Do kin vstoupí koncem února nový český film pro děti ve věku 4 – 9 let a jejich rodiče. Režisér Petr Oukropec natočil svůj debut pro citlivé duše, které mají rády přírodu a nechají se vtáhnout do světa fantazie.
Magickým místem, kde se odehrává většina scén filmu, je malá botanická zahrada urytá na městském dvorku nedaleko železničního viaduktu. U botanické zahrady žije pan Kytka (Jan Hartl) se synem Matyášem (Jakub Wunsch) a paní Geržová (Bára Hrzánová) s dcerou Johankou (Linda Votrubová). Pan Kytka i pani Geržová v botanické zahradě pracují a mají vůbec svérázný způsob života. Nepotrpí si na technické vymoženosti, nijak moc své děti nepeskují a milují Botanickou zahradu. A jejich děti našly v Botanické zahradě svůj ostrov plný pohody a tajemných míst. Tady je jim nejlépe, tady jsou v bezpečí . Pohoda končí spolu s projektem nového a čistého města. S botanickou zahradou to vypadá bledě. Starosta Rýp chce všechno staré a nepřehledné zbourat a postavit nové město. Takové , kde se bude všechno dělat správně a nebudou žádná tajemná zákoutí! Johanka s Matyášem vymýšlí, jak by se dala Botanická zahrada zachránit. A najednou se objevuje ve městě Modrý tygr. Každý o něm mluví a každý se ho bojí. Ve městě vládne strach a zmatek. V botanické zahradě je klid a možná právě proto se Modrý tygr ukryje právě zde. A jeho přítomnost způsobí i další zázračnou změnu. Už by to vypadalo na šťastný konec, ale není to tak jednoduché. Že by pomohla dětská fantazie?
Scénář vznikl podle stejnojmenné knížky pro děti autorky Terezy Horvátové. Petr Oukropec pracoval na scénáři spolu s autorkou knihy a námět ho zaujal natolik, že rozhodl i film režírovat. Byla to první režie a ještě s využitím kombinované techniky hraného filmu a animací.
Samotný příběh není nijak složitý a jeho kouzlo spočívá v nenásilném rozvíjení fantazie diváka a propojení osobité poetiky výtvarného zpracování a hraných scén. Nejlépe film působí v momentech, kdy se rozehrávají představy Johanky. Krátké animace dokážou na sebe strnout pozornost a dokreslí situaci. Režisérovi se podařilo střídat scény komicky stylizované i civilně hrané (pan Kytka, paní Geržová, Johanka a Matyáš). Působí to dost jednoduše a prvoplánově a možná to byl režisérův úmysl. Příště bych se však přimlouvala za civilní herectví bez přehrávání i v dětském filmu. Obsadit do hlavních rolí „dospěláků „ pana Hartla a paní Hrzánová byl šťastný tah. Jejich herecký projev je citlivý a bez zbytečného balastu. Dokážou být dětským hrdinům parťáci a současně si zachovávají svá vlastní tajemství. Z dalších herců mě zaujala Lenka Vychodilová v záporné roli školníkové. Stylizace role odpovídala škatulce záporná a stačilo nechat hrát herečku s výraznou mimikou a slovním projevem.
Samostatnou kapitolou je role Modrého tygra, kterou si zahráli dvojčata tygrů Áron a Tarzan. Jsou to krásné kočky a natáčení proběhlo rozmezí jejich 3-4 měsíců věku..
Výtvarně se film povedl a je na něm patrný jednotný výtvarný styl Juraje Horváta. Jako dobrý vtip oceňuji odchod modrého tygra na konci závěrečných titulků. Čekala jsem , kdy zařve do diváků!
O hudbu se postarala dvojice Jakub Kudláč a Markus August a ke stylu filmu mi vyhovovala. Dokázala navodit uměřeně hravou náladu a nepřebíjela vizuální dojem.
Film se natáčel na Praze 8 v okolí Negrelliho železničního viaduktu, který je technickou kulturní památkou a prvním železničním mostem přes Vltavu vůbec. Botanický skleník vyrostl na dvorku jedné z parcel také na Praze 8 a mrzí mě, že není skutečný.
Myslím, že se tvůrcům povedlo vytvořit filmové dílko v mírně „zeleném“ duchu, které dokazuje, že s rozvíjením fantazií to u nás není špatné. Modrý tygr je možná jen představa a toužebné přání, které se našim hrdinům zhmotní. Když nic jiného, pak se diváci stanou na krátký čas součástí jejich světa .
Film stál 38 milionů korun, natáčel se 35 natáčecích dnů v červenci a srpnu roku 2011. Koproducenti:Česká televize , UPP, Blinker Filmproduktion(Německo), Arina a RTV(Slovensko)
Nejnovější komentáře