Je krásné slunečné ráno a malý chlapec se právě probudil. Ví, že jeho den bude jiný než ostatní. Podle oblečení poznáme, že se bude oblékat do brnění, ale to není vše. Ještě se rozloučí pohledem na své spící rodiče a už kráčí k bráně hradu. Odevzdaně čeká, až se otevře a on bude moci vyklouznout ven. To se mu také podaří a jeho cesta může začít. Vydává se do Svaté země na křížovou výpravu, jako mnoho dalších.
Rytíř Bořek, chlapcův otec, se vydává hledat svého syna a putuje v jeho stopách. Jeho pouť začíná v temném lese, postupně prochází i dalšími místy a krajinou. Není žádný spěch, protože chlapec nemohl pěšky daleko dojít. Otec jde ve stopách malého Jeníka, ale vždy jej propásne. Naštěstí potkává na své cestě mladého křižáckého vojáka, se kterým dále putuje a hledá syna.
Předlohou k filmu byla báseň Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček, která byla inspirována skutečným příběhem ze středověku o chlapci, který se vydal na křížovou cestu. Režisér Václav Kadrnka napsal společně s Jiřím Soukupem a Vojtěchem Maškem scénář, který se nechal inspirovat touto básní. Jako hlavní téma si tvůrce vzal motiv hledání syna otcem. Cílem pak nebylo ukázat drsný středověk, ale tvůrci chtěli převést lyrickou předlohu do filmové podoby. To se jim také povedlo, ale je jen na divácích, jak na ně film zapůsobí.
Hlavní roli otce si zahrál Karel Roden (Hlídač č. 47, Masaryk). Svou postavu zahrál velmi věrohodně, dalo by se říci i zdrženlivě, ale to asi bylo záměrem. Partnerem mu byl v roli křižáckého vojáka Aleš Bílík (Místa, Řachanda), mladý herec, který je Rodenovi rovnocenným partnerem. Ve filmu je dáno více prostoru vizuální a estetické stránce než dialogům. Myšlenkové pochody a vnitřní prožitky postav může divák odezírat ze záběrů na jejich postavy a okolí.
Důležitou složkou filmu je kamera a hudba. Za kamerou stál Jan Baset Střítežský (Alois Nebel, Díra u Hanušovic) a hudbu napsali Irena Havlová a Vojtěch Havel. Ve filmu jsou hlavně široké, dlouhé a pomalé záběry, a to nejen na krajinu, ale i na jednotlivé postavy. Děj filmu pak dotváří hudba, která ale nezní celým snímkem. V některých místech nechávají tvůrci vyznít film pouze vizuálně.
Délka snímku, 90 minut, je odpovídající, vzhledem k jeho tempu. To totiž není rychlé, ale spíše poklidné až pomalé. Je to historický, dramatický film, kde se dramatičnost odehrává hlavně uvnitř jednotlivých postav a ne v bojích. Velkou roli hrají také záběry krajiny a prostředí, kterou hrdinové prochází. Film je natočen jako středověká road movie bez zbytečných slov, je to vysoce estetický film, který mohou ocenit filmoví fajnšmekři.
Film se natáčel v České republice, ale také v Itálii (Apulie, Kalábrie, Sardinie). Divák se tak může podívat na krásnou přírodu a scenérie, které jsou v této části Evropy opravdu nádherné a fotogenické.
Děkuji Karolině Koblížkové za korektorské práce ????
Nejnovější komentáře