Už po několik staletí zuří na zemi válka mezi upíry a vlkodlaky (lykany). Upírka Selene patří mezi nejlepší a nejschopnější upírské bojovníky a ví dobře na čí straně v této letité válce stojí. Tedy až do chvíle, kdy se zamiluje do lidského doktora Michaela, který se po vlkodlačím kousnutí mění v jejího odvěkého nepřítele…
S tímto vcelku zajímavým námětem přišel v roce 2003, tehdy debutující režisér Len Wiseman, který se do té doby živil jako režisér reklam a filmový výtvarník (stojí například za vizuální stránkou Emmerichova Dne Nezávislosti a Godzillou). A na snímku je to vidět.
Celý příběh se odehrává v dobře vypadajících kulisách věčně setmělého města, smáčeného neutichajícím deštěm, které slouží jako bojiště dvou znepřátelených ras. Upíři si prakticky vystačí s klišovitými špičáky, barevnými kontaktními čočkami a latexovými oblečky. O něco více si tvůrci dali záležet na zevnějšku jejich chlupatých protivníků. Vlkodlaci jsou sice okatě digitální, nicméně působí docela přesvědčivě a dočkáme si i originálního pohledu do tělních dutin člověka, právě se mnícího ve vlkodlaka.
Wisemanovi se tak povedlo stvořit docela atraktivní a líbivý svět s bohatou historií. Jakkoli jsou ale akční scény promakané a dobře natočené, pořád je tu jasná inspirace Matrixem nebo Bladem. V několika scénách je to vykrádání milé, většinou však působí docela trapně. Hlavní řeznice Selena s tváří Kate Beckinsaleové je po celou dobu děsně cool a sexy, ale na druhou stranu působí hrozně chladně a nepřístupně.
Podobně je na tom i Scott Speedman, který je na rozdíl od své latexem oděné kolegyně i docela otravný. Z herců potěší hlavně veterán Bill Nighy, coby upírský stařešina nebo tehdy začínající Wentworth Miller (Útěk z Vězení) a Sophia Myles (Tristan a Isolda). Celý snímek je potom jako titulní dvojice. Navenek vypadá dobře a líbivě, uvnitř je však prázdný a studený…
To nicméně nevadilo divákům, kterých se do kina dostavilo úctyhodné množství a Underworld si velmi dobře vedl i v prodeji na dvd nosičích. A tak se v roce 2005 vrátila naše stará známá Selene i její milenec Michael, ze kterého se stal hybrid mezi upírem a vlkodlakem (jak jsme se dozvěděli na konci prvního dílu), v pokračování s podtitulem Evolution. Děj se poněkud nepochopitelně přesunul z temně gotického prostředí anonymního města do prostředí skalistých hor (?) a zdejších neobydlených částí. Na čem ale Wiseman a scénárista série Danny McBride výrazně zapracovali jsou charaktery postav.
Postavy jsou sice pořád vesměs jednorozměrné, ale oproti prvnímu dílu jsou o něco sympatičtější a přirozenější. Občas se dočkáme i nějakého toho vtípku a dojde i na velmi intimní sblížení milenců v krkolomné souložící scéně. Z dalších postav pak zaujme hlavní záporák Tony Currana obdařený párem křídel a lehce připomínající létajícího ševce z Troškovy pohádky, nebo záhadný Derek Jacobi coby muž zahlazující stopy po upírsko-vlkodlačích mordech.
Na filmu je taky vidět, že měl režisér tentokrát k dispozici o něco větší rozpočet než u dílu jedna. Akční scény jsou udělané zatraceně dobře a některé jsou i originální. Dialogových scén tu i tentokrát mnoho nenalezneme a děj tak uhání ve zběsilém tempu kupředu. Pravda, děj je o poznání zamotanější a místy i dost nelogický, ale konec konců u Underworldu nikdy nešlo o nic víc než o něco důmyslnější béčkovou zábavu. Wisemanovi filmy představují skvělou popcornovou zábavu, u které je sice lepší vypnout mozek, ale oči si užijí měrou vrchovatou (tedy hlavně pokud patříte mezi hororové fandy).
Takže pokud se vám první dva díly této béčkové jízdy líbili, už teď můžete vyhlížet třetí pokračování Underworld: Rise of the Lycans. Natáčení je právě v plném proudu a premiéra je ohlášena na začátek příštího roku. Jenom na režisérskou stoličku usedl trikař prvních dvou dílů Patrick Tatopoulos a hlavní postavou nebude Selena, ale upírka Sonja, kterou si vystřihne britská číča Rhona Mitra. Wiseman se podílí pouze na scénáři a produkci.
Nadupaná béčková jízda, která zřejmě skvěle pobaví hematology ale hlavně i vás tedy pokud dáte sérii Underworld šanci. První díl staví na docela solidním příběhu a vizuální stránce. Díl druhý zase na zběsilých akčních scénách a příběhu jako od Jirky Kulhánka. K tomu si ještě přihoďte samici Kate Beckinsale v latexu a charakterní anglické herce ve vedlejších rolích a máte dokonalou zábavu na víkendové večery.
Nejnovější komentáře