Kritiky.cz > Speciály > Mumie: Hrob Dračího císaře

Mumie: Hrob Dračího císaře

Foto: Universal Pictures
Foto: Universal Pictures
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Mumie: Hrob dračího císaře je americký akční dobrodružný fantasy film z roku 2008 režírovaný Robem Cohenem, scénář napsali Alfred Gough a Miles Millar, producenty byli Stephen Sommers (režisér prvních dvou filmů), Bob Ducsay, Sean Daniel a James Jacks. Film se neodehrává v Egyptě, ale v Číně a zaměřuje se na původ terakotové armády. Jedná se o třetí a poslední díl trilogie Mumie. Hrají v něm Brendan Fraser, Jet Li, Maria Bello (nahradila Rachel Weisz, která hrála Evelyn v prvních dvou filmech), John Hannah, Luke Ford, Anthony Wong a Michelle Yeoh.

Mumie: Mumie: Hrobka dračího císaře měla premiéru v Moskvě 24. července 2008 a ve Spojených státech byla uvedena do kin 1. srpna 2008. Film obdržel od kritiků převážně negativní recenze a celosvětově vydělal 403 milionů dolarů, což je nejméně výdělečný film z celé trilogie. Společnost Universal Pictures v roce 2017 restartovala sérii Mumie jako pokus o zahájení série Dark Universe.

Děj

V dávné Číně sjednotí válečník království země do říše a stane se Dračím císařem. Vedl občanskou válku a stal se dynastií Čchin, protože jeho muži pálili všechny knihy a svitky, později nařídil stavbu Velké čínské zdi a pohřbil pod ní mrtvoly svých nepřátel. Naučí se ovládat oheň, vodu, zemi, dřevo a kov – tradiční čínské živly Wuxing.

Císař se však začne obávat, že jeho smrt ukončí vše, čeho dosáhl, a povolá kouzelnici Zi Yuan. Pošle ji se svým zástupcem, generálem Mingem, do starobylého kláštera, aby našla dávno ztracené věštecké kosti, které jsou klíčem k věčnému životu. Ona a Ming se do sebe zamilují, přestože císař chce mít Zi Yuan jen pro sebe. Když se jeden z jeho služebníků stane svědkem jejich vztahu, císař nechá Minga v odvetu popravit. Yuan prokleje císaře a jeho vojáky a promění je v Terakotovou armádu.

O několik století později, v roce 1946, Alex O’Connell – syn Ricka a Evelyn O’Connellových – a jeho profesor archeologie Roger Wilson najdou císařovu hrobku. Přestože je napadne záhadná žena, přivezou sarkofág do Šanghaje. Zároveň britská vláda pověří Ricka a Evelyn, aby odvezli drahokam zvaný Oko Šangri-La zpět do Číny.

V Šanghaji během čínského Nového roku se O’Connellovi dozvědí, že Wilson pracuje pro zlotřilou vojenskou frakci vedenou generálem Yangem a jeho pomocníkem plukovníkem Choiem, kteří poskytli finanční podporu Alexově výpravě. Yang věří, že císař může vyvést Čínu z chaosu po druhé světové válce, a vzkřísí ho pomocí Oka Šangri-La, které obsahuje mystickou vodu ze Šangri-La.

Vzkříšený císař přijme Yangovy služby, ale Wilsona zabije. O’Connellovi se ho pokusí zastavit s pomocí Lin, ženy, která předtím napadla Alexe, ale on unikne. Lin odhalí, že vlastní jedinou zbraň, která může císaře zabít – prokletou dýku.

Společně s Evelyniným bratrem Jonathanem Carnahanem se O’Connellovi a Lin vydávají ke stúpě v Himálaji, která jim odhalí cestu do Šangri-La. S pomocí yettiů přivolaných Linem skupina zadrží Jangovy síly, ale císař objeví polohu Šangri-La. Císař těžce zraní Ricka, zatímco Alex spustí lavinu, která zpomalí Císařovo pronásledování. Lin je zavede do Šangri-La, kde stále žije Zi Yuan, která může Rickovo zranění vyléčit. Skupina zjistí, že Lin je Yuanova dcera, oba se díky mystickým vodám stali nesmrtelnými. Zatímco se Rick uzdravuje, Alex a Lin se sbližují, ale Lin nesnese, aby se do Alexe zamilovala jen proto, aby se dívala, jak stárne a umírá.

Přijíždí Císař a Yang a Císař se vykoupe ve vodách, které mu navrátí lidskou podobu a propůjčí mu obrovskou nadpřirozenou moc. Promění se v tříhlavého draka, ukradne prokletou dýku, unese Lin a odletí zpět do své hrobky. Oživí Terakotovou armádu, vyhlásí svůj záměr ovládnout svět a nařídí jim prolomit Velkou zeď, po čemž budou neporazitelní.

O’Connellovi a Zi Yuan pronásledují císaře až k Velké zdi, kde Yuan pomocí Věšteckých kostí obětuje svou a Linovu nesmrtelnost, aby z císařových nepřátel vytvořila nemrtvou armádu vedenou oživeným generálem Mingem. Když se obě nemrtvé armády střetnou, Alex zachrání Lin. Yuan bojuje s Císařem a ukradne mu dýku dříve, než ji smrtelně zraní. Když umírá, předá čepel Rickovi a Alexovi.

Císař se stáhne do Velké zdi, ale Alex a Rick se mu postaví, zatímco Evelyn a Lin zabijí Yanga a Choie. Po zuřivém boji Rick a Alex přemohou císaře a probodnou ho dýkou, čímž ho porazí a zničí Terakotovou armádu. Ming a jeho armáda krátce oslavují, než vstoupí do posmrtného života.

O’Connellovi a Lin se vracejí do Šanghaje, kde Alex a Lin navážou vztah. Jonathan se přestěhuje do Peru s Očima Šangri-La s úmyslem žít někde, kde nejsou mumie, aniž by věděl, že tam budou mumie brzy objeveny.

Produkce

Vývoj

V listopadu 2001 režisér Stephen Sommers, který režíroval předchozí filmy o Mumii, řekl o režii třetího filmu: „Je po něm poptávka, ale většina party by do toho šla znovu, jen kdybychom našli způsob, jak ho udělat větší a lepší.“ V květnu 2004 během premiéry filmu Van Helsing vyjádřil pochybnosti o tom, že by měl energii na natočení třetího filmu, ačkoli herci z předchozích filmů projevili zájem se vrátit. V prosinci 2005 recenzoval scénář, který napsali Alfred Gough a Miles Millar, o čínské mumii (první čínský císař, který chce v roce 1940 ovládnout svět se svou armádou prokletých bojovníků).

Námět Císaře a jeho armády vychází ze skutečného čchinského císaře Čchin Š‘-chuanga, který byl pohřben uprostřed tisíců vyrobených a vypálených terakotových vojáků, tzv. terakotové armády.

Scénář

Raná verze Goughova a Millarova scénáře obsahovala mnoho odkazů na předchozí filmy, které zůstaly nevyužity. V původním prologu se Zi Yuan (Zohora) vydal do Hamunaptry a vyrobil terakotovou kopii Knihy mrtvých, v níž byl klíč od skládačky z prvního filmu. Místo věšteckých kostí Zohora použije terakotovou kopii knihy, aby proklel císaře a jeho armádu. Knihu by také použil k oživení Císaře místo elixíru života. Jonathan nejenže pojmenoval svůj noční klub po Imhotepovi, ale také stylizoval barmanky Anck-Su-Namunovým bodypaintem. Učenci z Bembridge, které Evy často zmiňovala v prvním filmu, by se vrátili v menší roli, protože postava sira Colina Willoughbyho, hlavy společnosti, by hrála roli při vzkříšení Dračího císaře místo Wilsona. Ve druhém filmu Meela říká, že tři muži „obdrží svou [svou] spravedlivou odměnu“. Mumie císaře říká, že Yang (Okumura) dostane svou odměnu, až císař dobude větší svět. Během závěrečné bitvy se vrátí Alexův prak, který sehraje důležitou roli při porážce Císaře.

Stejně jako předchozí filmy obsahoval tento raný návrh více prvků body hororu, včetně krokodýla, který sežere Okumurovu ruku; a červů, úlomků kostí a zkamenělých vnitřností prosakujících ranami Císařské mumie. Poté, co se Císař stane nesmrtelným, vytvoří si na svém popraskaném těle nový mozek, oční bulvu a kožní štěpy. Ve své podobě mumie měl Dračí císař několik společných rysů s Imhotepem: Oba vysávají lidem životní sílu, aby se uzdravili (Císař však při tom také mění své oběti v terakotu a rozbíjí je); po vysátí jedné postavy zdědí Císařská mumie modré oči své oběti, stejně jako Imhotep v jedné scéně druhého filmu; stejně jako Imhotep v prvním a druhém filmu vytvořil otisky své tváře v písku a ve vodě, dělá Císařská mumie totéž během laviny, takže se jeho tvář objeví ve sněhu. Mumifikační sekvence byla také názornější, protože Císařovo srdce by se stalo viditelným skrz jeho hruď a pumpovalo by černou krev jeho žilami a z jeho pórů. Poté roztavená hlína pokryje jeho šaty a tělo, než se přehřeje a ztvrdne intenzivními paprsky bílého světla, které vycházejí z jeho nitra.

Scénář ukázal Císaře jako osobnost s bezohlednější povahou. Pošle Zohoru do Hamunaptry pod pohrůžkou, že zabije jejího milence Ming Gua (Sun Tzu), pokud se nevrátí do 90 dnů, a teprve když se vrátí, předloží jí jeho hlavu v truhle. Když se stane nesmrtelným, císař položí Okumurovi na čelo žhavý prst, donutí ho pokleknout a slíbit mu věrnost. Políbí Zohoru, aby ji zároveň pozlobil a proklel tím, že ji a ostatní nesmrtelné v Šangri-La promění v terakotové sochy. Prokletí se Lin (Lily Chen) netýká, protože ta svou nesmrtelnost obětovala ještě předtím, než císař do Šangri-La dorazil. Když si pak Císař Lily odvádí, řekne jí, že za hříchy své matky zaplatí tím, že bude s ním sdílet lože jako jeho královna. Během vyvrcholení císař potrestá Okumura za jeho selhání tím, že ho uzavře do obří mosazné lucerny.

Scénář se odehrával v roce 1940 během druhé světové války, nikoli po ní. Rick a Evy se představují v indické Agře, kde působí jako špioni britské vlády a pozorují Okumura v domnění, že má pro Japonce tajnou zbraň, která jim pomůže vyhrát válku, což se později ukáže jako císař. Na pozadí války scénář ukazuje napětí mezi Číňany a Japonci, přičemž v jedné scéně v Imhotepu Jonathan uklidňuje spor mezi přítelem O’Connellových a členem čínského odboje Čangem a japonským majorem Sukim. V jiné později museli O’Connellovi neochotně přihlížet tomu, jak je Čang zajat japonskými vojáky, kteří sbírají povstalce a posílají je na vlaky do pracovních táborů, jak Lily předtím řekla Alexovi. Vyjde najevo, že přestože Rick a Evy poslali Alexe na Yale, aby ho ochránili, odešel z prvního ročníku bez jejich vědomí a nedokázal se přihlásit do armády, než ho Willoughby povolal ke spolupráci. Na rozdíl od filmu se O’Connellovi dozvídají, že Císař má po probuzení pět dní na to, aby se stal nesmrtelným, jinak se promění v prach. Později se v klášteře v Himálaji vypleněném japonskými vojáky setkají s tibetským mnichem, kterému přezdívají Tequila a který se ke skupině přidá, zavede je do Chrámu šeptajících lebek a doprovodí je k Velké čínské zdi. Místo toho, aby císařská mumie smrtelně zranila Ricka, Alex by vzal zásah na sebe, aby zachránil svého otce.

Další pozoruhodné rozdíly mezi scénářem a filmem zahrnují Šangri-Lu zobrazenou jako bujnou utopii plnou lidí z různých epoch. Dračí císař více ukázal své mistrovství v ovládání pěti čínských živlů: zmrazuje a rozmrazuje řeku, aby mohl uniknout; rychle střílí ohnivé koule z rukou; vytváří „sněhové paže“, kterými vtahuje nepřátele do podzemí, a vytváří dešťový mrak s vodou z Pramene věčného života, aby pozvedl svou armádu. Na rozdíl od filmu se nestane měňavcem. Mnoho čínských otroků a dalších zajatců, které Japonci zajali, včetně Čanga, se místo nemrtvých bojovníků brání císařově terakotové armádě. Místo boje jeden na jednoho mezi Rickem a Dračím císařem se O’Connellovi snaží dokončit rituál zahrnující pět živlů, aby odemkli „řeku duchů“, duše císařových nepřátel pod Velkou zdí, a porazili tak terakotové vojáky, které se císař snaží zastavit. Rick řekne Císaři, aby Imhotepa po zasazení smrtícího úderu pozdravoval. Terakotová kletba na Šangri-La skončí s císařovou smrtí a osvobodí jeho obyvatele, včetně Zohora.

Osazení

V březnu 2006 herec Oded Fehr, který hrál Ardetha Baye v prvních dvou filmech, řekl, že mu Sommers řekl, že se připravuje a píše třetí film, do kterého se vrátí pouze postavy Brendana Frasera a Rachel Weisz. V září následujícího roku společnost Universal Pictures nabídla režisérovi Joe Johnstonovi, aby se ujal režie filmu Jurský svět, ale Johnston odmítl. Později v tomto měsíci Weiszová projevila zájem o zopakování své role.

V lednu 2007 Universal oznámil, že Sommers třetí film režírovat nebude. Poté bylo oznámeno, že Universal zahájil jednání s režisérem Robem Cohenem, aby se ujal režie. Později v tomto měsíci bylo odhaleno, že příběh se bude soustředit na postavy Brendana Frasera a Rachel Weiszové a také na jejich dospělého syna. V té době probíhala jednání s herci. V únoru začal casting na roli Alexe O’Connella. Kromě toho si John Hannah zopakoval svou roli Jonathana. V tomto měsíci se Cohen také zmínil, že ve filmu budou hrát Jet Li a Michelle Yeoh, i když oficiální potvrzení bylo zveřejněno až v květnu.

V dubnu se k obsazení filmu znovu připojil Brendan Fraser. Weisz se do natáčení nezapojila, což zdůvodnila „problémy se scénářem“ a navíc právě porodila syna. Film se natáčel v Montrealu a Číně. Původně se uvádělo, že se film bude jmenovat Mumie 3: Prokletí draka. V dubnu byl do role Alexe O’Connella obsazen Luke Ford, který nahradil Freddieho Boatha, a v květnu byla do role Evelyn místo Weisz obsazena Maria Bello. Bello se během rozhovoru vyjádřila, že nová „Evy“ je jiná než původní „Evy“. „Má stejné jméno, ale je to úplně jiná postava,“ řekla Bello. Na tiskové konferenci v Šanghaji Bello řekl, že Rob Cohen „vytvořil novou Evelyn. V prvních dvou filmech o Mumii byla akční a roztomilá, ale tahle Evelyn by mohla být trochu… silnější, co se týče jejích bojových dovedností a střeleckých schopností.“

Natáčení

Principiální natáčení začalo v montrealském Mel’s Cite du Cinéma. Tam scény Oko Šangri-la natáčel scénograf Nigel Phelps. Poté tým natáčel na nádvoří kulisy brány do Šangri-la. Nádvoří bylo vyzdobeno falešným sněhem, který vytvořil tým vedoucího efektů Bruce Steinheimera.

Na scéně ADF ve městě Phelpsův tým vytvořil kulisy mauzolea Terra Cotta. Dekoratérka Anne Kuljianová navrhla 20 různých hlav soch, které byly vyřezány týmem 3D Arts a mezi záběry se střídaly. Jedna socha vojáka a koně byla zakoupena v Číně a byly vyrobeny její kopie, stejně jako socha „Dračího císaře“ (sochu Jeta Li vytesali Lucie Fournier, Tino Petronzio a Nick Petronzio v dílně v Montrealu). Na výrobu koňských uzd a ozdob mauzolea dohlížel v Číně rekvizitář Kim Wai Chung. Mezitím se u Mela natáčela brutální bitva mezi císařem a Rickem, první scéna natáčená s Jetem Li.

15. října 2007 se tým přesunul do Číny. Ve studiích v Šanghaji byly pro sekvenci honiček použity kulisy znázorňující město ve 40. letech 20. století a natáčelo se tři týdny. Tábor generála Yanga se natáčel ve vesnici Ming poblíž Tian Mo. Ve studiu Cohenovi pomáhali čínští kulturní poradci při zobrazování jazyka a obřadů dynastie Qin. Dramatické scény rodiny O’Connellových se natáčely v nočním klubu s egyptskou tématikou příhodně pojmenovaném „Imhotep’s“.

Štáb musel často přerušovat natáčení, když v Šanghaji a její blízkosti pochodovali vojáci. Prostředí pouštního bojiště bylo ve skutečnosti pronajatým výcvikovým zařízením čínské armády.

Efekty

Vizuální efekty vytvořily dvě losangeleské VFX firmy. Studio Rhythm and Hues navrhlo yettiho a draky, zatímco Digital Domain se postaralo o bitevní scény s císařovými terakotovými bojovníky. Bazén vody připomínající diamanty trvalo studiu Rhythm and Hues dokončit jedenáct měsíců. K vytvoření bojových scén s nemrtvými byl použit software A.I. Massive, který byl použit ve filmech Pán prstenů.

Designová společnost Imaginary Forces vytvořila úvodní titulkovou sekvenci a závěrečné titulky. Designéři IF také natočili skutečné cákance barvy a tahy štětcem. Pro ztvárnění „přesné a historické Číny“ se obrátili na kaligrafa T. Z. Yuana, který psal inkoustovými štětci.

Hudba

Většinu hudby k filmu složil Randy Edelman a provedl Londýnský symfonický orchestr. Soundtrack obsahuje množství různých čínských a blízkovýchodních etnických nástrojů spolu s klasickým britským folklórem. Soundtrack vyšel 29. července 2008 u vydavatelství Varèse Sarabande, dva dny před uvedením filmu do kin. Skladatel John Debney (který předtím složil hudbu ke spin-offu série Mumie Král Škorpion) poskytl dodatečný přebásněný materiál pro většinu větších akčních sekvencí. Hollywood Studio Symphony nahrálo 30 minut Debneyho hudby během necelých deseti hodin v červenci 2008, krátce před uvedením filmu do kin, na soundtrackovém albu je však Edelmanova hudba a žádná Debneyho. V traileru se výrazně objevují skladby „Armada“ od Two Steps From Hell a „DNA Reactor“ od Pfeifera Brože. Hudba, přičemž druhá jmenovaná hraje také na konci traileru k filmu Harry Potter a Fénixův řád. Hraje také skladba „Vampire Hunters“ od Wojciecha Kilara, která byla použita v trailerech k prvnímu a druhému filmu.

Na soundtracku zazní „The Flower Duet“ od Léo Delibese z jeho opery Lakmé.

Recepce

Marketing

The Mummy Movie Prequel: K propagaci filmu byla vydána limitovaná komiksová série The Rise & Fall of Xango’s Ax nakladatelství IDW Publishing. Komiks se zabývá vztahem mezi Rickem a jeho synem Alexem.

Sierra Entertainment vytvořila herní verzi Mumie: Tomb of the Dragon Emperor pro Wii, PlayStation 2 a Nintendo DS, která byla vydána 22. července 2008 v Severní Americe s převážně negativními recenzemi. Gameloft vytvořil herní verzi The Mummy:

Box office

Film měl premiéru v Moskvě 24. července 2008 a v Severní Americe byl uveden do 3 760 kin 1. srpna 2008.

V den premiéry se stal nejvýdělečnějším filmem, když v pátek vydělal 15,2 milionu dolarů (na druhém místě byl Temný rytíř s 12 miliony dolarů). Celkově se však film o premiérovém víkendu na první místo v pokladnách kin nedostal, připsal si pouze 40,4 milionu dolarů, díky čemuž se Temný rytíř dostal na první místo již třetí týden po sobě s 42,6 milionu dolarů.

Větší úspěch však film zaznamenal v mezinárodních pokladnách, kde o víkendu otevřel na prvním místě na 26 z 28 uvedených trhů a za tři dny vydělal přes 59,5 milionu dolarů. Výrazně tak překonal srovnatelné otvíráky filmů Mumie (16,7 milionu dolarů) a Mumie se vrací (21,5 milionu dolarů) na stejných trzích. Film také stanovil otvírací rekordy distributora v Koreji (13,3 milionu dolarů), Rusku (12,7 milionu dolarů), Španělsku (6,7 milionu dolarů) a Thajsku. K 10. říjnu 2008 činí celková domácí tržba filmu 102 491 776 dolarů, přičemž mezinárodní tržby jsou mnohem vyšší – 300 958 054 dolarů. Celosvětově tak film vydělal 403 449 830 dolarů. Jedná se o nejméně výdělečný film z trilogie Mumie.

Kritické ohlasy

K červnu 2022 má film na serveru Rotten Tomatoes na základě 178 recenzí hodnocení 13 % s průměrným hodnocením 3,70/10. Na serveru Rotten Tomatoes je film hodnocen jako nejlepší. Shoda kritiků na této stránce zní: „S průměrnými počítačovými efekty a výrazným nedostatkem zábavy je Mumie: Mumie: Hrobka dračího císaře je už za zenitem.“ K listopadu 2021 má film na serveru Metacritic na základě recenzí od 33 kritiků vážený průměr 31 bodů ze 100, což znamená „obecně nepříznivé hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „B-“ na stupnici od A do F.

Roger Ebert z deníku Chicago Sun-Times ohodnotil film kladně, udělil mu tři hvězdičky ze čtyř a poznamenal: „Tak proč se mi ten film líbil? Protože to byla prostě hloupá zábava.“ Ebert také prohlásil, že jde o nejlepší film z celé série. Nathan Rabin z The Onion’s A.V. Club prohlásil, že film „uspěl hlavně díky naprosté nadsázce“, i když v kontextu, který „mechanicky proplouvá první hodinou“. William Arnold z deníku Seattle Post-Intelligencer přinesl mírně pozitivní recenzi, v níž uvedl, že „každý, kdo má chuť na přehnanou a naprosto bezduchou dobrodružnou komedii, si rozhodně přijde na své“. Dallaský filmový recenzent Casey C. Corpier uvedl, že film byl téměř stejně zábavný jako originál, a líbilo se mu, že splnil to, co inzeroval. Kenneth Turan z Los Angeles Times uvedl, že film „má několik dobrých věcí [ale] nemá jich dost na to, aby se potřetí stalo kouzlo“. Ken Fox z TV Guide označil film za „ucházející popcornovku“. Jennie Punterová z The Globe and Mail uvedla, že film je „docela zábavný, ale zvraty jsou až příliš známé“. Michael Sragow z Baltimore Sun řekl, že film je „jako film o Indiana Jonesovi bez rytmu, vtipu a osobitosti, jen se zoufale a bezhlavě řítí.“


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,99918 s | počet dotazů: 251 | paměť: 57106 KB. | 11.10.2024 - 21:01:14