Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Mulan – Recenze – 50%

Mulan – Recenze – 50%

52 mulan dtlr2 240ce r709f 26.089363
52 mulan dtlr2 240ce r709f 26.089363
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Film Mulan je hranou předělávkou Disneyho animovaného snímku Legenda o Mulan z roku 1998, vyprávějícího dávný příběh ze starověké Číny o mladé ženě, která se přestrojí za muže, v tajnosti zaujme pozici válečnice v císařské armádě namísto churavého otce a následně sehraje významnou roli v boji proti zlým Hunům (nebo v tomto případě proti mongolským Rouranům). S tím ale, že hraná verze se oproti té animované bere o dost vážněji, je zcela bez písniček, bez upovídaného dráčka a s větší porcí nadpřirozena.

Mulan – Recenze
Zdroj fotek: Falcon

I tentokrát je postava titulní hrdinky od počátečních scén prezentovaná jako povahově vyčnívající osobnost, přesto se však animovaná Mulan od té hrané v lecčem liší. V animované předloze musí Mulan nejprve projít fyzicky náročným tréninkem a postupně si osvojit bojové schopnosti a zacházení s mečem, aby nakonec svou zdatností, odhodlaností, vytrvalostí a taktickými dovednostmi předčila drtivou většinu svých mužských spolubojovníků a ukázala tak patriarchátu, zač je toho loket. Oproti tomu hraná Mulan předvádí hned od začátku filmu profesionální akrobatickou gymnastiku, parádní práci se zbraněmi a vyhýbání se letícím šípům, takže se pak v podstatě už nemá kam dál vyvíjet. Tohle všechno mimochodem dokáže díky tomu, že jako jedna z mála disponuje magickou energií „čchi“, kterou se akorát musí naučit lépe ovládat – což v animované verzi též nebylo.

Tutéž energii využívá naplno nová postava čarodějnice, která bojuje na straně Rouranů, jimž prostřednictvím své magie umožňuje běhat po zdech, zatímco se sama proměňuje tu v orla, jindy v hejno vran a sem tam se převtěluje i do jiných lidí (leč činí tak poměrně málo a nepříliš důmyslně). Díky její přítomnosti a existenci čchi a magie (a také díky jakémusi zázračnému fénixovi, který se párkrát objeví jako deus ex machina) je Mulan o něco víc fantasy film než původní Legenda o Mulan, ale jinak jsou si oba filmy dějově víceméně podobné. Rozdíl je hlavně v tom, že Legenda o Mulanbyla podstatně hravější, vtipnější, epičtější a celkově povedenější. Hraná Mulanje o půl hodiny delší, ale to je tak všechno.

Mulan – Recenze

Disneyho snaha natáčet hrané předělávky svých animovaných hitů tudíž v poslední době pokračuje v duchu profesionálně odvedených, leč bohužel bezpohlavních filmových produktů, jejichž kvalita osciluje někde kolem průměru, a které zavánějí zbytečností. S tím ale, že třeba Aladin měl alespoň zábavného modrého Willa Smithe a Lví král měl pro změnu fotorealistické digitální zvířecí hrdiny, zatímco Mulan nemá nic výrazného nebo nápaditého, co by mohla nabídnout a čím by mohla skutečně zaujmout. Je taková sterilní a nezajímavá (včetně hudebního doprovodu a většiny akčních scén).

Režisérkou snímku je Novozélanďanka Niki Caro, která natočila mimo jiné Pána Velryb a Úkryt v zoo, a pro niž byla Mulan zjevně první zkušeností s velkým digitálním hollywoodským filmem – a je vidět, že se s tím dost prala. Za scénářem filmu stojí scenáristé Zrození planety opic a Jurského světa, kteří se dopouštějí řady přešlapů v podobě scén, které vyznívají nedotaženě nebo přímo hloupě. V jednu chvíli je třeba Mulan zasažena hrotem, který jí ale nic neudělá – nicméně není ukázáno, o co se ten hrot zastavil (pokud vůbec o něco, ačkoli jeden konkrétní předmět by se přímo nabízel). Jindy jistá postava zachrání Mulan před letícím šípem tak, že vběhne do jeho dráhy a obětuje se – přestože jsme již dříve viděli, že Mulan je schopná se šípům bez problému vyhýbat. Nedostatečně znázorněný výcvik Mulaniných spolubojovníků má zas za následek nejasnosti ohledně toho, jak se z bandy idiotů, co nejsou schopni trefit šípem terč (natož jeho střed), mohli znenadání stát zkušení a neomylní střelci, co s přehledem zabíjejí protivníky střílením za zády během salta vzad.

Více na Kritiky.cz
Forman Festival V Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva legendy světo...
Antonín Hrbek: Co říkají hvězdy ženám Antonín Hrbek se zabývá astrologií od roku 1945. Je autorem či spoluautorem celkem třinácti ...
Den nezávislosti: Nový útok - 80 % Tak je tomu dvacet let. Film Den nezávislosti byla  velká akční jízda. Taky  byl velmi úspě...
Aktualizace vylepšuje The Last of Us Part II pro PS5. Hra minulého roku dostala performance mode, díky němuž je nově možné hrát ... Aktualizace vylepšuje The Last of Us Part II pro PS5. Hra minulého roku dostala performance mode, ...
Marta Vančurová (rozhovor) Jak se vám líbil scénář filmu a jak vzpomínáte na jeho natáčení? Ten scénář se mi lí...

Mulan – Recenze

Přesun z de facto pohádkového světa starověké Číny plného nadsázky a odlehčeného humoru do víceméně realistického a seriózního prostředí historického fantasy filmu, v němž se neustále omílá vyhnanství nebo smrt jakožto trest za nečestné jednání, příběhu taktéž nijak zvlášť neprospěl. Herečka a modelka Yifei Liu předvádí v hlavní roli adekvátní výkon, o něco zajímavější je však armádní velitel v podání Donnieho Yena, známého z řady bojových filmů, zejména ze série Ip Man. Někoho by mohl teoreticky zlákat i Jet Li coby čínský císař, ten je ale ve filmu pochopitelně zoufale málo.

Mulan je tak dalším příkladem toho, že Disneyho hrané remaky vznikají především z důvodů finanční motivace a naplnění divácké poptávky (zatím byly všechny úspěšné, a tudíž není divu, že vznikají další a další) a nikoli z lásky ke klasice a touze s ní nějak kreativně pracovat. Výsledkem je koukatelný, leč zapomenutelný průměr, který neurazí, ale ani nenadchne.


Podívejte se na hodnocení Mulan na Kinoboxu.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,90486 s | počet dotazů: 269 | paměť: 69860 KB. | 29.11.2023 - 23:12:21