Chcete být tím nejlepším učitelem a přitom vynaložit mnohem méně energie než doposud? Baví vás práce s dětmi? Aby mohl být učitel líný, musí být chytrý. A chytrý ve školní třídě znamená především kreativní, didakticky znalý a učitelsky kompetentní. Takto zní definice líného učitele od Roberta Čapka.
Kniha je plná námětů, jak pracovat s dětmi, jak si práci zjednodušit a nebýt otrokem, čeho se vyvarovat, co ba naopak podporovat, jak jednat s rodiči, jak zkoušet své žáky, jak je hodnotit. Součástí publikace jsou i zajímavé hlášky, vtipy a zkušenosti ze života učitele. Dále zde najdete informace o duševní hygieně učitele, jak o sebe pečovat, time management, něco málo o byrokracii, se kterou se pedagogové setkávají dnes a denně a ještě mnohem více.
Cílem každého učitele by mělo být to, aby pro své žáky vytvořil příjemné a práci podporující prostředí, klima ve své třídě. Klima třídy, to co se děje ve třídě, má trvalou hodnotu navzájem spolu mluvit, respektovat, učitel může klima mnohým ovlivnit, svým temperamentem, optimismem a otevřeností. Učitel je důležitým vzorem pro sociální učení žáka.
Zajímavé myšlenky z knihy:
Svoboda jako zlatá nit může protkávat například komunikace ve třídě, kde je možné vyslovit svůj názor nebo mluvit i jinak než pouze na dráze žák – učitel. Pilířem svobody je právo žáka volit si, vybírat si.
„Soft skills“ – měkké dovednosti je to co dnes zaměstnavatelé vyžadují. Zahrnují komunikační dovednosti, tvůrčí, kreativní, týmové řešení problémů, konstruktivní kritičnost, schopnost přijímat kritiku, strategické neboli koncepční myšlení, kritické vnímání sebe sama, otevřenost, flexibilita, schopnost se adaptovat, ochotu učit se novým věcem a další důležitosti. Kdo má „Soft skills“, lehce se učí „hard skills“ – tedy konkrétní dovednosti vztažené k dané profesi nebo odbornosti.
Až za několik miliónů let přiletí na spáleniště naší civilizace mimozemský archeologický tým, jediné, co bude nacházet je právě toto – zalaminované učitelské přípravy. To je přesně v duchu líného učitele. Co si jednou připraví, už nemusí nikdy více. Líný učitel se zaměřuje na sběr materiálů, které mu umožní učit dobře.
Umění vytvořit si smysluplný a srozumitelný zápis předpokládá široké spektrum dovedností, jedná se o schopnost rozeznat, rozčlenit zápisky graficky, užívat zkratky, symboly, grafy, nákresy a tabulky.
Učitelství je poslání, které zasahuje do celého života dobrého učitele.
Kniha je plná zajímavých myšlenek, nápadů, tipů, jak se stát líným učitelem, jaké inovace do své výuky zařadit, čeho se nebát nebo ba naopak bát a vyvarovat se tomu.
Při čtení této příručky jsme si dělala poznámky, zajímavé myšlenky vypisovala, co mě zaujalo. Bylo toho opravdu hodně. Při práci s dětmi je důležité používat „zdravý, selský rozum“ a myslet srdcem. Přijde mi, že poslední dobou mnoho pedagogů se snaží do své práci zařadit různé moderní metody výuky a zapomínají opravdu na zdravý rozum. Velice jsem se rozesmála, jak autor popisuje návštěvu mimozemské civilizace až přistane a bude nacházet samé zalaminované materiály. Přesně tak vypadají moje přípravy.
Knihu bych doporučila jak učitelům začínajícím, tak i zkušeným, dále také studentům pedagogických fakult.
Už se moc těším na pokračování Líného učitele.
Autor: Robert Čapek
Žánr: metodická příručka
Vydáno: 2018, Nakladatelství Raabe, Praha
Počet stran:140
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-7496-344-5
Robert Čapek působil během své pedagogické dráhy jako pomocný vychovatel, ale převážně jako učitel na zvláštní, základní, střední a také vysoké škole – a to postupně a někdy i současně. Stejně tak se souběžně pohyboval na pěti českých univerzitách, kde vystudoval na první pohled spolu jen málo související obory: sociální pedagogiku, rodinnou výchovu, výchovné poradenství, školní management. Zkusil též sociologii, ale nakonec zakončil svá studentská léta s doktorátem z pedagogiky (Univerzita Olomouc) a z psychologie (Univerzita Karlova). V současnosti působí na třech školách jako školní psycholog, didaktický mentor a příležitostný učitel. Také lektoruje semináře pro učitele a vzdělávací organizace na různá pedagogicko-‑psychologická témata, například podporující, klimatické a alternativní metody, hodnocení a sebehodnocení žáků, odměny a tresty ve školní praxi, třídní a školní klima, třídní schůzky a spolupráce s rodiči a další. Je autorem knih pro učitele: Moderní didaktika (2015), Odměny a tresty ve školní praxi (2008 a 2017), Učitel a rodič. Spolupráce, třídní schůzka, komunikace (2013), Třídní klima a školní klima (2010) a také dalších textů a metodik. Je spoluautorem učebnice a různých edukačně-gaminizačních.
Nejnovější komentáře