Natáčení filmu Old Shatterhand začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka. U Skradinských vodopádů vystavěli filmaři misijní stanici, v níž pobýval pod ochranou Lata Nalguta malý Tom Kampendijk. Natáčela se tu rovněž nejerotičtější scéna ze všech mayovek, v níž se Paloma, Bílá holubice, koupe nahá v jezeře. Herečku Daliah Lavi při tom zastupovala mladá chorvatská studentka Gordana Zeitz-Čeko. „Právě jsem chtěla jít v Šibeniku do kina, když mě oslovil nějaký muž. Chtěl vědět, jak jsem vysoká. Zpočátku jsem se s ním nechtěla vůbec bavit, ale pak mi vysvětlil, že je německý filmový režisér a hledá záskok za nemocnou herečku Daliah Lavi,“ vzpomíná Gordana. Jeho nabídku nakonec přijala a tím odstartovala kariéru herečky a fotomodelky. Ve filmu Old Shatterhand dostala vcelku velký herecký prostor, neboť místo Daliah Lavi odehrála i scénu, v níž je pronásledována u jezera jedním z vojáků. Natáčení u vodopádů řeky Krky se zúčastnil také producent Artur Brauner s manželkou Marií, aby se ujistil, že jde všechno podle plánu. Když 30. září 1963 opouštěl plac, prosil režiséra, aby každý pracovní den plně využil a natočil tolik záběrů, kolik jen bude možné. Podzim už dával o sobě vědět a Brauner se obával, aby jeho nákladný projekt neztroskotal na nepřízni počasí.
Dne 1. října 1963 se štáb přestěhoval do starého přístavního města Dubrovníku a ubytoval se v hotelu Argentina naproti ostrova Lokrum. Hotel kdysi vybudoval velmi bohatý argentinský obchodník jako svou soukromou rezidenci. V zahradě nechal postavit vilu s velkou modrou kupolí, kterou pojmenoval Vila Šeherezáda a daroval ji své krásné manželce. Tento dům snů obýval po dobu natáčení Lex Barker. V Popově polji u města Trebinje postavil rakouský filmový architekt Otto Pischinger (1919-1976) impozantní stavbu, pevnost Fort Grand. V její blízkosti, téměř na dohled, se nacházel Burkerův ranč a na řece Trebišnjica rybařili Apačové, které pak zastřelili bandité. Na opačné straně města Trebinje, v údolí Zupci, stálo westernové město Golden Hill, největší a nejkrásnější město, jaké kdy bylo pro nějakou mayovku postaveno. V sousedním údolí pak vystavěli Severní ranč rodiny Kampendijkových.
Natáčení v okolí Dubrovníku začalo dvěma nepříjemnými událostmi. Hned první den vypadl Lex Barker, kterého už delší dobu trápily nepříjemné bolesti v oblasti konečníku. 3. října byly bolesti už natolik velké, že musel být dopraven do nemocnice, kde mu byla operována cysta. O dva dny později, 5. října 1963, onemocněl režisér Fregonese, který dostal zřejmě zápal plic. Režisér druhého štábu John Hoffmann natočil sice některé nepříliš důležité scény, ale v plném rozsahu se natáčení rozběhlo až 9. října, kdy se natáčela mírová konference mezi Apači a generálem Taylorem. Na placu se poprvé objevili Guy Madison a Charles Fawcett. Lex Barker si nadále stěžoval na bolesti při sezení. Od 16. října se natáčel boj o pevnost Fort Grand. Monumentální stavba měřila 140 metrů na délku, avšak pouze 40 metrů na šířku. Aby architekt navodil dojem rozlehlosti stavby, postavil jednu ze dvou bran našikmo, takže pevnost měla ve skutečnosti pět rohů. Natáčení mimořádně nebezpečné bitvy se zúčastnilo okolo 250 koní. Jednoho z kaskadérů, který spadl z koně, pošlapal jiný kůň a těžce ho zranil na hrudníku. O pár dní později se těžce zranili další dva jezdci: jeden utrpěl zlomeninu paže, druhý poranění hlavy. Jeden kůň zemřel. Mnozí jezdci nebyli po několika dnech natáčení téměř schopni pohybu, protože měli z jízdy na neosedlaných koních otevřené rány na vnitřní straně stehen.
Koncem října se pokazilo počasí a filmaři museli čekat dlouhé hodiny, než se obloha trochu vyjasnila. Dne 30. října se v denním hlášení můžeme dočíst: „Dnes odpoledne si Mr. Barker spletl cestu k jednomu z míst natáčení a o hodinu a půl se opozdil. Nikomu to však nevadilo, protože bylo tak špatné počasí, že jsme stejně nemohli natáčet.“ A dále: „Na cestě k Popově polji byl garderobiér Helmut Preuss vytlačen jedním z nákladních aut na stranu a odhozen do příkopu. Na zpáteční cestě vběhla pyrotechnikovi pod auto kráva, která při nehodě zemřela. Na autě vznikla značná škoda“. Zpráva z natáčení ze dne 6. října 1963: „Kvůli vytrvalému dešti a bouřce jsme dnes od natáčení upustili. Golden Hill a Burkerův ranč stojí pod vodou. Většinu masek a rekvizit jsme z Popova polje převezli do hotelu Leotar v Trebinje.“
Dne 20. listopadu začal třetí a zároveň poslední úsek natáčení filmu Old Shatterhand. Filmaři odjeli do nejjižnější části Jugoslávie, do města Ulčinj, aby využili posledních paprsků slunce. Na cestě je provázela silná bouře a průtrž mračen. Když konečně přijeli do hotelu Jadran, netekla voda, nesvítila světla, nefungovaly telefony ani telegrafní přístroje. Člověk se tu cítil jako na okraji civilizace. V hotelu pobíhaly myši a zuby si lidé čistili vínem. Helmut Preuss se snažil některé myši chytit a házel po nich boty. Rozbil akorát zrcadlo. Vedoucí natáčení Manfred Korytowski odjel zpátky do Dubrovníku, aby tam nakoupil alespoň láhve s minerálkou. Ani po dvou dnech nebyla situace lepší. Herec Bill Ramsey měl u sebe aspoň rádio na baterky, a tak se večer doslechl o zavraždění Johna F. Kennedyho. 24. listopadu 1963 tekla konečně teplá voda a začaly fungovat telefony.
V posledních listopadových dnech se natáčel souboj Vinnetoua s Velkým medvědem. Některé záběry vznikly již v okolí Dubrovníku, ale kvůli špatnému počasí musela být většina záběrů pořízena znovu. Mnozí sedláci z okolí zvědavě postávali kolem a sledovali natáčení, protože filmaři byli pro ně jako návštěva z jiného světa. Muži tu jezdili na oslech, ženy nosily otýpky klestí pro nadcházející zimu a nejstarší vesničané se starali o to, aby diváci průběh natáčení nerušili. Mezitím nastal prosinec. Na jedné rozlehlé planině nedaleko města Ulčinj natáčel druhý štáb záběry kolony vozů. Vedením byl pověřen Charles Fawcett, který zastupoval režiséra druhého štábu Johna Hoffmanna, jenž opustil tým po dlouhotrvajících sporech. Režisér Fregonese byl spokojený s výkony herců i s pořízenými záběry a 3. prosince 1963 byl s prací v Jugoslávii definitivně hotov.
Od pondělí 9. prosince 1963 se v berlínských ateliérech společnosti CCC dotáčely scény v saloonu. Poslední dny natáčení si tu užívali Kitty Mattern, Daliah Lavi, Rik Battaglia, Leonhard Putzgruber, Nikola Popović a Bill Ramsey. Koncem ledna 1964 si pořízený materiál převzal střihač, ve dnech 2. až 6. března 1964 proběhlo dabování filmu a od poloviny března nahrávání hudby pod vedením italského skladatele Rize Ortolaniho (* 1931). Film Old Shatterhand je vůbec nejdražším filmem z celé série mayovek. V konečném součtu se náklady vyšplhaly až k pěti milionům marek. Honoráře jednotlivých aktérů a členů filmového štábu byly přitom velice rozdílné:
Hugo Fregonese ................ | 135.000 DM |
Lex Barker ........................ | 201.800 DM |
Pierre Brice ...................... | 84.850 DM |
Ralf Wolter ....................... | 25.000 DM |
Daliah Lavi ........................ | 91.600 DM |
Guy Madison .................... | 48.000 DM |
Rik Battaglia ..................... | 19.350 DM |
Alain Tissier ...................... | 10.400 DM |
Části seriálu: Old Shatterhand
- Old Shatterhand - Old Shatterhand (1964)
- Old Shatterhand - Scénář a režie
- Old Shatterhand - Průběh natáčení
- Old Shatterhand
Jiný článek uváděl, že toto byla první máyovka, kterou natáčeli v USA