Krokodýl Dundee (v USA stylizovaný jako „Crocodile“ Dundee) je akční komedie z roku 1986, která se odehrává v australském vnitrozemí a v New Yorku. V hlavních rolích se představí Paul Hogan jako zvětralý Mick Dundee a americká herečka Linda Kozlowski jako reportérka Sue Charltonová. Film byl inspirován skutečnými hrdinskými činy Roda Ansella a byl natočen s rozpočtem necelých 10 milionů dolarů jako záměrná snaha natočit komerční australský film, který by oslovil mainstreamové americké publikum, ale ukázal se být celosvětovým fenoménem.
Film byl uveden do kin 30. dubna 1986 v Austrálii a 26. září 1986 ve Spojených státech a stal se nejvýdělečnějším filmem všech dob v Austrálii, nejvýdělečnějším australským filmem na celém světě, druhým nejvýdělečnějším filmem ve Spojených státech v roce 1986, nejvýdělečnějším neamerickým filmem v amerických pokladnách vůbec a druhým nejvýdělečnějším filmem na celém světě v daném roce. Existují dvě verze filmu: australská verze a mezinárodní verze, v níž byla většina australského slangu nahrazena běžněji srozumitelnými výrazy a která byla o něco kratší. Jako první film z filmové série Krokodýl Dundee se dočkal dvou pokračování: Krokodýl Dundee II (1988) a Krokodýl Dundee v Los Angeles (2001), ačkoli oba filmy nedosáhly kritického úspěchu předchůdce.
Děj
Sue Charltonová pracuje pro otcovy noviny Newsday a chodí s redaktorem Richardem Masonem. Vydává se do Walkabout Creek, malé vesničky v Severním teritoriu Austrálie, aby se setkala s Michaelem J. „Krokodýlem“ Dundeem, křovákem, který údajně přišel o půlku nohy kvůli mořskému krokodýlovi, než se doplazil stovky mil do bezpečí. Po příjezdu do Walkabout Creeku Dundeeho nenajde, ale v místní hospodě ji pobaví Dundeeho obchodní partner Walter „Wally“ Reilly. Když Dundee večer dorazí, Sue zjistí, že mu noha nechybí, ale má velkou jizvu, kterou označuje jako „kousnutí láskou“. Zatímco Sue s Dundeem tančí, skupina městských střelců z klokanů si dělá legraci z Dundeeho statusu lovce krokodýlů, což způsobí, že Dundee vůdce jednou ranou omráčí.
Zpočátku Sue Dundeeho považuje za méně „legendárního“, než se domnívala, a neudělá na ni dojem jeho příjemně vychované, ale neohrabané chování a nemotorné dvoření se jí. Později je ohromena, když se ve vnitrozemí stane svědkem toho, jak „Mick“ (jak se Dundee jmenuje) zkrotí vodního buvola, zúčastní se kmenového tanečního obřadu Aboriginců (Pitjantjatjara), holýma rukama zabije hada a vyplaší střelce klokanů z hospody od jejich krutého sportu tím, že jim namluví, že jeden z klokanů střílí zpět.
Druhý den ráno se Sue, uražená Mickovým tvrzením, že jako „sheila“ není schopna sama přežít ve vnitrozemí, vydá sama ven, aby mu dokázala, že se mýlí, ale na jeho žádost si s sebou vezme jeho pušku. Mick ji sleduje, aby se ujistil, že je v pořádku, ale když se zastaví u billabongu, aby si naplnila čutoru, napadne ji velký krokodýl a Mick ji zachrání. Sue přemáhá vděčnost a zjišťuje, že ji začíná přitahovat.
Sue pozve Micka, aby se s ní vrátil do New Yorku pod záminkou pokračování hraného příběhu. Wally se jejímu návrhu nejprve vysměje, ale změní názor, když mu řekne, že noviny uhradí veškeré náklady. Po příjezdu do New Yorku je Mick zmaten místním chováním a zvyky, ale překonává problematické situace včetně dvou setkání s pasákem a dvou pokusů o loupež. Poté si Sue uvědomí své skutečné city k němu a políbí se.
Na společenské večeři v domě jejího otce na počest Sueina bezpečného návratu a Mickovy návštěvy Richard požádá Sue o ruku a ona v oparu zmatených emocí zpočátku souhlasí, přestože Richard nedávno v opilosti odhalil svou sebestřednou a necitlivou „pravou tvář“.
Mick, zklamaný Sueiným zasnoubením, se rozhodne vydat se na „vandr“ po Spojených státech, ale Sue změní názor, a když se rozhodne, že si Richarda nevezme, vydá se za Mickem na stanici metra. Tam se k němu nemůže dostat přes dav na nástupišti, ale nechá si od členů davu předat svůj vzkaz, načež on vyleze na trám a po hlavách a zdvižených rukou přihlížejících dojde k Sue a k radosti davu, kde se jim dostane potlesku, ji políbí.
Produkce
Nápad natočit film dostal Paul Hogan (představitel hlavní role a jeden z autorů příběhu), když byl v New Yorku. Přemýšlel, jaké by to bylo, kdyby do města přijel křovák ze Severního teritoria. Jak řekl Paul Hogan:
V Dundee je spousta věcí, o kterých si všichni myslíme, že jsme jako my; ale není tomu tak, protože žijeme v Sydney. Je to mýtický Australan z vnitrozemí, který zčásti existuje - hraničář, který chodí po buši, sbírá hady a odhazuje je stranou, žije z půdy, umí jezdit na koni a kácet stromy a má takovou tu jednoduchou, přátelskou, bezstarostnou filozofii. Je to podobný obraz, jaký o nás mají Američané, tak proč jim ho nedopřát? ... Lidových hrdinů nám v téhle zemi vždycky zoufale chybělo. Ned Kelly je ubohý. Stejně jako křováci.
Rozpočet filmu byl získán díky daňovým úlevám 10BA prostřednictvím společnosti Morgan Sharebrokers. Paul Hogan využil svých stálých spolupracovníků z televize, včetně Johna Cornella, Petera Faimana a Kena Shadieho. Do role americké reportérky byla dovezena Linda Kozlowski; australská organizace Actors“ Equity proti tomu protestovala, ale nakonec ustoupila.
První scény se natáčely v městečku McKinlay v Queenslandu, kde byl použit hotel s původními pokroucenými a vyleštěnými podlahami z tvrdého dřeva. V oblasti se také nevyskytují krokodýli, protože se nachází ve vnitrozemí bez většího zdroje vody. Šest týdnů natáčení se pracovalo v Jaja, opuštěném táboře po těžbě uranu v národním parku Kakadu v Severním teritoriu, a další týden v Cloncurry. Dalších šest týdnů se natáčelo v New Yorku. Natáčení skončilo 11. října 1985. Po dokončení filmu Hogan uvedl, že očekával, že film vydělá miliony dolarů po celém světě. Hogan o filmu také řekl: „Plánuji, že to bude první pořádný australský film. Myslím, že jsme tu ještě žádný neměli - žádný skutečný, širokou veřejností úspěšný, zábavný film.“
Recepce
Box office
Krokodýl Dundee otevřel s rekordním ziskem 2 047 026 australských dolarů za první týden v Austrálii. V australských pokladnách pak vydělal 47 707 045 australských dolarů a po 11 týdnech se stal nejvýdělečnějším filmem všech dob, čímž překonal i film E.T. Mimozemšťan.
Pro uvedení v USA, kde byl film uveden do kin společností Paramount Pictures v září 1986, byla ve filmu provedena řada drobných změn. Film debutoval na prvním místě s výdělkem 8 milionů dolarů za první víkend a na prvním místě se udržel devět týdnů. V amerických a kanadských pokladnách vydělal 174 803 506 USD a stal se tak druhým nejvýdělečnějším filmem toho roku jak pro studio, tak v pokladnách Spojených států. Box Office Mojo odhaduje, že se na film v Severní Americe prodalo přes 46 milionů vstupenek. Na Novém Zélandu byl nejvýdělečnějším filmem s tržbou 5,1 milionu dolarů a v Irsku s tržbou 2,8 milionu dolarů. V amerických pokladnách byl film nejvýdělečnějším neamerickým filmem.
Film se stal celosvětovým kasovním trhákem s tržbami 328 milionů dolarů a překonal Šíleného Maxe 2 jako nejvýdělečnější australský film v celosvětových pokladnách.
Kritické ohlasy
Na serveru Rotten Tomatoes má film na základě 34 recenzí hodnocení 88 a průměrné hodnocení 6,8/10. Na serveru Rotten Tomatoes je film hodnocen jako „nejlepší“. Shoda kritiků zní: „Nakažlivě nenucený šarm a hlavní představitel v roli, pro kterou se narodil, pomáhají Krokodýlu Dundeemu vytěžit maximum z jeho známé premisy „ryba na suchu“.“ Na serveru Metacritic má film na základě recenzí od 13 kritiků skóre 62, což znamená „obecně příznivé hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrné hodnocení „B “ na stupnici od A do F.
Roger Ebert udělil filmu 2 hvězdičky ze 4 a napsal: „Všechna klišé jsou na správných místech, většina gagů se vyplatí a jsou zde momenty skutečné zábavy, když se australský kovboj potuluje po Manhattanu jako naivní památkář. Problém je, že mezi oběma hvězdami není ani chvilka chemie: Paul Hogan jako Krokodýl Dundee a Linda Kozlowski jako chytrá bohatá holčička. Film působí podivně strojeně, jako by měli všechny správné ingredience a jen zapomněli přidat zvířecí magnetismus.“ Nina Darntonová z The New York Times si myslí, že Paul Hogan byl v titulní roli „rozkošný“, že scénář je „vtipný, s jemným smyslem pro ironii a darem dělat si legraci z vlastní domýšlivosti“ a že „Linda Kozlowski hraje reportérku Sue velmi dobře“, což jsou přednosti, které „do značné míry kompenzují nelogický děj filmu a nastavované situace“. Variety uvedl, že režisér Peter Faiman „má problémy s tempem a scénářem (Hogan a dlouholetý televizní kolega Ken Shadie), který má svá plochá a nudná místa. Hogan hraje dostatečně pohodlně svérázného, neuctivého, sympatického Australana, který se zdá být blízký jeho vlastní osobě, a dobře spolupracuje s Kozlowksiovou, z níž vyzařuje spousta šarmu, stylu a odvahy.“ Dave Kehr z deníku Chicago Tribune udělil filmu 3 hvězdičky ze 4 a napsal: „Pohledný film v režii Petera Faimana udeří na většinu správných tlačítek ve většině správných okamžiků a působí jako účinná divácká zábava.“ Paul Attanasio z deníku The Washington Post uvedl, že film „má dvojí strukturu „ryby na suchu“ - nejdřív je ona rybou, pak on rybou - ale film se s tím nikam neposune, hlavně proto, že postavy jsou tak nulové ...“. V „Krokodýlu Dundee“ není žádné drama, protože mezi těmito postavami není žádný skutečný konflikt.“ Michael Wilmington z Los Angeles Times napsal, že film „není nic, co byste mohli hlouběji zkoumat nebo nad čím byste mohli přemýšlet po skončení. Je to prostě odborná zábava pro davy. Má tak jistý, lehký a sebejistý nádech, že je téměř odolný proti selhání - jako smeknutí klobouku, doušek piva, rychlé zlaté „G’day“.“ Monthly Film Bulletin jej označil za „stejně nudný a dřevěný jako jeho hrdina“.
Ačkoli se Krokodýl Dundee stal hitem v Austrálii i v zahraničí, u některých australských kritiků a diváků - kterým vadilo, že je o Australanech vytvořen obraz ockerů - vyvolal kontroverze. Robert Hughes si v roce 2000 stěžoval, že pro Američany je „Krokodýl Dundee dílem sociálního realismu“ a dává jim „ „divoký západ’ fantazie“ o Austrálii. David Droga však v roce 2018 prohlásil, že „neexistovala lepší reklama na Austrálii než tento film“.
Film se stal prvním dílem série Krokodýl Dundee, který se dočkal dvou pokračování a reklamy na Super Bowl.
Podle jeho slov se Austrálie stala prvním australským filmem.
- Zdroj: Anglická wikipedie
- Photo © Paramount Pictures
Nejnovější komentáře