianin význam pro společnost a zůstávají na dovolené v Balmoralu. Popularita královské rodiny prudce klesá, zatímco Blairova obliba stoupá, protože reaguje na veřejné pobouření královské rodiny nečinností.

Blairovy pokusy provést královskou rodinu kontroverzí narážejí na odpor: královna je označuje za podlehnutí hysterii veřejnosti. Navzdory rozhořčení královny a prince Philipa nad jakýmkoli soucitem s Dianou nebo uznáním smutku země je povzbuzován soukromými tajemníky prince z Walesu i královny, aby pokračoval ve svých pokusech změnit postoj královské rodiny. Zatímco Británie pokračuje v projevech smutku, Blair se pokouší královskou rodinu veřejně bránit, ale jeho pokusy jsou marné. Blairův soucit mu přináší ohromnou chválu a obdiv, zatímco lhostejnost královské rodiny jí vynese plamenné odsouzení ze strany lidu. Když rozhořčení Britů dosáhne kritické masy, Blair už nedokáže uklidnit královnu, která odmítá Dianu a veřejnost uznat, a prozradí jí, že 70 % země se domnívá, že její jednání monarchii poškozuje, a „každý čtvrtý“ člověk je pro úplné zrušení monarchie. Blair neústupně trvá na tom, aby královská rodina vyvěsila vlajku v Buckinghamském paláci na půl žerdi, aby královna vzdala Dianě hold a pronesla veřejný projev, v němž by utěšila zemi.

Přestože je královna demoralizována reakcí země a návrhy premiéra, dochází k poznání, že svět se za její vlády změnil. Navzdory neshodám se s princem Philipem vrací do Londýna. Královna konečně v přímém televizním přenosu veřejně vzdává hold Dianině významu pro národ a společnost a může poněkud utlumit agónii Británie. Královská rodina se účastní veřejného pohřbu Diany ve Westminsterském opatství.

Při dalším setkání Blaira s královnou si vyměňují názory na to, co se stalo od jejich posledního setkání, včetně kontroverze kolem Dianiny smrti a následných akcí. Poté upozorňuje premiéra, že stejně jako se změnilo veřejné mínění o tom, jak by měla královská rodina reagovat na novou Británii, musí se změnit i on, protože se dost možná ocitne ve stejné situaci měnícího se veřejného mínění.

Obsazení

-Helen Mirren jako královna Alžběta II

-Michael Sheen jako Tony Blair

-James Cromwell jako princ Philip, vévoda z Edinburghu

-Helen McCrory jako Cherie Blair

-Alex Jennings jako Charles, princ z Walesu

-Roger Allam jako Robin Janvrin

-Sylvia Syms jako královna Alžběta, královna matka

-Tim McMullan jako Stephen Lamport

-Mark Bazeley jako Alastair Campbell

-Michel Gay jako Dodi Fayed

-Douglas Reith jako lord Airlie

Ve filmu jsou použity archivní záběry Diany, Princezna z Walesu, Camilla Parker Bowles, Nicholas Owen, Julia Somerville, Martyn Lewis, Trevor McDonald a John Suchet.

Produkce

Filmování

Scénář napsal Peter Morgan. Produkce se ujaly společnosti Pathé Pictures a Granada Productions (ITV Productions). Stephen Frears měl ve smlouvě z filmu The Deal klauzuli, která mu umožňovala režírovat případná pokračování nebo díly, a v září 2003 byl oficiálně oznámen jako režisér. Film se natáčel ve Velké Británii, v Anglii v Londýně, na zámcích Halton House a Waddesdon Manor v hrabství Buckinghamshire, Brocket Hall v hrabství Hertfordshire a ve Skotsku na zámcích Balmoral, Castle Fraser a Cluny Castle v hrabství Aberdeenshire a Blairquhan Castle a Culzean Castle v hrabství South Ayrshire.

Scénografie

Scénografii navrhl Alan MacDonald, který za ni získal ocenění Art Directors Guild za nejlepší výtvarnou režii v současném filmu a British Independent Film Awards za nejlepší technický počin.

Ztvárnění královny

Mirren říká, že proměna v královnu přišla po nasazení paruky a brýlí téměř přirozeně, protože s panovnicí sdílí výchozí výraz tváře – mírně sklopená ústa. Během natáčení si pravidelně prohlížela filmové a videozáznamy s Alžbětou a v přívěsu měla fotografie. Podstoupila také rozsáhlý hlasový trénink a věrně napodobila královnin projev, který přednesla světu v televizním přenosu. Morganová uvedla, že její výkon byl natolik přesvědčivý, že na konci natáčení členové štábu, kteří byli zvyklí se při jejím oslovení hrbit nebo uvolňovat, stáli zpříma a uctivě skládali ruce za zády. Mirrenová si s herci z vedlejších rolí, kteří hráli ostatní členy královské rodiny, včetně Jamese Cromwella, Alexe Jenningse a Sylvie Symsové, domluvila, že spolu budou trávit čas mimo kameru, aby si rozuměli jako skutečná rodina.

Pro zvýšení kontrastu jejich odlišných světů byly záběry s královnou pořízeny na 35mm film a záběry Tonyho Blaira na 16mm film.

Televizní sledovanost a domácí média

Úloha televize ITV při výrobě filmu jí umožnila opci na jeho televizní premiéru a film byl odvysílán 2. září 2007 (shodou okolností ten víkend se zádušní mší za Dianu) s průměrnou sledovaností 7,9 milionu diváků, čímž vyhrál svůj timeslot. DVD bylo ve Velké Británii vydáno 12. března 2007. Speciální funkce zahrnují featurette o natáčení a audiokomentář Stephena Frearse, scénáristy Petera Morgana a Roberta Laceyho, životopisce královny Alžběty II. V USA vyšel na Blu-ray a DVD 24. dubna 2007 a k roku 2013 přesáhl prodej DVD v USA 29 milionů dolarů.

Historická přesnost

Některé aspekty postav jsou známy jako věrné jejich skutečným předlohám. Podle Morgana je „zelí“ skutečný výraz lásky, který Filip používal pro svou ženu („mon chou“ – „moje zelí“ – je ve francouzštině standardní láskyplná přezdívka).

Další prvky představují vlastnosti spojené se zobrazenými osobami. Elektrická kytara, která je vidět za Blairem v jeho osobní kanceláři, je odkazem na jeho někdejší členství v kapele Ugly Rumours v době studií. Fotbalový dres Newcastle United, který má na sobě při rodinné snídani, je odkazem na jeho podporu tohoto týmu. Ve filmu je také vidět Alastair Campbell, který vymyslel termín lidová princezna, ale v roce 2007 prozradil, že s ním přišel Tony Blair.

Pozoruhodnou nepřesností je, že Robin Janvrin je představen jako osobní tajemník královny v době po Dianině smrti. Ve skutečnosti tuto funkci tehdy zastával Janvrinův předchůdce sir Robert Fellowes; Janvrin byl do roku 1999 zástupcem soukromého tajemníka. Film však přesně zobrazuje Janvrina jako osobu, která v noci na Balmoralu předala královně zprávu o Dianině nehodě. Tato změna byla možná provedena proto, aby nedošlo ke zmatení diváků při zobrazování komplikovaných rodinných vztahů, které s tím souvisely – Fellowes byl ve skutečnosti také Dianiným švagrem (z manželství s její sestrou, lady Jane Spencerovou) a je prvním bratrancem Sarah, vévodkyně z Yorku.

Přijetí

Tržby

Film překonal kasovní očekávání; při rozpočtu 15 milionů dolarů vydělal ve Spojených státech a Kanadě 56,4 milionu dolarů.

Kritické přijetí

Na stránkách agregátoru recenzí Rotten Tomatoes má film na základě 198 recenzí hodnocení 96 % a průměrné hodnocení 8,4/10. V roce 2012 se film dočkal i dalšího hodnocení, a to v kategorii „nejlepší film“. Souhlas kritiků na této stránce zní: „Dojemný portrét Stephena Frearse, plný vtipu, humoru a patosu, nahlíží na život britské královské rodiny v období po smrti princezny Diany.“ Film je také plný humoru, humoru a patosu. Na serveru Metacritic má film na základě 37 kritiků vážený průměr 91 bodů ze 100, což znamená „všeobecné uznání“.

Před uvedením filmu do kin kritika chválila Stephena Frearse i Petera Morgana, který později získal nominace na Zlatý glóbus a Oscara za nejlepší režii a scénář. Zvláštní uznání si vysloužil Michael Sheen za roli Tonyho Blaira. Helen Mirrenová se díky svému ztvárnění, které jí vyneslo uznání kritiků z celého světa, stala favoritkou na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ještě dlouho před uvedením filmu do kin. Po uvedení na filmovém festivalu v Benátkách se Mirrenové dostalo pětiminutového potlesku vestoje. Roger Ebert se vrátil z rekonvalescence po operaci, aby film zrecenzoval, v níž ho označil za „okouzlující“ a udělil mu čtyři hvězdičky ze čtyř.

Mezi několika málo negativními recenzemi kritizoval Nick Schager z časopisu Slant zasvěcený portrét filmu jako „poněkud méně objevný, zčásti proto, že Morganův scénář podléhá roztomilému vtipkování a široké karikatuře“, přičemž zmínil zejména „prince Filipa v podání Jamese Cromwella, který si korunované hlavy představuje jako oběti vyhnanství a srocující se davy jako vtírající se ‚Zuly'“.


Zdroj: Anglická wikipedie

Photo © Miramax Films


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,10704 s | počet dotazů: 253 | paměť: 57047 KB. | 21.10.2024 - 14:24:50